Ostravský festival představí Karla Reisze, světového režiséra z Moravy

  17:55aktualizováno  17:55
Na mezinárodním filmovém festivalu Ostrava Kamera Oko se uskuteční slavnostní premiéra dokumentu pojednávajícím o životě celosvětově uznávaného ostravského rodáka Karla Reisze. Film o slavném režisérovi a producentovi uvede 24. září v Minikině oscarový kameraman Walter Lassally.

Režisérka Petra Všelichová a její klapka během natáčení s bratrem Karla Reisze Pavlem. | foto: Jarmila Hoznauerová

"Jak se stával slavnější, přicházeli k nám známí herci, třeba Warren Beatty, Meryl Streepová nebo Christopher Reeve. Víte, otevřeli jste dveře a tam byl Superman, to byl docela zážitek," vypráví v úvodu snímku Ten filmový život jeden z Reiszových synů.

Karel Reisz (1926–2002)

* Filmový režisér, producent a teoretik českého původu se narodil v Moravské Ostravě jako syn židovského právníka.

* Ve 13 letech se dostal do Anglie jako jedno z několika set Wintonových dětí, oba jeho rodiče zemřeli v Osvětimi.

* V 50. letech spoluzakládal hnutí Free Cinema a po dokumentech se věnoval výhradně hraným snímkům. Je autorem asi nejvýznamnějšího britského snímku V sobotu večer, v neděli ráno (1960). V Hollywoodu natočil svůj nejznámější snímek Francouzova milenka (1981).

Jak je vlastně možné, že se z tohoto podle svědků jinak nenápadného, tichého a přemýšlivého muže stal mezinárodně uznávaný filmový režisér? Také na tuto nelehkou otázku se snaží odpovědět nový dokument Petry Všelichové.

Respektovanější než Miloš Forman

Reiszův světový úspěch byl pro Ostravu velkou výzvou, protože patří ke zdejším rodákům, a nebýt kandidatury Ostravy na Evropské hlavní město kultury 2012, tak se o Reiszovi ví stále velmi málo.

Režisér se totiž před pár lety stal jednou z jistot, na kterou vsadil známý český producent Čestmír Kopecký (tvůrce filmů jako Nuda v Brně nebo seriálu Zlatá šedesátá), který měl kandidaturu na starost. V klání sice Ostrava neuspěla, film ale vznikl.

"Natočit o něm dokument považuji za nutnost, protože zde musí existovat paměť, zachycení jeho jedinečnosti. Reisz nebyl jen režisér, ale i producent. Byl to on, kdo lidem otevřel dveře, když hledal možnost oživení kinematografie," vysvětloval Kopecký loni v listopadu, když začal projekt připravovat.

Celovečerní dokument, který ve vzpomínkách blízkých přátel nebo členů rodiny popisuje Reiszův život, je možné rozdělit na dvě témata. V jednom se tvůrci zaměřují na Reiszovu konfrontaci s Ostravou včetně významného momentu, kde se Reisz stal spoluzakladatelem novodobé britské kinematografie zvané Free Cinema.

V tom druhém se jejich pozornost soustředí na hollywoodské projekty a obracejí se k tajemství autorského rukopisu muže, který je v zahraničí mezi lidmi z branže respektován dokonce více než neméně proslulý Miloš Forman.

"Dokázal z každého dostat to nejlepší"

"Dalo by se říci, že hudbu vnímal na stejné úrovni jako herce nebo jako jednoho z nich," vysvětluje například dirigent Carl Davis, který s Reiszem spolupracoval na jeho nejznámějším díle Francouzova milenka.

"Měl schopnost, kterou mají jedineční lidé, z každého dokázal dostat to nejlepší," zdůrazňuje Reiszův dvorní střihač John Bloom. "Nemusí být ani moc zkušení, ale zapálení. To, co dělá dobrý film, to nejsou peníze, ale dobrý nápad a dobrá spolupráce," komentuje Reiszovy filmové začátky slavný kameraman Walter Lassally.

Lassally se podílel například na Reiszově debutu Maminka to nedovolí z roku 1955, ale proslavil se třeba dramatem Řek Zorba, kde za kameru získal Oscara. A bude to také právě on, kdo uvede nový dokument Ten filmový život při premiéře v Ostravě v rámci 4. ročníku Mezinárodního filmového festivalu nazvaného Ostrava Kamera Oko, který je zaměřený na kameramanské umění.

Poprvé budou moci diváci vidět snímek o fenomenálním filmaři Karlu Reiszovi v jeho rodném městě v pondělí 24. září v 19:30 hodin v Minikině.

Nejčtenější

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Ostrava - Liberec 2:1, hosté snížili až v závěru, k výhře pomohl i Baroš

Fotbalisté ostravského Baníku se radují z branky do sítě Liberce.

Ostravští fotbalisté udělali rozhodují krok k elitní šestce, která po skončení základní části bude hrát nadstavbu o...

Za nadávky rozhodčímu roční zákaz hokeje. Sudí provokoval, brání se hráč

Hokejový rozhodčí - ilustrační foto

Během druholigového utkání neudržel kopřivnický útočník Robin Gebauer nervy na uzdě. Z trestné lavice mrštil po...

Další z rubriky

Kraj a Povodí Odry se připravují na klimatické změny až do roku 2050

Přehrada doznala několika změn. Kromě úprav hráze se dočkala například i nového...

Analýzu dopadů klimatických změn na kraj do roku 2050 připravuje moravskoslezské hejtmanství spolu s Povodím Odry....

Moderní focení není pro mě, říká autor oceněného snímku z pohřbu Palacha

Na čtyři stovky historických fotoaparátů má ve své sbírce Antonín Válek z...

V každém pokoji či komoře domu Antonína Válka je vystavená, uložená nebo pověšená věc, která souvisí s fotografováním....

Další a další projekce. Příběh uhlím zničené Karvinné podeváté vyprodá kino

Amatérští filmaři při natáčení dokumentu O zaniklé Karvinné

Amatérští filmaři měli původně za to, že dokument O zaniklé Karvinné zaplní sál kina jen jednou. Jenže zájem místních...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ SKLADU

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz