Expozice mapuje více než stotřicetiletý vývoj českého umění a návštěvníkům představí téměř padesát originálů obrazů a plastik osmnácti slavných českých umělců.
Pohromadě tak návštěvníci uvidí tvorbu význačných umělců od secese, kubismu, avantgardy až po surrealismus, abstrakci a současné umění. „Výstavu jsme postavili na vztahu a kontrastu mezi raným a vrcholným dílem jednotlivých autorů. Ukazuje, jak těžkou prací a dlouhým časovým úsekem museli tvůrci projít, než se stali proslulými,“ nastínil Zdeněk Sklenář, ředitel Galerie Zdeněk Sklenář z Prahy, která se na výstavě podílí.
Z ruiny je sídlo městské galerie, bývalá ostravská jatka hostí první výstavy |
Výsledná sbírka je díky tomu velmi různorodá a kromě maleb obsahuje i kresby, skici, grafiky a sochy. „Náš největší malíř František Kupka je zastoupen realistickou kresbou a abstraktním dílem, které je ukázkou jeho vrcholné malby,“ popsal Sklenář.
Vývoj Alfonse Muchy přibližuje malba z roku 1890 s pohádkovým nádechem a kresba z období, kdy tvořil svá nejvýznamnější secesní díla. „Školní práce Jana Zrzavého zase kontrastuje s vrcholným zátiším na zeleném stolku. A právě tyto ukázky hovoří o tom, jak náročná byla cesta, kterou museli tito umělci projít, aby dosáhli nesmrtelnosti,“ vysvětlil ředitel.
Své zastoupení mají v Salonu pokladů i umělci generace 60. let minulého století. „Nechybí tak například Zdeněk Sýkora, který v roce 1962 zapojil počítač do procesu vzniku umění, a Václav Boštík, vizionář a tvůrce světelných realizací v malbě,“ vyjmenoval Sklenář. Ze současných tvůrců jsou k vidění Jan Merta, Krištof Kintera či Lukáš Machalický.
Výstava je nonstop střežená
Vystavená díla pochází ze sbírek soukromých sběratelů, kteří je galerii pro tuto příležitost zapůjčili.
O jak výjimečnou událost se jedná, nastiňuje i jejich celková hodnota, která se pohybuje v řádu desítek milionů korun. Přesnou částku ale pořadatelé odmítli kvůli bezpečnosti sdělit. Prostory galerie proto budou pod nepřetržitým dohledem.
„Po dobu otevření výstavy bude na místě přítomná kustodka. Galerii máme zabezpečenou i kamerami, které nonstop sleduje ochranka,“ uvedla Martina Wolna. „Kamery vysílají nejen online, ale záznam lze dohledávat i zpětně. Zabezpečená je i budova kulturního domu a výstavu jsme samozřejmě pojistili.“
Ostravská galerie v létě láká na interaktivní exponáty i umění pro děti |
Kromě veřejné vernisáže, která se uskuteční už ve čtvrtek v 17 hodin v prostorách galerie v kulturním domě Trisia v Třinci, pořadatelé připravili i tři termíny speciálních komentovaných prohlídek. „Povede je naše galerijní pedagožka. Budou vhodné pro ty návštěvníky, jimž nestačí jen samotné rozjímání nad obrazy, ale chtějí se o umělcích, jejich díle i samotném konceptu výstavy dozvědět něco více,“ konstatovala ředitelka s tím, že pro veřejnost bude Salon pokladů přístupný od 6. do 22. března.