Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

Přístav ve Vladivostoku i americké přijetí. Cesta legionářů znovu ožívá

  7:30
Po necelých sto letech od svého vzniku mají premiéru. Fotky legionáře Václava Balcara ukazují cestu z Ruska přes Japonsko a Ameriku do Prahy. Nyní jsou vystaveny v Opavě, kde jedinečně mapují návrat legií z válečných bojišť do už samostatného Československa.

Legionáři po více než měsíční plavbě z Vladivostoku dorazili do amerického San Franciska 27. května 1919. Dostalo se jim vřelého přijetí. | foto: Václav Balcar

O jejich existenci členové rodiny Václava Balcara věděli dlouhou dobu. Jak velký poklad skleněné negativy uložené v jeho domě v Opavě skutečně ukrývají, se ale ukázalo až před třemi lety. Vznikly první skeny, jež daly znovu vyniknout snímkům pořízeným v roce 1919.

Československé legie

Jednotky zahraničního vojenského odboje za 1. světové války (1914-1918), čítající až sto tisíc dobrovolníků, které se vytvořily zejména v Rusku. Legionáři se tam přidávali na stranu carských vojsk a bojovali proti rakousko-uherské armádě.

Po skončení války se legie vypravily po Transsibiřské magistrále přes celou Sibiř až do přístavu ve Vladivostoku, odkud pak pluly přes Japonsko, případně USA a Kanadu do Evropy.

Legionáři se vraceli mnoho měsíců (1919-1920) a poté vytvořili základ armády samostatného Československa. Na cestě přes Rusko několikrát bojovali proti nově vzniklým jednotkám bolševiků, zárodku Rudé armády.

Působení legionářů v Rusku údajně velmi napomohlo snaze politiků osamostatnit české země ze svazku Rakouska-Uherska a za 1. republiky byly legie velmi významnou a uctívanou silou. Za vlády komunistů byl naopak jejich význam výrazně potlačován. Dnes už žádný z legionářů nežije.

"Vůbec nevíme, jak se dostal k fotoaparátu. První fotka je až z okolí Omsku. Musel jej získat až tam, kdyby měl fotoaparát z domova, fotil by i dříve," říká Olga Smičková, vnučka Václava Balcara. V nemocnici v Omsku se Balcar ocitl koncem roku 1918 poté, co utrpěl zranění ruky. Tehdy byl šestadvacetiletý legionář už čtyři roky mimo domov.

Rodák z Podkrkonoší fotil rád

Fotografoval od mládí, jeho nejstarší dochované snímky pocházejí z let 1912 až 1914. Fotil v rodné Rtyni v Podkrkonoší, ve Vídni i u Baltu. V roce 1914, na začátku 1. světové války, však musel narukovat do rakouské armády. V únoru 1915 padl na ruské frontě do zajetí, pobýval v zajateckých táborech, pracoval na ukrajinském selském dvoře.

V listopadu 1917 v ukrajinské Nikopoli vstoupil do československých legií. Až do zranění bojoval v okolí Samary. Z nemocnice v Omsku pak byli zranění legionáři převáženi koncem roku 1918 sanitními vlaky do Vladivostoku, odkud v dubnu 1919 vypluli do Ameriky.

A právě od odjezdu z Omsku Václav Balcar celou cestu dokumentoval. Nafotil na pět stovek snímků. Prvním byla fronta na horkou vodu na nádraží ve stanici Tajga na Sibiři.

Václav Balcar při čekání na loď ve Vladivostoku fotil také ostatní armády....

Václav Balcar při čekání na loď ve Vladivostoku fotil také ostatní armády. Zachytil tak například i přesun japonských jednotek.

Mumraj v přístavu ve Vladivostoku byl nezměrný. Václav Balcar se nalodil 19.

Mumraj v přístavu ve Vladivostoku byl nezměrný. Václav Balcar se nalodil 19. dubna 1919 na loď Sheridan, první transportní loď vyslanou americkými Čechy.

Další z fotografií z ruského Vladivostoku. Po skončení první světové války bylo

Další z fotografií z ruského Vladivostoku. Po skončení první světové války bylo v ulicích ruského přístavního města hodně živo.

"Negativy jsme měli doma uložené v obálkách. Každý z nich byl dědovou rukou popsaný. Otec taky fotil, převzal jeho vybavení včetně negativů, takže vše zůstalo. V 80. letech jsem s nimi různě experimentoval, dělal novoročenky, kalendáře. Co na jednotlivých snímcích je, jsem vždycky usuzoval z pohledu proti světlu," popisuje vnuk Vladimír Balcar. Dodává, že například snímky dětí z japonského Nagasaki či filipínské Manily visely u prarodičů v domě na schodišti.

