Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. října 2023 Bohumil

Jsem mladé kuře, co se stále učí psát, říká Šmehlík, autor oceňované Šelmy

  18:23
Za svou nejnovější knihu, kriminální román Šelma, získal spisovatel a rodák z Ostravy František Šmehlík žánrovou cenu Magnesia Litera. Jeho prvotina, povídkové Temné znamení, se odehrávala částečně v Ostravě, nyní se soustředí více na Olomoucko a svůj oblíbený Šumperk, ke kterému má úzký vztah.
Spisovatel a trenér juda František Šmehík se svým románem Šelma, za který...

Spisovatel a trenér juda František Šmehík se svým románem Šelma, za který dostal žánrovou Magnesii Literu. (7. června 2023) | foto: Archiv Františka Šmehlíka

Svou předposlední knihu, rovněž krimi Slyšet jeleny zpívat, však zasadil do srdce Beskyd.

Šelma, váš druhý kriminální román, si získala nejen přízeň čtenářů, ale také kritiků, kteří jí přiřkli Magnesii Literu. Jak dalece je to pro vás zavazující?
Je to především motivující. Když jsem Šelmu psal, neměl jsem žádné čtenáře, kteří by na knihu čekali, a hnacím motorem jsem byl jen já sám a moje rodina. Teď už vnímám tlak a očekávání a musím říct, že je to tlak příjemný. Přístup k psaní jako takový se ale nemění. Když jsem Šelmu psal, měl jsem hlavu v oblacích a byl jsem ambiciózní. Až se do psaní zase ponořím, nemyslím, že bude něco jinak. Jestli něco mění můj přístup, tak jsou to cenné postřehy čtenářů a kritiků k řemeslné stránce. Jsem mladé kuře, co se psát pořád učí, takže konstruktivní kritika je pro mě hodně cenná.

Co vás na psaní nejvíce „baví“?
Určitě ten akt svobody. Pocit, že si můžu dělat, co chci, a mít se dobře. Zároveň je mi dobře s vědomím, že ta svoboda nemusí vést k lajdáctví, ale naopak k větší disciplíně a soustředění. To mě inspiruje i v mé hlavní práci – trenér juda. Judo je velmi kreativní sport, kde se naskýtá nespočet možných situací a následně jejich řešení. V té variabilitě je obrovská svoboda, ale zároveň, jak jsem řekl, velký důraz na disciplínu a soustředění. Díky zkušenostem se psaním jako s činností učím sám sebe nespoutávat svěřence do mnou viděných vzorců, ale dát jim svobodu, věřit jim, ukázat jim, že mají zodpovědnost za svůj výkon. Přál bych si, aby se to čím dál víc stávalo součástí mého přístupu k nim, protože tak se mohou nejlépe učit, a jak sám často poznávám, i já se pak můžu učit od nich.

Slyšet jeleny zpívat, vaši kriminální prvotinu, jste zasadil do blízkých Beskyd, nyní se ale vracíte více na Olomoucko. Je to dáno tím, že tam nyní žijete?
Ano, ale moje postavy neustále krouží kolem míst, ke kterým mám vztah a která mám rád. Ostravsko, Beskydy i členové ostravské mordparty se budou nadále objevovat i v sérii s olomouckou vyšetřovatelkou Laurou Arou.

Žánrové ceny Magnesia Litera získala Geislerová i Šmehlík

Slyšet jeleny zpívat jste zpracoval velmi realisticky. Do jaké míry potřebujete mít při psaní oporu ohledně skutečných reálií a faktů, třeba u vyšetřovatelské praxe?
Mám velkou úctu k policejní práci. Když ale mám v hlavě vytoužený výsledek, tedy konstrukt celého textu, přemýšlím o něm jako o románu. Tím mám na mysli všechno, co mám na tom žánru rád – vrstevnatost příběhu a postav, o kterých toho čtenář ví tak málo jako o lidech, co je potká na dovolené, a přitom neví nic o situacích a lidech, kteří je formovali. Celé to panoptikum pak dává nějakou zprávu, každému čtenáři trochu jinou. Samozřejmě za tím je detektivní linka, jejíž tvorba mě jako celé policejní prostředí hodně baví. Snažím se být poučený v kriminální práci tak, aby příběh byl realistický. Román je ale na prvním místě v tvorbě i v mých myšlenkách.

