„Osobní kontakt zvyšuje nebezpečí přenosu koronaviru, proto jsme se už loni rozhodli k poskytování konzultací k podání přiznání bez osobního setkání s úředníky finančního úřadu, telefonicky nebo zasláním e-mailového dotazu,“ přiblížila důvody zavedení speciálních linek mluvčí Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj Petra Homolová.
„Toto nahrazení osobních konzultací na jednotlivých pracovištích finančního úřadu telefonickými konzultacemi či e-mailem se osvědčilo, občané dostali své informace a přitom nebyli ohroženi tím, že by se při cestě na úřad museli setkávat s dalšími lidmi,“ dodala Homolová.
Možností, jak se k informacím potřebným pro vyplnění přiznání dani z nemovitosti dostat, je hned několik. Vedle telefonu nebo e-mailu je to i možnost vhození dotazu do sběrných boxů umístěných na všech pobočkách úřadu v kraji.
„Zájemci o pomoc by měli volat na linky poboček určených pro jejich místa bydliště, takto jim budou poskytnuty odpovědi se znalostí místních poměrů,“ upozornila Homolová.
„Poradit mohou například s tím, jaké jsou změny na dani z nemovitých věcí, kdy uplyne lhůta pro podání přiznání, nebo třeba jaký je koeficient v daných obcích,“ upřesnila Homolová.
Daň z nemovitostí je pravidelně jednou z prvních daní v kalendářním roce, které se týkají i běžných obyvatel republiky, každého majitele domu nebo pozemku. Lhůta pro podání přiznání na rok 2022 končí 1. února 2022.
„Zákon ukládá povinnost komunikovat s finančním úřadem podáním daňového přiznání nebo písemným oznámením také bývalým vlastníkům nemovitých věcí, pokud je v roce 2021 prodali, věnovali a podobně,“ dodala mluvčí.