Frýdek-Místek vymýtí výherní automaty z města, hazard však zůstane

  15:25aktualizováno  15:25
Frýdecko-místečtí zastupitelé se rozhodli zatočit s výherními hracími automaty. Na celém území města zakázali jejich provoz. Tím ale zdaleka neodstraní všechny přístroje, například videoterminály zůstávají mimo jejich legislativní dosah.
výherní automaty, ilustrace

výherní automaty, ilustrace | foto: Martin Mráz

Do dvou let by měly z Frýdku-Místku zmizet výherní hrací automaty. "Nechceme, aby výherní hrací automaty byly ve městě provozovány, často na nich hrají lidé, kteří jsou závislí například na sociálních dávkách," vysvětlila členka rady Eva Richtrová.

Věc má ale jeden háček, město může zakázat výherní hrací automaty, nemůže ale zakázat videoterminály, které povoluje ministerstvo financí.

Jak vymýtit automaty

Na konci roku 2013 by ve Frýdku-Místku neměl být ani jeden výherní hrací automat. V současnosti jich je ve městě provozováno 350, z nich by jich 170 mělo ještě letos zmizet.

Koncem roku 2012 by jich mělo být v provozu zhruba třicet, o rok později by mělo povolení vypršet i jim. Na jejich místa asi majitelé postaví videoterminály, ty město zatím zakázat nemůže.

"Vyhláška zakazuje provozování výherních hracích přístrojů na všech veřejných místech, ale neřeší například jejich umístění v kasinech ani provoz videoterminálů," vysvětluje Eva Richtrová.

Poslanci chtějí posílit roli měst

"Chceme ale být připraveni na okamžik, kdy budeme moci řešit i tyto věci, v parlamentu se chystá změna zákona, která by mohla dát obcím do rukou větší pravomoci. A na to chceme být připraveni, takže je lepší volit tuto metodu postupných kroků než se pak snažit o vše najednou," dodala bývalá primátorka města.

Odhlasování samotného zákazu výherních hracích automatů neznamená, že by například od příštího týdne všechny z města zmizely, přístroje budou ubývat postupně. "V podstatě to znamená, že už nebudeme žádné další přístroje tohoto typu ve městě povolovat," vysvětluje primátor Petr Cvik.

"Automaty budou mizet tak, jak budou končit povolení k jejich provozu, to se týká jak již schválených automatů v provozu, tak těch, o jejichž povolení jejich provozovatelé do začátku platnosti této vyhlášky zažádali. Povolení se uděluje většinou na dva roky, nejpozději po dvou letech by tedy měly výherní hrací automaty z veřejně dostupných míst ve Frýdku-Místku a v dalších obcích zmizet, u většiny to ale bude dřív," dodal primátor.

Zákaz znamená i výpadek milionů korun

Okolo zákazu automatů se na pondělním zastupitelstvu chvíli diskutovalo, zástupcům ODS vadil například výpadek poplatků za provozování automatů do městské kasy. "Město tak může přijít o deset milionů korun ročně - a to je částka, která není v současné době, kdy se šetří ve všech směrech, nijak zanedbatelná," komentoval záměr koalice zastupitel za ODS Rafael Kučík.

"Ty peníze rádi oželíme," vysvětlovala Eva Richtrová. "Navíc jsou výherní automaty stále častěji nahrazovány videoterminály, jejich počet se dlouhodobě snižuje a nikdo nemůže říct, že by se podnikatelé na tuto variantu nemohli připravit," dodala.

Jeden z provozovatelů hracích automatů, který si nepřál být jmenován, schválený zákaz odmítá. "Příjem z automatů je jednou z věcí, která mi pomáhá udržet hospodu v chodu, jde jak o procenta z jejich zisků, tak o to, že lákají lidi. A i díky tomu mohu zaměstnávat tři servírky. Když nebudou, může se stát, že přijdou o práci," dodal další úhel pohledu majitel hospody.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

Předškoláci si osahají nářadí a poznají řemesla, kurzy zaplatí město

Ilustrační snímek

Nápad ředitelky jedné z mateřských škol slavil tak velký úspěch, že už za dva týdny se začnou ostravští předškoláci z...

Kraj zařídil exhejtmanovi místo šéfa sportcentra, stěžují si kritici

Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Výběrové řízení šité na míru pro někdejšího hejtmana Miroslava Nováka uspořádal podle některých kritiků Krajský úřad v...

Spolu s ostravskou Černou loukou se promění i nábřeží Ostravice

Podle architektonicko-urbanistické studie by mělo takto vypadat nábřeží řeky...

Plánovaná výstavba dvou nových budov Ostravské univerzity pro sportovní a umělecké obory s sebou přinese už v roce 2021...

Najdete na iDNES.cz