Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Fotbalový Baník se zřejmě vrátí na Bazaly, město tam může postavit nový stadion

  12:37
Fotbalový klub Baník Ostrava se v budoucnu zřejmě vrátí na legendární stadion Bazaly. Město chce v této lokalitě vybudovat nový stadion. Ověřovací studie, kterou si nechalo zpracovat, ukázala, že výstavba sportoviště je v původním areálu možná.
Architekti PROJEKTSTUDIA David Kotek a Rudolf Müller navrhli ověřovací studii...

Architekti PROJEKTSTUDIA David Kotek a Rudolf Müller navrhli ověřovací studii na kapacitu stadionu na Bazalech. Nový fotbalový stánek by měl pojmout 15 000 diváků. | foto: Projektstudio

Baník hrál na Bazalech svá domácí utkáni od roku 1959 až do roku 2015, kdy se fotbalisté museli přesunout na Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích, protože původní stadion už nevyhovoval.

Fungování fotbalistů a atletů ve společném zázemí je ovšem podle vedení města poměrně problematické a výhledově navíc počítá na stadionu s dalším rozvojem atletiky a do krajské metropole chce přilákat špičkové trenéry. Podle primátora je už nyní městský stadion na hranici svých kapacit.

Má se pro Baník Ostrava postavit nový stadion na Bazalech?

celkem hlasů: 598
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 24. června 2024. Anketa je uzavřena.

Studii proveditelnosti výstavby nového stadionu na Bazalech si město zadalo v únoru. „Tato studie říká, že nepřišla na nic, co by bránilo fotbalový stadion postavit,“ uvedl primátor Jan Dohnal.

Architekti David Kotek a Rudolf Müller ze společnosti PROJEKTSTUDIO EUCZ navrhli ověřovací studii pro fotbalový stánek s kapacitou 15 000 diváků.

„Účelem studie bylo ověřit kapacitu stadionu na Bazalech. A zjistili jsme, že 15 000 lidí se sem vejde úplně skvěle! Geologické podloží je stavbě taky plně nakloněno – půjde to,“ uvedli na tiskové konferenci, kde projekt představili.

„Naším úkolem bylo technicky a prostorově ověřit, jestli je či není možné na Bazalech stavět a vymýtit rozličné fámy,“ řekl architekt Rudolf Müller.

„Fandové Baníku měli Bazaly za svůj domov padesát šest let, takže z historického a emočního hlediska je tamější lokalita jednou z nejlepších, co máme,“ doplnil.

„Závěr jednoznačně říká, že tam je možné dané dílo postavit. Nenarazili jsme na nic, proč by to nešlo,“ upozornil Müller.

S parkováním veřejnosti se nepočítá

Architekti při tvorbě studie vycházeli z požadavků Evropské fotbalové federace UEFA, aby stadion patřil do nejvyšší možné třídy. „Měl by být co nejvíce soběstačný,“ podotkl Müller. „Měl by si vyrábět elektřinu, využívat dešťovou vodu a geotermální energii. Měla by to být nejmodernější stavba, na níž by se jezdili dívat lidé z celé republiky.“

Odborníci museli brát v potaz i podmínky pro záchranáře a také to, aby byl stadion dobře dosažitelný městskou hromadnou dopravou. S parkováním pro veřejnost nepočítají.

„Dnes je všude ve světě trend parkoviště u městských stadionů nebudovat. Je to nesmyslná investice, když máte třeba třicet zápasů za rok. Lidé by měli dorazit hromadnou dopravou nebo pěšky, jak tomu bývalo i v minulosti,“ konstatoval Rudolf Müller.

Podle pravidel UEFA je však nutné mít u stadionu 150 stání pro zaměstnance, hráče, rozhodčí, delegáty... „My jich máme navrženo sto sedmdesát až sto osmdesát,“ uvedl Müller. „Kromě toho podle studie Moravskoslezského kraje i ve všední dny projíždí kolem Bazalů relativně málo aut, takže je možné zklidnění Českobratrské ulice. Zúžila by se na dva pruhy a v místě napojení na stadion by byl kruhový objezd, který by zajistil bezkolizní napojení na silnici.“

Cesta k Bazalům

Primátor podotkl, že celý proces je teprve na začátku a bude nutné připravit projekt. „Jsem rád, že ta studie vyšla. Cesta moje a cesta Baníku se dneska upíná k Bazalům,“ uvedl majitel klubu Václav Brabec.