Šumpersko jste literárně zpracoval už v Temném znamení v rámci syrových hororů z oblasti čarodějnických procesů, ale i sériových vrahů. Je tu snaha na tyto motivy navázat i v Šelmě?
Slyším od více lidí, že Šelma má blízko k hororu, i když zcela jinak než v povídkách ze sbírky Temné znamení. Možná pro někoho může být zajímavé hledat podobnosti či rozdíly ve zpracování motivů v obou textech.

Spisovatel a trenér juda František Šmehík se svým románem Šelma, za který...

Slyšet jeleny zpívat, tam se pohybujete až v antice. Jak vás napadlo spojit současnost s tak vzdálenou minulostí?
Zpracování antických motivů při psaní policejně-procedurální detektivky, tedy něčeho na první pohled nesourodého, mě moc bavilo. Bral jsem to jako takovou detektivku na druhou.

V Temném znamení jste spojil horor s fantasy, dokonce přímo z prostředí Ostravy s konkrétními narážkami na lokace, ale také třeba na tvorbu písničkáře Jarka Nohavici. Můžeme se od vás v této oblasti dočkat nějakého pokračování?
Možná ano. Jednu věc v hlavě mám. To je ale otázka budoucnosti.

Na příběhu Šelmy je znát, že vznikla pod vlivem konkrétních událostí. Například výchozí situace, kdy je zavražděn žurnalista spolu se svou partnerkou a jde o nájemnou vraždu, připomíná případ vraždy slovenského novináře Kuciaka. Proč vycházíte z tak hmatatelných událostí?
Politika má v příběhu své místo, i když nebyl můj záměr, aby vynikla nějaká podobnost s některými reálnými událostmi. Vámi zmíněná situace v příběhu je ve většině aspektů velmi odlišná od oné děsivé vraždy na Slovensku.

Může být psaní žánrové literatury i oddechovou záležitostí?
Jestli se ptáte konkrétně na psaní, beru to jako svou druhou profesi. Kromě zábavy v ní hledám i seberealizaci. Je to něco, v čem se chci posouvat a sledovat své možnosti. Co se týče čtení žánrové literatury, existuje celá řada žánrových autorů, jejichž díla mají velkou literární kvalitu a ploché hranice žánru dalekosáhle překračují, z našich autorů můžeme zmínit Michala Sýkoru nebo Pavla Renčína. Stejně tak najdeme celou řadu ikonických textů, které už za žánrové neoznačujeme, přesto nesou výrazné prvky třeba právě krimi či detektivky a lze je tak číst – Hostovského Žháře, Fuksův Příběh kriminálního rady nebo do velké míry i Dostojevského Bratry Karamazovy. Hranice se stírají a myslím, že je to dobře, dokonce snad jeden z hlavních principů literatury jako takové.

U povídky o vřesinské tragédii čtenáři pláčou

V rozhovoru, který jsme vedli před sedmi lety, jste uvedl, že máte pomyslnou svatou trojici inspirátorů – Kundera, Fuks a King. Je to stále platné?
Je to takové nesourodé klubíčko, které asi těžko lze nějak uchopit. Navíc „inspirátor“ a oblíbený autor mohou být často zcela odlišné věci. Navíc už mám něco napsáno, takže podvědomé napodobování cizích stylů už snad ustupuje a přeformovává se v nějaký vlastní rukopis, ve kterém se cítím dobře.

