Zatímco kostel sv. Josefa (vlevo) kraj za téměř čtyřicet milionů opravil,...

Zatímco kostel sv. Josefa (vlevo) kraj za téměř čtyřicet milionů opravil, sousední Kapucínský klášter chátrá. Nyní by obě budovy mohl získat Fulnek. | foto: Michal Polášek

Kraj nabízí Fulneku zchátralý klášter i opravený kostel. Město zatím váhá

  • 2
Nabídka vypadá lákavě. Krajský úřad hodlá městu Fulneku na Novojičínsku zdarma převést areál kostela sv. Josefa a kapucínského kláštera, přičemž obě budovy figurují na seznamu památek.

Jenže bezúplatný převod skrývá zásadní problém. Zatímco kostel před třinácti roky za téměř čtyřicet milionů korun kraj kompletně opravil, klášter už mnoho let chátrá.

Má sice provizorní zastřešení, ale jinak je ve velmi žalostném stavu. A odhady celkové rekonstrukce se blíží stovce milionů korun.

Náměstek hejtmana pro kulturu Lukáš Curylo však odmítl, že by se kraj fulneckých památek zbavoval. Jen prý pro ně nemá potřebné využití. „Muzejních prostor máme dost. Muzeum Novojičínska bude nově spravovat Technické muzeum v Kopřivnici, obnovuje se zámek v Nové Horce. Už by toho bylo hodně,“ vysvětlil Curylo.

Vhodné sociální služby

Ještě před dvěma lety se kraj ucházel o evropskou dotaci na renovaci kapucínského kláštera. Se svou žádostí však neuspěl.

A Fulnek se případného získání městských dominant nezříká. „Objekty patří mezi historicky nejhodnotnější. A například sociální služby, které by tam mohly fungovat, jsou v regionu velmi potřebné,“ konstatovala starostka Radka Krištofová.

Současně však fulnečtí zastupitelé váhají a opakovaně žádají krajskou spoluúčast, a to v rozmezí deseti až patnácti procent z ročních nákladů na rekonstrukci.

Bez dotací to nepůjde

To krajští radní odmítli. „Pomoci se nebráníme, ale nelze se automaticky zavazovat k výdajům, když ani nevíme, jak by Fulnek klášter využíval,“ vysvětlil Curylo.

Příští týden se proto na krajském úřadu uskuteční jednání o budoucnosti památek, problémem se pak budou v únoru zabývat fulnečtí zastupitelé. V rekonstruovaném kostele se dále budou konat různé akce, klášter by se asi proměnil například na domov pro seniory nebo stacionář.

„Zjistili jsme si, že na stavby sociálních zařízení lze čerpat dotace pokrývající devadesát až sto procent nákladů. Jinak bychom převod snad ani nezvažovali,“ přiblížila starostka Krištofová. Pokud Fulnek kostel s klášterem odmítne, kraj areál nejspíše pošle do dražby.

Zánik kláštera má na svědomí Státní bezpečnost

Klášter vznikl ve druhé polovině 17. století, žili v něm členové kapucínského řádu.

Osudnou se mu stala jedna dubnová noc v roce 1950, kdy klášter obsadila komunistická Státní bezpečnost a kapucíny internovala. V klášteře pak fungovaly sklady zeleniny, nábytku nebo praček místní firmy ROMO.

Mobiliář kláštera i kostela zmizel nebo byl přestěhován, například varhany jsou v jednom z opavských kostelů. Po roce 1990 areál odkoupila soukromá firma z Hradce Králové, ale záhy zkrachovala. Majetek proto získal stát, který ho v roce 2003 převedl na kraj.

Areál Kapucínského kláštera a kostela sv. Josefa stojí na vyvýšenině naproti fulneckému zámku.

Areál Kapucínského kláštera a kostela sv. Josefa stojí na vyvýšenině naproti fulneckému zámku.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz