Obžalovaný přiznal, že dal známému fentanylovou náplast. Narkoman zemřel

  15:53aktualizováno  15:53
Pět narkomanů zemřelo jen v Moravskoslezském kraji v uplynulých dvou letech na předávkování fentanylem získaným z náplastí určených pro pacienty se silnými bolestmi. Mezi nimi i 57letý muž z Bruntálu, jenž náplast získal od Jakuba Kováče. Kováčovi, který je nyní ve vazbě, hrozí kvůli mužově smrti 10 až 18 let vězení.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Hlavní líčení s 27letým Jakubem Kováčem z Bruntálska zahájil Krajský soud v Ostravě v pondělí ráno. Kováč je obžalovaný z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

Podle obžaloby si v období nejméně od května 2016 do ledna 2017 opatřoval fentanylové náplasti, které užíval pro svou potřebu, ale také je předával dalším lidem. Ti je užívali buď přímo, nebo si náplasti vyvařili a extrakt si píchali do žíly.

Narkoman z Bruntálu, který fentanyl užíval nitrožilně, zemřel předloni v listopadu na předávkování a následný otok mozku. Jeho tělo policie v bytě našla po týdnu. Kováč mu podle obžaloby náplast předal koncem listopadu.

Náplasti za peníze i čokoládu

Kováč u soudu řekl, že fentanylové náplasti získával od svého známého, kterého navštěvoval v pečovatelském domě v Bruntále. „Někdy jsem mu za to dal 200 korun, jindy čokoládu a někdy nic,“ zmínil s tím, že většinu náplastí použil sám, protože měl velkou spotřebu.

Přiznal také, že svému staršímu známému z komunity narkomanů závislých na fentanylu kousek náplasti ustřihl. Odmítá ale přímou spojitost s jeho úmrtím. Naznačil, že mohl smrtící dávku získat od někoho jiného.

Mluvčí soudu Jiří Barč uvedl, že tvrzení obžalovaného o tom, že náplasti získával od nemocného seniora, zatím není prokázané. „Dokazování formou výslechu svědků bude teprve probíhat. Líčení je naplánované na tři dny,“ dodal.

Látka v náplasti může způsobit zástavu dýchání

Policie už takových případů odhalila více. V lednu například bruntálští kriminalisté obvinili trojici mužů ve věku 35, 43 a 62 let, kteří také obchodovali s fentanylovými náplastmi. Nejstarším z trojice je onkologicky nemocný muž, kterému náplasti předepisoval lékař kvůli nesnesitelným bolestem.

„Obvinění od července do září roku 2017 prodali v Bruntále lidem závislým na omamných látkách několik náplastí s obsahem fentanylu. Jeden z uživatelů opakovaně zkolaboval,“ řekla mluvčí bruntálských policistů Pavla Jiroušková.

Přednosta onkologické kliniky ostravské fakultní nemocnice Jakub Cvek řekl, že náplasti s fentanylem užívají hlavně onkologičtí, ale i jiní pacienti se silnými bolestmi.

„My zvyšujeme dávky účinné látky postupně a zjišťujeme při tom reakci každého pacienta na fentanyl. Pokud to narkoman s množstvím přežene, látka utlumí funkci dýchací soustavy tak silně, že přestane dýchat, zkolabuje a může zemřít,“ vysvětlil lékař.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Další z rubriky

Ostravské stopy: Pod kůží je Ostrava fakt sexy, chválí výtvarník Forman

Výtvarník a básník Pavel Forman současnou Ostravu chválí, připomíná mu někdejší...

Berlín a Ostrava. Tato dvě města jsou podle výtvarníka a básníka Pavla Formana spojité nádoby. Do bývalého města...

Barman prohrál herně sto padesát tisíc na automatech, opil se a zmizel

Ilustrační snímek

Když se žena v jedné z ostravských heren ani po půlhodině nedohledala obsluhy, zavolala na policii. Hlídka brzy...

Verze „tunel“ padla, našlo se řešení ucpané Místecké v Ostravě

Ilustrační snímek

Zúžení Místecké ulice u někdejší haly Tatran v Cingrově ulici, které je úsekem pravidelných dopravních problémů a...

Najdete na iDNES.cz