Kde si lze snímky prohlédnout

Výstavu fotografií s názvem Návrat Domů aneb Cesta legionáře Václava Balcara kolem světa mohou lidé vidět v opavském Domě umění.

Potrvá až do 3. listopadu.

Je součástí festivalu Bezručova Opava. Představuje sedm desítek snímků - z Omsku, Vladivostoku, z paluby lodi Sheridan, z Japonska, Filipín a Havaje až po Ameriku a následný příjezd zpátky do Prahy.

Detailně však Vladimír Balcar se sestrou Olgou Smičkovou všechny fotky poznali až v posledních třech letech, kdy připravovali jejich výstavu pro festival Bezručova Opava. "Nechala jsem naskenovat 370 fotek," popisuje Smičková.

Fascinující román bez jediné fabulace

S procházením negativů přišla i další překvapení. Pohlednice, které si děda s babičkou během první světové války psali. I nalezený svázaný ročník 1919 časopisu Český svět. "Po návratu tam vyšlo několik jeho fotografií," poznamenává Vladimír Balcar.

Tříletá práce vnuků legionáře vyvrcholila výstavou jeho fotek, které kromě několika v časopisu nebyly nikdy zveřejněné. Vyprávějí příběh cestujících legionářů i jednotlivých míst, kudy putovali. Dokumentují život ve Vladivostoku, výuku angličtiny na palubě lodi do Ameriky, oslavy sokolského sletu v New Yorku i třeba pohled na New York z jednoho z mrakodrapů.

Každého návštěvníka uvítá ateliérový snímek Václava Balcara z roku 1914 při nástupu do armády. Výstavě také vévodí obří společná fotka legionářů po příjezdu do amerického San Franciska. "Svým objektivem napsal fascinující fotografický román bez jediné věty fabulace," míní sociolog a pedagog Slezské univerzity Jiří Siostrzonek. Ten příběh Václava Balcara podrobně zpracoval do knihy, v níž teď vychází také na 150 Balcarových snímků.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

To jsou snad blázni, divil se hejtman z ANO schůzce v restauraci

Ke kritikům schůzky prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou v...

Do nemocnice se přihlásila celá třída, říká studentka zdravotnické školy

Veronika Chýlková si přála už od dětství stát se zdravotní sestrou a pomáhat lidem. Splnilo se jí to dříve, než sama...

Chlapce málem zabil stafylokok, s jednou plící se chce vrátit ke sportu

Nevídaný úspěch slaví lékaři Fakultní nemocnice Ostrava. Podařilo se jim zachránit život patnáctiletého chlapce...

Největší důlní neštěstí po revoluci. Před třiceti lety zahynulo třicet havířů

Nejtragičtější důlní katastrofa po společenských změnách v roce 1989 se stala právě před třiceti roky. Po výbuchu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krejčíková jde v Ostravě do druhého kola, Martincová a Kristýna Plíšková končí

Centrem světového ženského tenisu se pro tento týden stala Ostrava, která hostí turnaj WTA. K zápasům prvního kola...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Autobusy dočasně nepojedou na Praděd, v kraji ubývá i dalších spojů

Nejprve omezení ranních a školních linek, teď úplný přechod na letní jízdní řády a od soboty dočasné ukončení i...

Aglomerace Vítkovic mění majitele, vznikne další velký skladovací areál

Očekávaná změna se stala skutečností. Společnost Vítkovice prodala rozsáhlý areál někdejší Aglomerace, oblasti mezi...

Na test v Ostravě lidé čekají v koloně aut i tři hodiny, pěší jen pár minut

Lidé, které lékaři objednají na koronavirový test do odběrového místa ve Fakultní nemocnici v Ostravě, se musí...

Báli se, že vzácnou orlici zastřelili v Libanonu. Ozvala se z Etiopie

S velkým napětím sledovali v záchranné stanici v Bartošovicích cestu orlice Kristýny na zimoviště ve východní Africe....

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

Tři týdny a konec. Prodloužení restrikcí by nás zničilo, tvrdí obchodníci

Vládní rozhodnutí o uzavření obchodů a služeb jejich provozovatele rozzlobilo, přestože většina z nich tento krok...