Lovec bouřek fotí rudé skřítky i elfy, kteří se zjevují na setinu sekundy

  18:18aktualizováno  18:18
Zatímco většina lidí se bouřek bojí, pro Martina Popka z Nýdku se staly koníčkem. Z amatérského lovce blesků se časem vypracoval na profesionálního pozorovatele a patří mezi největší odborníky na vzácné bouřkové jevy v Česku.

Red sprites - rudí skřítci se nejčastěji vyskytují ve výšce kolem 60–90 kilometrů nad zemským povrchem, mají červenou barvu a tvarem se podobají mrkvi.. | foto: Martin Popek

Třiačtyřicetiletý muž jako první v České republice začal bouřky pravidelně pozorovat s pomocí vysoce citlivé kamery. Díky tomu zachytil nejzajímavější a nejnáročnější blesky na vyfocení. 

„Říká se jim Elves neboli elfové a zůstanou na obloze přibližně jen setinu sekundy,“ líčí Popek, který je aktivním členem komunity Amateur Stormchasing Society, organizace, která sbírá hodnotné informace o bouřkách v České republice i na Slovensku v podobě stovek fotek, desítek článků i videí. Stal se také profesionálním pozorovatelem Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd České republiky.

Elfové se nejčastěji vyskytují ve výškách mezi 60 až 90 kilometry.

Fotogalerie

 „K jejich zaznamenání potřebuji specializovaný přístroj, u něhož se používá nejcitlivější, takzvaná CCD kamera na trhu, propojená s počítačem se speciálním software na vychytání jednotlivých úkazů. Také je nutná dobrá viditelnost mezi pozorovatelem a bouří a ideální vzdálenost od dvou set do čtyř set kilometrů,“ uvádí Popek.

Rekordní nadoblačné blesky, které pozorovatel zaznamenal, měly velikost 350 až 400 kilometrů. Před mnoha lety je například pozorovali piloti, ale nikdo jim to nevěřil. Přikládali to halucinacím ve vysokých výškách. 

Až v roce 1989 je zcela náhodně zachytili studenti v minnesotské prérii při testech CCD kamer, a tak byly definitivně uznány vědou. Díky rozvoji moderní CCD techniky je pak časem mohli začít pozorovat i amatéři.

Fotím, dokud nezačne pršet, říká Popek

Podle Popka jsou bouřky krásné, tajemné a děsivé zároveň a ukrývají ještě spoustu tajemství. Pravidelně si hlídá radar, satelitní snímky a detekci blesků. Podle toho pozná, zda bouřku má smysl sledovat. Ze své domácí pozorovatelny zvládne vyfotit bouřky vzdálené i přes 800 kilometrů. 

„Blízkých bouřek se nebojím, protože pravděpodobnost, že do mě elektrický výboj uhodí, je téměř mizivá. Fotím, dokud nezačne pršet a bouřka je přede mnou. Jakmile je nade mnou a začíná to být nebezpečné, maximálně stojím na balkoně,“ říká Popek. 

„Členství v komunitě mi umožnilo setkávat se s profesionály. Umožní nám přístup k meteorologickým datům. Máme tak ty nejlepší informace o blízkých i vzdálených bouřkách,“ podotýká.

Vzácných bouřkových jevů, které není snadné pozorovat běžnými prostředky z důvodu jejich velmi krátké doby trvání, je celá řada. Mají zkratku TLE (Transient Luminous Events), což lze přeložit jako přechodné světelné události. 

Patří k nim třeba Red Sprites – rudí skřítci, kteří se nejčastěji vyskytují ve výšce kolem 60–90 kilometrů nad zemským povrchem, mají červenou barvu a tvarem se podobají mrkvi. Vzácný je i Troll Jet – trolí výtrysk ve výšce 50–30 kilometrů nad zemským povrchem. 

Existuje i Trailing Jet – koncový výtrysk, který ještě nebyl pozorován z Evropy, Blue Jet – modrý výtrysk, jenž může expandovat z vrcholu bouře až do výšky nad 50 kilometrů a velmi vzácný a nesmírně silný úkaz Gigantic Jet – gigantický výtrysk, u nějž existuje jen pár desítek pozorování. 

„Mohou se objevit nadoblačné blesky, které se tvarem a pohybem nedají zařadit do žádného druhu TLE,“ vysvětluje Popek.

Sbírka čítá desítky úkazů

Kromě blesků nadšenec fotil v minulosti všechny možné jevy v atmosféře. Z letadla například pořídil snímek takzvaného Eliášova ohně.

„Jde o hrotový výboj. Elektrický náboj v atmosféře se vybíjí kolem hran předmětů a nad předmětem se pak zjeví fenomenální úkaz v podobě jiskřícího modrého oblaku,“ konstatuje Popek s tím, že s objektivem rybí oko vypadá úchvatně i kulatý jev nazývaný malé dvaadvacetistupňové halo. 

Vzácnou zvláštností mezi halovými jevy jsou pyramidální hala. Tyto jevy vznikají na specifických krystalech a mají jinou velikost než obyčejná malá hala.

Sbírka úkazů v atmosféře nýdeckého pozorovatele zahrnuje i vzdušná tornáda před bouří, stín Země, Slunce v saharském prachu v podobě kytky, derviše, což je atmosférický prachový vír, či fatu morgánu, kdy lze vidět falešné objekty, jako by se díky teplotní inverzi zrcadlily ve vzduchu atmosféry. 

„U bouřek lze vyfotit i doprovodnou oblačnost, která působí úchvatně, a přitom strašidelně. Na čele bouře se můžeme setkat se stěnovými a návějovými oblaky. Vršky bouřkových oblaků občas doplňuje pileus, průvodní oblak v podobě čepice nebo kapuce. Mamatus se jmenují zvláštní oblaka ve spodní části bouřkového mraku, takové zaoblené výběžky podoby ženských prsů. Když je Slunce podsvítí, hrají všemi barvami,“ popisuje lovec bouřek.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

Přibývá spalniček. Karanténa hrozí i lidem sedícím ve stejné čekárně

Typická vyrážka, která se při spalničkách objevuje po celém těle.

Hygienici v Moravskoslezském kraji evidují jen za poslední měsíc šest pacientů se spalničkami, což je tolik jako za...

Hasiči chtějí dostat protipožární čidla do dřevěných kostelů v kraji

Požár zničil vzácný dřevěný kostel Božího těla v třinecké místní části Guty (2....

Žádný jiný kout Česka se nemůže pyšnit tolika památkově chráněnými dřevěnými kostely jako Moravskoslezský kraj. Jenže...

Kraj zařídil exhejtmanovi místo šéfa sportcentra, stěžují si kritici

Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Výběrové řízení šité na míru pro někdejšího hejtmana Miroslava Nováka uspořádal podle některých kritiků Krajský úřad v...

Advantage Consulting, s.r.o.
FAKTURAČNÍ TEAM LEADER

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 36 000 - 42 000 Kč

Najdete na iDNES.cz