Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. září 2020 Den české státnosti

Frenštátsko se raduje. Kvůli uhlí se nemohou vyvlastňovat pozemky

  14:15aktualizováno  14:15
Radost pro lidi bojující proti vydolování uhelných zásob, nepříjemnost pro těžaře. Změna horního zákona, kterou ve středu přehlasováním prezidentského veta prosadili poslanci, ovlivní také budoucnost života lidí v Moravskoslezském kraji. Zvláště na Frenštátsku a Karvinsku.
Těžní věže dolu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Nový horní zákon těžařům příliš nepřeje.

Těžní věže dolu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Nový horní zákon těžařům příliš nepřeje. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Hlavní změnou je skutečnost, že nově již nepůjde vyvlastňovat pozemky soukromých majitelů ležící v těžebních polích. Firmy se s vlastníky budou muset dohodnout, jinak nebudou moci s těžbou začít (více o zásadní změně zde).

Co zákon změní

Od roku 2015 se budou těžaři muset v každém případě dohodnout s majiteli pozemků, na kterých či pod kterými chtějí těžit. Doposud platila možnost případného vyvlastnění ve prospěch těžby.

Zatímco většinou se v souvislosti se změnou zmiňuje severočeský Horní Jiřetín, zásadní je i pro mnoho lidí na Frenštátsku, kde místní dlouhodobě bojují proti možnosti těžby ložiska černého uhlí. To představuje poslední velkou nedotknutou zásobu této strategické suroviny na území České republiky.

Konečně dobrá novela, těší starostu Trojanovic

"Je to jednoznačně pozitivní zásah do práv občanů," kvituje rozhodnutí poslanců Jiří Novotný, starosta Trojanovic a předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu.

"Ve stávajícím zákoně byla práva soukromých těžebních společností nadřazena právům občanů, to se změnilo. Konečně přišla novela, která nevychází vstříc těžařům, jako tomu bylo například v roce 2003, kdy dostali předkupní právo na pozemky náležející státu," dodal starosta.

Velký vliv bude mít novela zákona na dění na Karvinsku, kde se těžební společnost OKD snaží o rozšíření těžby na území Starého Města. Část tamních obyvatel je proti těžbě a novela zákona vyřešila jejich obavy z případného vyvlastnění.

OKD: Od roku 1990 jsme nevyvlastňovali

OKD nyní s nimi bude muset o případném odkoupení vyjednávat, podle mluvčího společnosti Vladislava Sobola by to ale velká změna být neměla.

"Od roku 1990 jsme k možnosti vyvlastnění nikdy nesáhli, vždy jsme se s majiteli pozemků dohodli, takže nás změna zákona v tomto směru nijak nezasáhne. Může ale pro všechny těžební společnosti znamenat problém do budoucna, kdy zákona budou moci zneužívat spekulanti," vysvětlil.

"My jsme už na začátku řekli, že chceme, aby se společnost OKD dohodla se všemi majiteli v zóně, kde by se mělo těžit, to stále platí. Vyvlastňování je to poslední, co bychom chtěli. Zákon respektujeme," řekl primátor Karviné Tomáš Hanzel.

Autor:

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...