Od haly po Frýdu. Podívejte se na razantní proměnu středu Frýdku-Místku

  8:14aktualizováno  8:14
Zatímco nákupůchtiví obyvatelé Frýdku-Místku mohou od čtvrtka využívat nabídky obchodů v nově otevřeném centru Frýda, hokejisté si budou muset na první bruslení v nové hale ještě počkat. Sportovní hala Polárka se totiž neotevře v původně plánovaném termínu.

Obchodní centrum Frýda. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„V projektové dokumentaci bylo několik závažných chyb, které musel stavitel v průběhu stavby odstraňovat, proto se termín zahájení provozu odkládá na 15. prosince,“ řekla frýdecko-místecká tisková mluvčí Jana Matějíková.

Projekt haly Polárka dostalo město „v růžových mašličkách“ od firmy, která koupila pozemky pod bývalou víceúčelovou halou.

Kde vyrostla Frýda

Další obchodní centrum ve Frýdku-Místku vyrostlo na místě, kde až do roku 2013 stála víceúčelová hala architekta Oskara Chmiela.

Ta byla postavena na břehu Ostravice mezi lety 1971 až 1985. Odborná obec architektů včetně Národního památkového ústavu prosazovala prohlášení haly za kulturní památku, Ministerstvo kultury ale návrhu nevyhovělo.

Namísto původní haly staví nyní město halu Polárka, která je před dokončením.

Architektonicky cenná stavba musela ustoupit developerským zájmům soukromé firmy, podporovaným politiky ČSSD na frýdecko-místeckém magistrátu.

Právě díky jejich hlasování, i přes protesty opozice a části obyvatel Frýdku-Místku, město potřebné pozemky, na nichž stála právě víceúčelová hala, prodalo.

Téměř všechny obchody jsou už plné

Náhradou za zbouranou halu muselo město postavit právě Polárku. Místní hokejisté tak většinu minulé sezony kočovali po okolních stadionech.

„Určitě se nás to dotkne, ale tuto informaci už máme delší dobu, takže jsme se přizpůsobili. Nemůžeme s tím nic dělat, je to záležitost investora,“ řekl Lukáš Vích, prezident frýdeckomísteckého hokejového klubu.

„Město nám pomáhá dokrývat náklady, které cestováním na zimní stadiony v okolních městech vznikají, měli bychom to finančně vydržet.“

Proti obchoďáku protestovali piknikem

To do nového nákupního centra Frýda přišly první den tisíce lidí. Celkem je tady čeká devětašedesát prodejen nejrůznějších značek.

„Téměř 95 procent obchodních jednotek již má své pronajímatele, z nichž většina už také nabízí a obsazuje uchazeči o zaměstnání nově vytvořené pracovní pozice. Těch by podle aktuálních odhadů potřeb nájemců mělo být více než dvě stě,“ řekla ředitelka centra Petra Bujnošková.

Vedle nakupujících přišli k novému obchodu i lidé, kterým se stavba hypermarketu uprostřed města nelíbí, proti stavbě protestovali piknikem.

„Není to klasický protest, jen jsme si tady udělali piknik, protože tento prostor měl být původně určen pro oddechové aktivity,“ řekla organizátorka „pikniku“ Petra Vlasáková.

„Chtít na jedné straně obchvat a na druhé straně stahovat stavbou takových obchodů automobily do centra města, to je hodně divné,“ dodala.

Vadí vám proměna lokality u Ostravice ve středu Frýdku-Místku?

celkem hlasů: 799

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 neděle 16. listopadu 2014. Anketa je uzavřena.

Ano 640
Ne 124
Je mi to jedno 35
Autoři: ,

Nejčtenější

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Mladý řidič vjel do cesty autobusu, v přepůleném autě zemřel

Střet s autobusem přepůlil auto. Řidič na místě zemřel.

Dvacetiletý řidič osobního auta zemřel na silnici mezi Karvinou a Orlovou poté, co vjel v zatáčce do protisměru a...

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Další z rubriky

Vědci zkoumali plyny z odvalů v příhraničí. Dopad na zdraví je malý

Slezská Ostrava s haldou Ema

I pro samotné vědce je to překvapení. Hořící haldy v českém a polském příhraničí škodí ovzduší méně, než předpokládali....

Opava řeší problémy s novými příměstskými autobusy, přišly o točnu

Ilustrační snímek

Po výměně autobusového dopravce přišla Opava o vytíženou zastávku a čelí dopravním komplikacím kvůli nárůstu prázdných...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Najdete na iDNES.cz