Farnosti se mění, lidé je najdou i na Facebooku. Bohoslužby jsou on-line

  9:50aktualizováno  9:50
Nejen strohá vývěska před branou kostela. O dění ve farnostech se dnes mají šanci dozvědět víc i ti, kdo do chrámů pravidelně nechodí. Třeba prostřednictvím sociálních sítí.
Komunikace církve prostřednictvím Facebooku je součástí takzvané nové evangelizace, k níž vybízí papež František. (Ilustrační snímek)

Komunikace církve prostřednictvím Facebooku je součástí takzvané nové evangelizace, k níž vybízí papež František. (Ilustrační snímek) | foto: Reuters

„Přípravy na Živý betlém vrcholí,“ zvali například v těchto dnech na Facebooku zástupci Římskokatolické farnosti v Malé Morávce. Právě zdejší farnost patří k těm, které Facebook využívají nejdéle. Už od března 2010 (stránka zde).

„Nejdřív jsem založil svůj vlastní Facebook, později i stránky naší farnosti,“ vzpomíná Marek Žukowski, duchovní správce Římskokatolické farnosti zahrnující Malou Morávku a okolí. Internetová sociální síť slouží nejen jako vývěska informující o dění ve farnosti, ale i jako jakési místo setkávání.

„Působím v bývalých Sudetech, v místech, která jsou méně religiózní. Náš Facebook využívají z velké části lidé, kteří do kostela nechodí. Domlouváme se na různých aktivitách a s mladými například jezdíme společně na tábory,“ vysvětluje Žukowski.

Facebook farnosti zajímá už přes tři stovky lidí

Pochvaluje si, že o jeho facebookové stránky je zájem. Celkem je „lajklo“ už 309 lidí. „Všiml jsem si, že například v Chebu mají 312 příznivců, ale větší počet jsem zatím jinde nenašel,“ usmívá se kněz.

Kaplan Římskokatolické farnosti Hlučín Krzysztof Szewczyk poukazuje na to, že komunikace církve prostřednictvím Facebooku je do jisté míry součástí takzvané nové evangelizace, ke které katolíky vybízí papež František.

„Chceme se prostřednictvím Facebooku přiblížit mladým lidem a vůbec široké veřejnosti a ukázat jim dění v naší farnosti,“ říká Szewczyk. Na facebookové stránky hlučínští katolíci umisťují fotografie, pozvánky, zajímavosti ze života farnosti, ale třeba i výuková videa pro ministranty (stránky najdete zde). 

„Někteří ministranti nechodí na domluvené schůzky, a tak mě vždycky potěší, když zjistím, že se podívali alespoň na video na Facebooku,“ zmiňuje kaplan, který vede rovněž facebookovou stránku poutního místa Maria Hilf.

Farář Mariusz Jończyk ze Štepánkovic na Opavsku má jinou vymoženost. Už více než dva roky farníkům nabízí on-line přenosy bohoslužeb ve štěpánkovickém kostele. Jak přenosy fungují? Jednoduše. Dění v chrámu snímá kamera a farníci mši sledují doma na počítači (odkaz na přenosy zde).

Internet sledují i věřící z ciziny

„O nedělích a svátcích sledovanost bohoslužeb vzrůstá. Připojuje se zhruba šedesát sedmdesát lidí,“ líčí Jończyk. Na přenosy se podle něj dívají především starší lidé z obce a ti, kteří třeba kvůli zdravotnímu handicapu do kostela nemohou, ale i věřící z ciziny, například z Německa, které je se Štěpánkovicemi a okolními obcemi úzce historicky spjato. On-line přenosy bohoslužeb zavedli Štěpánkovičtí jako vůbec první v ostravsko-opavské diecézi.

„Starší farníky mrzelo, že kvůli špatnému zdraví nemohou do kostela. Jednou se mi náhodně do ruky dostal letáček od firmy, která montovala věžní hodiny. Bylo tam napsáno, že nabízejí i zajištění přenosů pomocí internetu. Obec zrovna pokládala blízko kostela optický kabel a pomohla nám s připojením, za což jsem jí vděčný,“ vzpomíná farář.

Nejčtenější

Na chatě v Beskydech se přiotrávilo dvanáct lidí, snědli grilované maso

PŘIOTRÁVENI Z GRILOVANÉHO MASA: Dvanáct mladých lidí s vážnými zdravotními...

Dvanáct mladých lidí s vážnými zdravotními potížemi museli v sobotu ošetřit ve špatně přístupném terénu v horách...

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Krajinu zapleveluje rostlina netýkavka. Umí dokonce „střílet“ semena

Netýkavka žláznatá likviduje ostatní rostliny a stahuje na sebe hmyz.

K likvidaci invazivní rostliny netýkavky žláznaté vyzvala obyvatele Bystřice na Frýdecko-Místecku. Netýkavka se...

Ostrava - Bohemians 4:2, sporný gól, pak přestřelka v režii domácích

Nemanja Kuzmanovič a Rudolf Reiter (oba Baník Ostrava) se radují z gólu Tomáše...

Fotbalisté ostravského Baníku poprvé v sezoně vyhráli před vlastními fanoušky, Bohemians 1905 zdolali 4:2. A to ačkoliv...

Na dálnici u Frýdku zemřela osmnáctiletá řidička, vůz skončil v příkopu

V Janově Vsi na Mělnicku sjelo auto do rybníka Harasov. Na místě zasahují...

O život přišla v úterý večer osmnáctiletá řidička při jízdě po D56 poblíž Paskova na Frýdecko-Místecku. O rok mladší...

Další z rubriky

Vědecký model ukazuje na polský původ znečištění ovzduší v příhraničí

Turista v Beskydech má důvod k úsměvu. Zatímco on si užívá sluníčka na horách,...

Nový unikátní model ukazuje stav ovzduší na česko-polsko-slovenském pomezí. Vidět je významný vliv průmyslu i ohnisko...

V Beskydech hořela roubenka a tři auta, požár odolával hasičům tři hodiny

Roubenku v Kunčicích pod Ondřejníkem požár těžce poškodil, plameny zničily i...

Náročný zásah absolvovali brzy ráno hasiči v Beskydech. Ve špatně přístupném terénu v Kunčicích pod Ondřejníkem hořela...

Nevěřili, ale prověřili. Odborníci v Jeseníkách hledali Jantarovou komnatu

Jantarová komnata prý byla vytvořena z více než čtyř tun jantaru. Na snímku...

Na základě oznámení pátrali odborníci opavského muzea v oblasti Rejvízu v Jeseníkách po úkrytu legendárního pokladu....

Najdete na iDNES.cz