Extremisté cílí na Moravskoslezský kraj, hodí se jim nervozita lidí

  12:27aktualizováno  12:27
Do Moravskoslezského kraje míří Dělnická strana sociální spravedlnosti. Podle odborníků využívá událostí mezi starousedlíky a Romy v severních Čechách a záměrně jede do míst s větší koncentrací romského obyvatelstva.

Extremisté svolali protestní shromáždění do tří měst v Moravskoslezkém kraji. (Ilustrační snímek) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Obyvatelé Havířova, zejména Šumbarku a Prostřední Suché, si v posledních dnech stěžovali na neúnosné soužití s Romy. Pak se městem začala šířit fáma, že firma RPG Byty, největší vlastník nájemního bydlení v Havířově, nastěhuje do prázdných bytů další sociálně slabé obyvatele, kteří se nepřizpůsobí životu starousedlíků.

Společnost RPG Byty to jasně vyvrátila, jenomže nervozita mezi lidi byla zaseta.

Lidé žijí ve strachu, proto tam jedu, tvrdí Vandas

A situace okamžitě využili extremisté. Dělnická strana sociální spravedlnosti svolala protestní shromáždění, která se uskuteční v sobotu hned na třech místech v kraji - v Opavě, Havířově a Ostravě.

"Ze shromáždění nemám radost," řekl primátor Havířova Zdeněk Osmanczyk. "Nicméně respektuji to, jen doufám, že členové a příznivci Dělnické strany nebudou rozdmýchávat nepokoje. V opačném případě budeme postupovat v souladu se zákonem," dodal primátor.

Předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas.

Předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas.

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas tvrdí, že Havířov stojí nad propastí. "Ve městě se zhoršuje bezpečnostní situace. Slušní lidé žijí v obavách z přepadení a okradení nepřizpůsobivými gaunery," zdůvodnil Vandas, proč míří do Havířova.

Politologové: Snaží se zviditelnit a sbírat body

Politologové a odborníci na extremismus se jeho jednání vůbec nediví. "Je vhodná situace. Vybírá si lokality s větší koncentrací romského obyvatelstva. Ví, že média je sledují. Strana se snaží zviditelnit a sbírat body," podotkl ostravský politolog Tomáš Jarmara.

Stejně to vidí také odborník na extremismus Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity v Brně. "Je jasné, že mítink tohoto typu vzbudí pozornost médií. Může to být něco jako předběžná příprava Dělnické strany na krajské volby, které budou příští rok," řekl Miroslav Mareš.

Jak Mareš dále podotkl, nelze vyloučit, že extremisté budou úspěšní obzvlášť na severu republiky v Ústeckém nebo Moravskoslezském kraji, kde mají velkou šanci: "Nyní hrají hodně i na to, že místním lídrem by se mohl stát bývalý vzpěrač a olympijský vítěz Ota Zaremba, který se s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti spojil."

Romský aktivista "dělníkům" šance nedává

Tomáš Vandas tvrdí, že lidé mají o mítinky Dělnické strany zájem, proto odmítá, že by jen zneužíval událostí mezi Romy a starousedlíky v severních Čechách. "Ostravsko je vhodná lokalita. Jsou zde problémy stejné jako v jiných částech republiky," dodal.

Kumar Vishwanathan na Šluknovsku působil necelý týden. Ačkoli tam měl

Aktivista Kumar Vishwanathan

Romský aktivista Kumar Vishwanathan si nemyslí, že by Vandasovy mítinky někoho zaujaly. "Dělnická strana v Moravskoslezském kraji nikdy neměla velkou podporu. Zdejší lidé jsou soudní. Mítink možná zaujme děti, které v extremistech hledají vzory, ale to je vše," uvedl Vishwanathan.

I když odborníci tvrdí, že Dělnická strana se nyní nebude snažit rozdmýchávat nepokoje, spíše se na sebe snaží upozornit, policisté jsou v pozoru.

"Situaci monitorujeme, kriminalisté jsou v pohotovosti, policejní hlídky jsou posílené. Podle toho, co se bude dít, zakročíme," uvedl opavský policejní mluvčí René Černohorský. Na shromáždění v Opavě a Havířově by měla být i speciální pořádková jednotka.

"Konfliktů mezi Romy a extremisty se nebojíme"

Lidé, kteří Dělnickou stranu sociální spravedlnosti nepodporují, ani nevědí, že připravuje protestní shromáždění. Asi jako Petr Minka z Havířova, který se žádných konfliktů mezi Romy a extremisty ve městě rozhodně nebojí.

"Je pravda, že v Havířově se krade hodně, ale to, co se šířilo městem, že RPG Byty do prázdných domů nastěhuje sociálně slabé, považuju za plané rozdmýchávání něčeho, co nikdy neexistovalo," sdělil obyvatel Havířova.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Pitva odhalila, že viník nehody se čtyřmi mrtvými měl v těle drogy

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Ukrajinský řidič dodávky, který v listopadu minulého roku v Třinci-Neborech zavinil nehodu se čtyřmi mrtvými, byl pod...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Další z rubriky

Hledá se paní Miluše a další, kdo brigádničili s Janem Palachem

Ozve se přátelům nebo redakci paní Miluše, za svobodna Marková (blondýna v...

Ve středu uplyne půl století od chvíle, kdy se v Praze u pomníku svatého Václava polil benzinem a zapálil. Na Jana...

Předškoláci si osahají nářadí a poznají řemesla, kurzy zaplatí město

Ilustrační snímek

Nápad ředitelky jedné z mateřských škol slavil tak velký úspěch, že už za dva týdny se začnou ostravští předškoláci z...

Moravskoslezští záchranáři loni ošetřili 110 tisíc lidí, výjezdů přibývá

Záchranáři převážejí pětiměsíčního chlapce nakaženou plicní tuberkulozou.

Pomoc Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje potřebuje každý rok výrazně více pacientů. „Naše týmy...

Najdete na iDNES.cz