Píšete stále ještě i do šuplíku?
Teď už nikoliv a většina mých pokusů do šuplíku se vlivem mé nepořádné povahy v žádné podobě nezachovala, což mě mnohdy i mrzí, byť to nebyly kusy k publikování.

Dříve jste měl touhu psát divadelní hry, třeba s tím, že by je mohlo hrát ostravské divadlo Komorní scéna Aréna. To už neplatí?
K divadlu mám velmi kladný vztah, byť už jej nenavštěvuji tak často jako v minulosti. V současné době ty ambice již nemám a o moderním divadlu toho vím tak málo, že bych si na to asi ani netroufl.

Hrdinkou další knihy bude policistka z Olomouce, říká autor krimi z Beskyd

Jste znám i jako vrcholový sportovec, několikanásobný mistr republiky v judu. Pomáhá vám tato zkušenost také při umělecké tvorbě?
Judo mě v životě formovalo a formuje. Díky němu jsem viděl spoustu zajímavých míst a poznal řadu skvělých a inspirativních lidí. Myslím, že mi judo hodně pomohlo také v přístupu k psaní, v disciplíně a důslednosti dotáhnout věci, na kterých mi záleží, do konce. Na druhou stranu mi vždy pomáhá „vypadnout“ z prostředí svázaného sportem do literárního provozu, kde jsou zase jiní lidé, pro něž jsou důležité jiné věci. Rozšiřuje mi to pohled a dodává klid, když pak přikládám nějaké sportovní události příliš velkou důležitost. Zároveň mi to pomáhá vnímat v judu i jiné roviny než výkon a medaile, zejména rovinu etickou. Byť je někdy velmi těžké tuto rovinu postavit nad výsledek, snažím se o to. Stejně tak je pro mě mé potěšení z psaní i potěšení mých čtenářů víc než literární ceny, byť si jich hluboce vážím.

Šelma je začátek volné trilogie. Už máte další díly? A co pak plánujete dál?
Zatím spíše dílky než díly. Snažím se pracovat na druhém dílu tak, jak mi moje rodinné a pracovní vytížení dovolí. Prosím v tomto směru čtenáře o trpělivost. Netroufnu si tvrdit, co bude následovat, mám v hlavě několik vizí, ale bude záležet na síle okamžiku a její směr se těžko odhaduje.

8. března 2023

  • Nejčtenější

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

Konec neporazitelnosti, Spartu skolila Kometa. Extraligu nově vedou Pardubice

Také hokejisté Sparty už v extralize poznali porážku, v hitu sedmého kola si na ně vyšlápla Kometa a v hlavním městě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Influencerku zasypal muž obscénními zprávami, žena viní učitele z Ostravska

Ožehavý problém řeší škola z Ostravska. Jeden z jejích zaměstnanců totiž podle učitelky a influencerky Štěpánky Cimlové...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dívka se ve škole pohádala se spolužačkami, pak na ně vytáhla nůž. Dvě pořezala

Ve středu krátce před polednem se na Základní škole Petrin v Bruntále odehrál mezi třemi děvčaty incident, který...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Rychlovlaky protnou i chráněné Poodří, hledá se podoba jejich trasy

Se sedmnácti hlavními připomínkami se musejí vypořádat pracovníci Správy železnic při přípravě vysokorychlostní trati...

Většina zásahů jesenické horské služby v létě byla kvůli cyklistům

Více než sedmi stovkám turistů pomáhali letos v létě členové Horské služby Jeseníky a Beskydy. Ve většině případů...

Ostravští lékaři očkují proti covidu novou vakcínou, první den přišlo dvacet lidí

Novým typem vakcíny proti koronaviru způsobujícímu nemoc covid-19 začali očkovat lékaři Fakultní nemocnice Ostrava. Je...

Řidič kličkoval po silnici, nadýchal přes dvě promile. V autě vezl čtyři děti

Hlídka městské policie minulý týden zastavila v Ostravě auto, které kličkovalo po silnici. Navíc když řidič promluvil,...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...