Baník zpět na Bazalech? Ostrava zjišťuje, zda se tam nový stadion vejde

„Další krok bude spočívat v tom, že město vypracuje podmínky architektonické soutěže, kterou bychom chtěli vyhlásit nejpozději do konce tohoto roku. Z ní vzejde návrh toho, jak stadion bude vypadat. Očekáváme, že by soutěž mohla proběhnout v první půlce příštího roku. Koncem roku 2026 bychom mohli mít projektovou dokumentaci v nějakém stupni povolování. Samotná realizace, pokud nenarazíme na nějaké nepředvídatelné komplikace, by mohla začít v roce 2027,“ řekl Dohnal.

Podle Brabce je zázemí pro fotbalisty ve Vítkovicích nevyhovující. „Baník jako jediný v republice hraje na atletickém stadionu. Všechno je uzpůsobeno atletice, ať už se jedná o novinářskou zónu, bufety, které jsou nedostatečné. Vzdálenost ze sektoru za brankou je taková, že nemohou fanoušci vůbec vidět, co se odehrává na druhé straně hřiště,“ uvedl Brabec.

Primátor Dohnal nevyloučil, že by stadion mohl mít i větší kapacitu, než s jakou pracovali autoři ověřovací studie. Podle něj se však větší stadion než pro 18 000 až 20 000 návštěvníků do lokality nevejde. „Osobně si myslím, že se budeme pohybovat někde kolem 17 000,“ uvedl Dohnal.

Předchozí zástupci města v roce 2013 odkoupili stadion ještě od bývalého majitele Baníku Petra Šafarčíka za zhruba 115 milionů korun a tím zachránili klub před krachem. Dalších přibližně 300 milionů korun stála přestavba stadionu na tréninkové centrum. To slouží teprve od roku 2019.

„Ano, šlo o investici a pro nás bylo v rámci udržitelnosti projektu, abychom co nejvíce z ní zachovali,“ uvedl Müller. „Nedotčená tak zůstanou dvě jižní tréninková hřiště.“

Václav Brabec potvrdil, že už dříve veřejně prohlašoval, že se bude na případné stavbě stadionu podílet. „Najít formu, jakým způsobem, to je otázka příštích měsíců, možná let,“ řekl Brabec.

Ani on nechce, aby stávající investice do tréninkového areálu, který převážně využívá Baník, přišly úplně vniveč. „Zřejmé ale je, že nynější tribuna pro čtyři sta lidí buď padne celá, anebo se její část využije pro stavbu nové, ale to teprve uvidíme,“ dodal majitel Baníku.

Bazaly, nová dominanta Ostravy

Rada města Ostravy zadala v únoru 2024 zpracování ověřovací studie v rámci zvětšení kapacity fotbalového stadionu na Bazalech. Autoři studie konstatují, že přestavba současného tréninkového centra na fotbalový stadion možná je.

Studie dále definuje možnou kapacitu a některé technické podmínky, předpokládá zastřešení plánovaných tribun Bazal s kapacitou pro 15 až 17 tisíc diváků. Zástupci města Ostravy a fotbalového Baníku Ostrava představili novinářům vizi nového stadionu, který by mohl vzniknout odhadem za 1,5 miliardy korun.

Nový stadion, situovaný v kopci nad centrem města, by měl být významnou pohledovou dominantou Ostravy, vhodně doplnit prostor a nekonkurovat unikátní radniční věži.

„Znovuzrození fotbalového stadionu na Bazalech přinese obnovení mezinárodních i domácích vrcholových fotbalových soutěží, současně bude zajištěno pokračování fungování Regionální akademie FAČR pro Moravskoslezský kraj a tréninkového centra Baníku Ostrava na Bazalech. Zastupitelstvu města bude předloženo memorandum pro výstavbu stadionu, a pakliže bude akceptováno, budou na projektu participovat spolu s městem také FC Baník Ostrava, Akademie FC Baník Ostrava, Fotbalová asociace České republiky a Vítkovice Aréna,“ popsala Gabriela Pokorná, tisková mluvčí města.

