Firma ukázala novou technologii na čištění lagun. Nepomůže, tvrdí jiní

  9:37aktualizováno  9:37
Do bitvy o miliardy ze státního rozpočtu, určené na likvidaci ropných lagun bývalé společnosti Ostramo, zasáhla další firma. Společnost Simul Trust představila ve Vratimově technologii, která by podle ní mohla pomoci laguny vyčistit.

Autor technologie Juraj Ochvat před hořáky spalujícími plyn pocházející z úpravy kontaminované zeminy. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Laicky řečeno: Z jedné strany se do toho strká jakýkoliv sajrajt, z druhé strany z toho leze čistý uhlík, metan a pyrolytický olej.

Co se nyní děje na lagunách?

Z ropných kalů, tvořících obsah ostravských lagun, byla již zpracována zhruba čtvrtina na palivo. Sdružení Čistá Ostrava ale stále zápasí s časovým harmonogramem, přestože ten byl již několikrát upravován. Před několika měsíci požádalo sdružení stát o prodloužení termínů i o více peněz na likvidaci lagun.

"Máme zařízení, které by docela rychle dokázalo vyčistit kontaminovanou půdu z ostravských lagun. Tak rychle, že by jejich sanace mohla proběhnout v plánovaném termínu," říkají zástupci společnosti Simul Trust z Vratimova. Svůj vynález předvedli veřejnosti.

"Pomalým zahříváním se z kontaminované zeminy uvolňují jednotlivé látky, které mohou být později bezpečně likvidovány," vysvětluje autor vynálezu Juraj Ochvat.

"Vše funguje na jednoduché bázi, do pece se vloží kontaminovaná zemina v kontejneru, po zahřátí je vše uvnitř rozloženo na několik složek, čistý uhlík, metan, pyrolytický olej a pevný zbytek. Využití uhlíku je mnohostranné, metan a olej se dají na místě spálit v generátoru a pevný zbytek, který není již nijak škodlivý se dá použít třeba na zasypání vzniklých jam po těžbě," popsal největší výhody vynálezu Ochvat.

Dodal také, že díky složení kalů z ostravských lagun je na jejich vyčištění potřeba pětkrát méně elektrické energie, než kolik lze následně vyprodukovat spálením vzniklého metanu a pyrolytického oleje. Navíc lze podle něj celé zařízení upravit na spalování různých druhů jiných odpadů.

Čistá Ostrava: Termín vyčištění by to neurychlilo

Podle zástupců společnosti Simul Trust je vyvinuté zařízení přesně tím, co by dokázalo zvrátit zpoždění vzniklé při čištění ostravských lagun, aniž by to stálo další peníze.

Zástupci sdružení Čistá Ostrava, která laguny čistí, si to ale rozhodně nemyslí, stejný názor jako oni má i Josef Havelka, vedoucí ostravského závodu společnosti Diamo, která při čištění lagun zastupuje stát.

Firma Simul Trust v Ostravě Vratimově představila technologii na zpracování
Firma Simul Trust v Ostravě Vratimově představila technologii na zpracování

Firma Simul Trust v Ostravě Vratimově představila technologii na zpracování kontaminovaných zemin. Tímto způsobem by bylo možné vyčistit i část ostravských Lagun Ostramo.

"Pokud by se měla změnit technologie čištění ostravských lagun, musela by se vypracovat nová studie vlivu na životní prostředí EIA a to by trvalo několik let," vysvětluje největší problém nové technologie Havelka.

Za pravdu mu dává i Vlasta Končelová ze společnosti Geosan, která je vůdčí firmou ve Sdružení Čistá Ostrava. "Vše by muselo projít kompletním kolečkem úřednického schvalování a kdykoliv by někdo podal nějakou výhradu, vše by se vrátilo na začátek. Je to záležitost na několik let," vysvětlila.

Podivný byl na prezentaci nové technologie i fakt, že zástupci Simul Trustu nepozvali nikoho ze Sdružení Čistá Ostrava. Obě skupiny jsou v tiché válce. Simul Trust totiž spolupracoval s firmou Baltom, která se se Sdružením Čistá Ostrava soudí ohledně vypovězení smlouvy na zpracovávání kalů. Baltom chce téměř 400 milionů. Rozhodčí soud ještě svůj verdikt nevynesl.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Další z rubriky

Šéf filmového klubu: Zakázané Starce na chmelu jsme hráli třikrát za den

Manželé Fiedlerovi jsou s karvinským filmovým klubem spojeni od osmdesátých let...

Karvinský filmový klub před nedávnem oslavil padesátiny a patří k nejstarším v republice. Velkou část jeho existence...

Muž v taktické vestě ohrožoval s plynovou pistolí hosty v restauraci

Plynová pistole.

Ozbrojený a v taktické vestě se vydal osmapadesátiletý muž do havířovské restaurace Miňas. Poté, co začal plynovou...

Kdy OKD skončí, ještě nevíme, tvrdí předseda představenstva Marian Klásek

Předseda představenstva společnosti Prisko Marian Klásek.

Před necelými devíti měsíci převzal stát společnost OKD, která v té době byla v insolvenčním řízení. Zájmy státu,...

Najdete na iDNES.cz