Expedice měla za cíl nejen prohloubit znalosti a dovednosti studentů, ale také nalákat další mladé lidi ke studiu oboru aplikované geologie a těžby nerostných surovin.
Účastníci se na ostrov v Egejském moři netradičně vypravili plachetnicí. „Tým tvořilo celkem třináct členů, z toho bylo sedm studentů a zbytek odborný a technický doprovod,“ vysvětlil vedoucí katedry geologického inženýrství na VŠB–TUO Petr Skupien, který byl jedním z vedoucích expedice. „Naším záměrem bylo uspořádat akci, která zpopularizuje obor geologie a hornictví.“
Lokalitu pořadatelé zvolili na základě osobní návštěvy. „Jeden z iniciátorů a členů týmu Antonín Kunz kdysi ostrov Serifos navštívil. Tehdy náhodou zakotvil v zátoce ovlivněné těžbou železných rud a zjistil, že v podstatě kotví v přírodním hornickém skanzenu,“ řekl geolog.
Na hornicko-geologické fakultě se proto rozhodli jedinečné bohatství ostrova využít pro praktickou výuku studentů. Během expedice se studenti seznámili s geologickou stavbou ostrova a jeho historií. Výuka probíhala jak na břehu, tak z paluby plachetnice, která umožnila výzkum i v lokalitách, které jsou z pevniny nedostupné. Účastníci navštívili rovněž podzemní prostory spojené s těžbou nerostných surovin.
„Studenti poznávali horniny, minerály, dokumentovali i odběr vzorků a učili se orientovat v terénu. Přímo na místě poznali, jak vypadá postup hornické činnosti,“ přiblížil náplň práce Petr Skupien.
Kromě toho se však podařilo shromáždit vzorky minerálů a hornin, které rozšířily sbírky v geologickém pavilonu univerzity. „V současné době vzorky zkoumáme v našich laboratořích. Očekáváme, že materiál může přinést nové poznatky k mineralogii zdejších rudních ložisek,“ sdělil vyučující.
Podle Petra Skupiena expedice cíl splnila. „Všimlo si jí hodně lidí a povedlo se nám skloubit zážitky i poznání. Chceme tím případným zájemcům o tento zajímavý přírodovědný obor říct, že geologie je také dobrodružství a cestování.“