Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

OKD hledá peníze na uzavření Dolu Paskov, horníci chtějí až roční mzdu

  • 17
Stále v červených číslech zůstává i po více než půlroce v insolvenci společnost OKD. Zda se dostane do zisku, nebude nejspíš jasné ani po plánovaném ukončení těžby v Dole Paskov. Navíc hrozí, že propuštění horníci u soudu znásobí požadavky na odstupné.

Na jaře konec Dolu Paskov, další rok Darkov a pak Lazy. Tak vypadají v hrubých rysech plány na „záchranu“ společnosti OKD. Do jaké míry se je ale podaří naplnit, zatím není jasné. Jisté je pouze jedno, věřitelé ze svých peněz neuvidí v podstatě nic.

Největší zátěží jsou očekávané náklady na likvidace šachet po těžbě. Společnost OKD dosud není schopná říct, kde na útlum těžby vezme peníze. A neví to ani u šachet Dolu Paskov. Těžba v něm má přitom skončit už za čtyři měsíce.

„Způsob financování je předmětem dalších jednání, v tuto chvíli nemůžeme poskytovat žádné další informace,“ sdělil Petr Kuhn, právník společnosti OKD. „Víme směr, nevíme konce,“ dodal.

OKD při hledání investora oslovila desítky firem. S největší pravděpodobností však nakonec bude peníze žádat po státu.

V současnosti si firma nevydělá ani na vlastní provoz. Ke dnu ji sráží především náklady na provoz Dolu Paskov. „V září tohoto roku, kdybychom neměli Paskov, by OKD bylo provozně v kladných číslech,“ přiblížil generální ředitel OKD Dale Ekmark.

Horníci dostanou až sedmiměsíční odstupné, chtějí roční

Paskovské šachty by měly s těžbou skončit v březnu, pak důl čeká zakonzervování.

„Dotěžují se poslední tři poruby, do konce těžby už nepředpokládáme žádné další přípravy ani otevírání dalších,“ popsal situaci na Dole Paskov výkonný ředitel OKD Antonín Klimša.

„Pak bude následovat něco, co si lze představit jako režim, který nyní funguje v lokalitě Frenštát, jen v poněkud větším měřítku.“

Po zakonzervování bude společnost OKD čekat na rozhodnutí Báňského úřadu, který může jako jediný posvětit případnou likvidaci dolu.

Horníci, kteří na šachtě skončí, si odnesou až sedminásobek měsíčního platu jako odstupné. „Tyto peníze můžeme horníkům garantovat. Je to nejvíc, co můžeme nabídnout,“ řekl Klimša.

Horníci se ale nechtějí smířit se ztrátou výhod vycházejících z vypovězené kolektivní smlouvy. „Odsouhlasili jsme na konferenci, že si najmeme externí právní firmu, která zjistí, zda na tomto rozhodnutí můžeme něco změnit,“ vysvětlil odborový předák Dolu Paskov Rostislav Palička.

V úvahu by podle něj mohlo připadat i soudní vymáhání celoroční mzdy. „Ti lidé jsou prostě naštvaní, že tři roky se jim něco slibuje, a nakonec se udělá to, co se udělalo. Tak se rozhodli tohleto ještě podstoupit,“ řekl Palička.