Studie navrhuje také zklidnění ulice Českobratrské, výstavbu nového kruhového objezdu, oboustranné rozšíření chodníků, zabývá se návrhem nového cyklopruhu a vybudováním nové zastávky pro posilové spoje v rámci utkání.

„Ve fázi návrhu je nemožné přesně stanovit výši nákladů,“ uvedli autoři studie, architekt David Kotek a Rudolf Müller z PROJEKTSTUDIO EUCZ. Vycházejí z podkladů fotbalového stadionu Malšovické arény v Hradci Králové, dokončeného v roce 2023. Ze zmíněného projektu odvodili orientační cenu.

„Je však reálné, že náklady budou nižší, neboť pracujeme s finanční rezervou. A samozřejmě předpokládáme i finanční účast FC Baník Ostrava, ale v tuto chvíli jsme na začátku projektu,“ doplnil Jan Dohnal, primátor města. (dmk)

2. prosince 2019

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Liberty mu dluží 40 milionů. Pokud huť padne, tak stát ztratí mou důvěru, říká

Premium

Téměř čtyřicet milionů korun dluží ostravská společnost Liberty firmě 1435mm, která se starala o údržbu kolejí v areálu hutě. Kvůli nevyplaceným penězům a přerušení provozu v Liberty musel majitel...

12. července 2024

Muž na slavnostech vdechl kus bramboráku. Je v kritickém stavu v nemocnici

Sedmačtyřicetiletý muž skončil ve vážném stavu poté, co v sobotu večer na venkovních slavnostech v obci na Frýdecko-Místecku vdechl kus bramboráku. Svědci události a poté záchranáři ho oživovali a...

14. července 2024  10:23,  aktualizováno  16:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muzeum nákladních tatrovek nově zdobí horský autobus, obnova trvala tři roky

Kompletně renovovaný horský autobus Tatra 500 HB je novým lákadlem Muzea nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici. Vůz z roku 1955 koupila společnost Tatra Trucks jako součást sbírky Jiřího Hlacha,...

15. července 2024  15:24

Krize ostravské huti se prohlubuje. Liberty už nemá ani na energie

Zcela bez peněz a brzy možná i bez elektřiny je společnost Liberty Ostrava. Vyplývá to ze zápisu jednání prozatímního věřitelského výboru, který má redakce k dispozici.

13. července 2024  6:55

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hutní gigant Moravia Steel uvažuje o provozování rourovny zadlužené Liberty

Skupina Moravia Steel se seriózně zabývá možností provozování některých provozů druhovýroby Liberty Ostrava. „Konkrétně jde o rourovnu,“ řekla mluvčí skupiny Moravia Steel Petra Macková Jurásková....

12. července 2024  17:39,  aktualizováno  18:19

Prezident navštívil ostravskou kolonii Bedřiška, lidem tam hrozí vystěhování

Bez přítomností médií přijel prezident Petr Pavel s manželkou Evou do někdejší hornické kolonie Bedřiška v ostravské části Hulváky. Setkal se s tamními občany, kterým hrozí vystěhování, ale za své...

19. července 2024  17:19

Velká voda tam brala životy. Obec 15 let stále čeká na protipovodňová opatření

Premium

Nepříliš vstřícných slov pro zástupce státu a jeho organizací mají obyvatelé i zastupitelé Jeseníku nad Odrou na Novojičínsku, kterým se v roce 2009 prohnala ničivá povodeň. Velká voda tam dokonce...

19. července 2024

Odbory Liberty: Hrozí, že většina lidí z huti odejde. Výroba pak bude nereálná

Odboráři hutní firmy Liberty Ostrava, která je od června v úpadku, upozornili insolvenčního správce na to, že hrozí odchod většiny zaměstnanců z podniku. To podle nich může ohrozit hledání nového...

19. července 2024  14:56

„Vážím si toho, že jsem na začátku.“ Pavel v Ostravě zahájil stavbu koncertní haly

V Ostravě začala výstavba koncertní haly. Na slavnostní ceremoniál s poklepáním základního kamene, třítunového kvádru mrákotínské žuly, dnes přijel prezident Petr Pavel i autor návrhu, americký...

19. července 2024  10:16,  aktualizováno  13:39

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...