Ropné laguny zůstávají velkou ekologickou zátěží Ostravy. (14. listopadu 2017)

Ropné laguny zůstávají velkou ekologickou zátěží Ostravy. (14. listopadu 2017) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Kraj tíží staré ekologické škody za desítky miliard korun

  • 0
Území poškozená za minulého režimu průmyslovou nebo zemědělskou výrobou mizí z Moravskoslezského kraje jen pozvolna. Celkově jde o škody za desítky miliard korun. Nejznámějším brownfieldem v kraji jsou laguny někdejší společnosti Ostramo.

Ty jsou už dlouhá léta synonymem pro zdlouhavé řešení starých ekologických zátěží a nepředvídatelnost výsledné ceny.

Jejich obsah pomalu mizí, zavápněné kaly se odvážejí ke spálení do Vřesové na Sokolovsku. „Dosud bylo odvezeno z Ostravy 13 tisíc tun hlinky a tři tisíce tun upravených kalů,“ řekla mluvčí společnosti Diamo Jana Dronská. „K odvozu je aktuálně připraveno dalších 24 tisíc tun zavápněných a upravených kalů.“

Celkem je podle zakázky potřebné z lagun odvézt přes 90 tisíc tun kalů, se kterými se v původním projektu nepočítalo. Společnost AVE CZ na to má čas do konce letošního roku.

Za ekologické škody vzniklé za minulého režimu a na území státem vlastněných podniků odpovídá stát. Ten současným majitelům garantuje „vyčistění“ poškozeného území.

Peníze by měl stát nakonec zajistit z jiných zdrojů

Rozruch nejen mezi ekology, ale také mezi majiteli firem způsobil před časem záměr státu použít několik desítek miliard korun z někdejšího Fondu národního majetku (FNM) na výplaty důchodů. Na likvidaci ekologických škod by tak nemusely zůstat peníze, které pocházely právě z FNM.

Největší staré ekologické zátěže v kraji

Firma - škoda v mld. Kč

OKK Koksovny - 27,8

Vítkovice - 4,9

Diamo (OKD) - 4,2

innogy Energie (plyn) - 1,6

Teva Czech Industries - 1,5

ArcelorMittal Ostrava (F-M) - 1,4

Unipetrol - 1,3

ArcelorMittal Ostrava (OV) - 0,99

Siemens - 0,97

Třinecké železárny - 0,84

Zdroj: Ministerstvo financí ČR

„V Třineckých železárnách jsme evidovali 24 starých ekologických zátěží, většina již byla vyřešena,“ poznamenala mluvčí železáren Petra Jurásková Macková. 

„Během sanačních prací bylo zjištěno dalších šest lokalit, které ještě zbývá dořešit. Případný přesun financí určených na odstraňování starých ekologických zátěží by mohl dořešení sanace zbývajících lokalit ohrozit.“

„Podle Svazu průmyslu je potřeba ekologické zátěže zasanovat, stát se k likvidaci škod zavázal. Ministerstvo financí se s námi o tomto loni bavilo, a proto věříme, že potřebné peníze zajistí,“ sdělila mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Eva Veličková.

Laguny jsou nejznámější, ale nikoliv největší ekologickou zátěží evidovanou ministerstvem financí, které má financování většiny těchto škod na starosti. Celkem jde o škody asi za 50 miliard korun.

„Nejvyšší garanci na ekologické škody dal stát, potažmo ministerstvo financí, na areál společnosti OKK Koksovny, kde částka přesáhla 27 miliard korun,“ vysvětlil Filip Běhal z tiskového oddělení ministerstva financí.

Konečný termín chybí

Termín, dokdy by měly být tyto staré škody zlikvidovány, přitom stát nemá.

„Jednotlivé ekologické smlouvy s nabyvateli privatizovaného majetku neukládají termín, dokdy musí být příslušné ekologické závazky vypořádány. Garance znamená maximální limit pro financování sanace ministerstvem financí, obvykle byla stanovena ve výši kupní ceny majetku. Díky soutěžení zakázek v otevřených výběrových řízeních se ministerstvu daří dosahovat zhruba třetinových cen zakázek oproti výši garancí,“ dodal Běhal.