Bombový útočník skončil na psychiatrii, radnice je podle statika v pořádku

  10:06aktualizováno  10:06
Muž podezřelý z bombového útoku v Rýmařově na Bruntálsku skončil v psychiatrické nemocnici, kde nyní lékaři zkoumají jeho duševní stav. Historická budova rýmařovské radnice není podle statika po úterní explozi nástražného systému poničená natolik, aby se nemohla brzy otevřít veřejnosti.

V přízemí budovy jsou po výbuchu vytlučená okna. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Muž byl umístěn do psychiatrické nemocnice, kde bude zkoumána jeho příčetnost. Čekáme na vyjádření, zda ho v tuto chvíli vůbec můžeme stíhat,,“ řekl Alexandr Dadam z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Dodal, že při vyšetřování nebyla zjištěna spoluúčast nebo podíl kohokoliv jiného. „Zásadně uvádím, že šlo o čin jednotlivce,“ řekl státní zástupce.

Podrobnosti k případu ani k zadrženému muži sdělit nechtěl. Vrchní státní zastupitelství si případ převzalo kvůli tomu, že mohlo jít o teroristický útok, kde je trestní sazba tři až dvanáct let vězení.

Renesanční budova radnice s nárožní věží ze 17. století stojí uprostřed rýmařovského náměstí Míru a patří mezi památkově chráněné objekty.

Fotogalerie

Výbušnina explodovala v úterý zhruba v 16:45 hodin ve vstupní chodbě za mohutnými vstupními dveřmi, které tlakovou vlnu přečkaly bez větší úhony. Podle neoficiálních informací pachatel vstoupil do budovy, položil nálož za dveře a hned utekl. K detonaci došlo za pár sekund.

Na místě činu poté pracovali policejní experti, kteří sbírali stopy a důkazy pro vyšetřování mimořádného případu. Ve středu večer pak místo předali městu.

„Stalo se tak o půl osmé večer a dnes už děláme vše pro opravu a zajištění bezpečnosti provozu. Byl tady statik, elektrikář i plynař a snažíme se, abychom mohli zítra radnice otevřít občanům,“ uvedl ve čtvrtek dopoledne starosta Luděk Šimko.

Starosta se obával ještě větších škod

Ohledání místa statikem podle něj dopadlo dobře a nejsou nutné výraznější stavební opatření. Tlaková vlna po detonaci zničila větší množství oken zejména v přízemí a vyrazila údajně až deset dveří uvnitř objektu.

„Vzhledem k síle detonace jsem očekával ještě větší škody, než jsme nakonec zjistili. Hlavní tlakovou vlnu naštěstí zachytila chodba a nedostala se do kanceláří. Výrazněji nejsou poškozené ani zdi,“ přiblížil starosta, jehož kancelář nebyla poškozena vůbec. „Zrovna tady sedím a pracuji,“ poznamenal.

Jestli nálož obsahovala i hřebíky nebo jinou nebezpečné předměty, starosta neví. „Zdi v chodbě jsou ožehnuté a obouchané, nějaké kusy i vyštípané, ale od čeho se tak stalo, to opravdu nevím,“ řekl.

Bezpečnostní opatření radnice nechystá

Nyní se chce zaměřit na obvyklou komunální práci, ze které ho mimořádná událost vytrhla. Už v pondělí zasedají rýmařovští radní. „Na jednání se událostí jistě budeme také zabývat, ale čekáme na vyjádření policie, co se vlastně stalo a hlavně jaká byla motivace toho, kdo to způsobil,“ podotkl starosta.

Prostor radnice i její bezprostřední okolí sice monitorují kamery, což nejspíše výrazně pomohlo vyšetřovatelům, ale jinak není budova nijak chráněna. Kdo chtěl, vstoupil dovnitř a šel přímo k úředníkovi, ke kterému potřeboval. Starosta ale zatím neuvažuje o zpřísnění pravidel.

„Údajně zadrženého člověka vůbec neznám“

„Dokud neznáme motivaci, tak těžko soudit. Takovým náhodným činům ani zabránit nelze,“ konstatoval.

V médiích i na internetu sice zaznamenal, koho policie krátce po výbuchu zadržela, ale k tomuto člověku se nechce nijak vyjadřovat. „Ani nemám k čemu, protože tu osobu neznám, nikdy jsem s ní nejednal,“ řekl Šimko, který je sice rýmařovským rodákem, ale ve funkci starosty je teprve od loňského listopadu.

Předchozí dny pro něj byly hodně náročné, ale doufá, že se situace co nejdříve zklidní. „Už abychom dělali jen obvyklou práci,“ řekl starosta a dodal: „Hlavně, že se nikomu nic nestalo, to je nejdůležitější.“

Stav v nejbližším okolí rýmařovské radnice den po výbuchu

Autor:

Nejčtenější

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

O bezdomovecká iglú je zájem i v zahraničí. Chtějí je i lidé s přístřeším

Pavla Klečková a Manu Chilaud dokazují, že do bezdomoveckého iglú se vejdou i...

Projekt bezdomoveckých iglú, který do Česka přivedla ostravská dvojice Pavla Klečková a Manu Chilaud, má za sebou první...

Liberec urval čtvrté finále v prodloužení a vyrovnal sérii s Třincem

Liberečtí hokejisté slaví vyrovnání finálové série s Třincem.

Hokejisté Liberce dokázali podruhé srovnat finálovou sérii Tipsport extraligy. Čtvrtý duel na ledě Třince rozhodlo až...

Žháři ve Vítkově útočili před deseti lety, Natálka musela na sto operací

Dvouletá Natálka na popáleninovém oddělení FN Ostrava-Poruba. (14. srpna 2009)

Stačí vyslovit jméno Natálka a mnohým se vybaví holčička, která málem zemřela po útoku žhářů ve Vítkově na Opavsku....

Asistenti přepravy se osvědčili, z ostravské MHD vykázali přes sto tisíc lidí

Každý desátý člověk jezdí po Ostravě hromadnou dopravou bez zaplacení. Vyplývá...

Dopravní podnik v Ostravě v dubnu před dvěma lety zavedl novou službu - asistenty přepravy. Jejich úkolem je mimo jiné...

Další z rubriky

Kupec ArcelorMittal není důvěryhodný, máme záložní plán, řekl Babiš

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích

Premiér Andrej Babiš řekl poslancům, že vláda má připravený záložní plán pro případ, kdyby prodej ostravské huti...

Čapí pěstouni pečují po úhynu samce o dvě vejce z cizího hnízda

Ošetřovatelé museli po úhynu čapího samce v Bartošovicích na komín. Vejce z...

Uhynutí samce z čapího páru, který zahnízdil na komíně společnosti Uax v Bernarticích nad Odrou na Novojičínsku,...

Konec mincí v opavské MHD. Nahradí je mobil, kreditka či lístek

Platit kartou bude v Liberci možné už i v autobusech (ilustrační snímek).

Zásadní změny odbavovacího systému čekají opavskou hromadnou dopravu. Mince skončí, platit se bude mobilní aplikací,...

Najdete na iDNES.cz