VIDEO: Průvod v Gutech připomněl rok od zkázy kostela zapáleného žháři

  9:37aktualizováno  9:37
Průvod lidí s hořícími svíčkami se v noci na dnešek vydal do třinecké části Guty, kde stával jeden z nejstarších dřevěných kostelů v zemi. Bohoslužbou u kříže, jenž jako jediný na místě zůstal, si připomenuli rok od vypálení kostela žháři.

Výstavba repliky kostela měla začít na podzim, ale zřejmě se tak nestane. Památkáři chtějí totiž kopii objektu prohlásit za kulturní památku. 

A tento proces prodlužuje přípravu projektu i stavby. Potvrdil to vedoucí stavebního odboru Biskupství ostravsko-opavského Václav Kotásek. „Stavba asi začne příští rok, při mírné zimě co nejdříve,“ řekl Kotásek. 

„Není závažný důvod postavit repliku v co nejkratším čase. Projektová dokumentace i stavební materiál si žádají svoje,“ řekl ředitel ostravské pobočky Národního památkového ústavu Michal Zezula. 

Podle něj se zvažovala replika, nebo moderní stavba. Zvítězila první varianta.

Fotogalerie

„Nicméně při jejím budování využijeme protipožární zabezpečení a hydroizolaci odpovídající současným standardům. Bude se dbát na bezpečnost i na životnost kostela,“ konstatoval Zezula s tím, že i v interiéru by se mohly objevit prvky původní výzdoby doplněné moderním vybavením.

Památkáři s farností o podobě mobiliáře zatím diskutují. 

Samotná replika kostela má stát zhruba dvacet milionů korun, další miliony korun budou potřebné právě na interiér. Sbírku na něj vyhlásilo město Třinec. Nyní je na účtu 3,4 milionu korun. „Až sbírka skončí, město ji předá biskupství,“ doplnila mluvčí Třince Šárka Szlaurová. 

Kostel vzplál loni v noci na 2. srpna šest minut po dvanácté hodině. Ve stejný čas se proto v noci na dnešek konala i mše svatá. „Jedlové dřevo na repliku, z něhož byl kostel v letech 1562 až 1563 postavený, pochází z Valašska,“ uvedl Kotásek.

Bylo potřeba celkem 450 kubíků kulatiny. „Specializovaná firma dřevo odkornila, ručně otesala na potřebné profily a odborně uložila,“ upřesnil Kotásek. 

Současně se těžilo v biskupských lesích u Bílé 150 kubíků smrkového dřeva pro šindele, které budou dlouhé 700 milimetrů. „Projektová dokumentace je nyní v rukou architekta Antonína Závady staršího. Využívá listin z 50. let 20. století, dokumenty z obnovy v roce 2011 a fotografie. Nejstarší snímek pochází z počátku 20. století,“ dodal.

V původních základech, na nichž vznikne replika, se zároveň odehrává rozšířený archeologický průzkum. „Podstatné náklady se hradí z prostředků pojišťovny,“ zmínil mluvčí ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Pitva odhalila, že viník nehody se čtyřmi mrtvými měl v těle drogy

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Ukrajinský řidič dodávky, který v listopadu minulého roku v Třinci-Neborech zavinil nehodu se čtyřmi mrtvými, byl pod...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Další z rubriky

Moravskoslezští záchranáři loni ošetřili 110 tisíc lidí, výjezdů přibývá

Záchranáři převážejí pětiměsíčního chlapce nakaženou plicní tuberkulozou.

Pomoc Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje potřebuje každý rok výrazně více pacientů. „Naše týmy...

Flétnistce někdo ukradl nástroj za 140 tisíc. Zjistila to až druhý den

Flétna, po které pátrají ostravští policisté.

O drahý hudební nástroj přišla osmadvacetiletá žena z Ostravy. Příčnou flétnu začala postrádat minulý čtvrtek, den...

Spolu s ostravskou Černou loukou se promění i nábřeží Ostravice

Podle architektonicko-urbanistické studie by mělo takto vypadat nábřeží řeky...

Plánovaná výstavba dvou nových budov Ostravské univerzity pro sportovní a umělecké obory s sebou přinese už v roce 2021...

Najdete na iDNES.cz