Horníci zapalují svíčky za kolegy, úřad mluví o vysoké koncentraci metanu

  11:55aktualizováno  14:37
Nejprve třináct symbolických svíček za každý život, který vyhasl. Teď už jich ale u dolu ČSM hoří více. Zapalovat je chodí současní horníci i ti bývalí. Podle báňského úřadu musela být před neštěstím výrazně překročená koncentrace metanu v dole.

Podle mluvčího České báňské správy Bohuslava Machka musela být koncentrace metanu proti předpisům minimálně 4,5násobná.

Fotogalerie

„Jedna věc je jasná, musela tam být větší koncentrace metanu a muselo dojít k určitému počinu. Ten počin je předmětem šetření a nelze se k tomu teď vyjádřit - jestli tam byl nějaký přírodní vliv, lidská chyba, popřípadě technická závada, která mohla výbuch také způsobit,“ řekl Machek agentuře ČTK.

Neštěstí bude vyšetřovat Obvodní báňský úřad v Ostravě.

Firma v prvních reakcích po neštěstí uváděla, že systém žádné nebezpečí nesignalizoval.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl, že bezpečnostní čidla v podzemí jsou nastavena na určitou hodnotu, nicméně mezi jednotlivými měřícími body se metan může nakumulovat tak, že to čidla nezachytí a může vzniknout výbuch.

„To samozřejmě v tomto konkrétním případě musí potvrdit speciální vyšetřovací komise, která, až to bude možné, do podzemí sfárá a bude přesně rekognoskovat terén a zjišťovat, co se tam stalo,“ řekl Čelechovský.

Dorazili pozůstalí a desítky novinářů

Ještě v noci k dolu přijely vdovy po třinácti mužích a další pozůstalí. „Byly tady ženy od těch mrtvých Poláků. Viděli jsme je nad ránem, když si nás vedení společnosti pozvalo, aby nám popsalo aktuální situaci. Musí to pro ně být strašné,“ řekl jeden z horníků, když odjížděl před šestou ráno z parkoviště pryč.

Na místě jsou od noci na pátek desítky novinářů, mezi nimi řada polských televizních štábů. Je to obrovská tragédie pro obě země. Kancelář polského prezidenta na svém twitterovém účtu oznámila, že v neděli bude v celém Polsku vyhlášen státní smutek.

21.prosince 2018 v 10:49, příspěvek archivován: 21.prosince 2018 v 12:12

W związku ze śmiercią 12 Polaków, którzy zginęli w następstwie czwartkowego wybuchu metanu w kopalni węgla kamiennego ČSM w Karwinie w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego, niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej.

Jak se noc měnila v ráno, rostla i čísla těch, kteří byli oficiálně při důlním neštěstí prohlášeni za mrtvé. V osm ráno pak mluvčí společnosti potvrdil, že zahynuvších při důlním neštěstí je již 13, z toho dvanáct Poláků a jeden Čech.

O život v těchto hodinách navíc bojuje jeden z horníků ve Fakultní nemocnici v Ostravě. „Je v kritickém stavu,“ uvedla mluvčí nemocnice Naďa Chattová. U dalších hospitalizovaných horníků je jejich stav stabilizován, někteří již byli propuštěni domů.

Na místo přijeli premiéři obou zemí. Nejprve k novinářům promluvil ten polský.

„Je mi hrozně líto, co se stalo. Projevuji co nejhlubší soustrast a chci upozornit, že naše záchranáři jsou trvale k dispozici ke spolupráci na místě. Teplota tam dole je přes 200 stupňů a tam kde je požár, tak ještě více,“ řekl Mateusz Morawiecki.

Za obrovskou tragédii označil výbuch v dole i český premiér. „Zatím nemám žádné konkrétní informace, proč k tragédii došlo, proč čidla nefungovala. Budeme muset počkat na vyjádření vyšetřovatelů,“ uvedl Babiš.

Zastavení šíření a uhašení požáru pomocí dusíku je teď pro báňské záchranáře prioritou. Postaví několik hrází, aby se oheň dále nešířil.

Odškodnění by mělo být pro všechny stejné

„Trvat by to mělo do neděle,“ řekl výkonný ředitel OKD Boleslav Kowalczyk a až po dohašení se budou moci dostat k dvanácti tělům, která v podzemí zůstala (čtěte také Teď nezbývá než čekat, až v dole dohoří, říká bývalý báňský záchranář)

„Všichni máme zájem, aby se záchranáři dostali co nejdřív k těm obětem, ale bez toho, aby byly ohroženy jejich životy,“ podotkl Babiš. 

Premiér se chce zasadit, aby finanční odškodnění bylo stejné pro pozůstalé polských i českého horníka. 

„Z těch třinácti mužů jich zde bylo jedenáct přes polskou agenturu, a tam jsou jiné podmínky. Ale shodli jsme se v tom, že odškodnění by mělo být více méně pro všechny stejné, při zohlednění počtu dětí. Tím, že OKD je státní firma, tak jsme se domluvili, že vedení navrhne formu odškodnění a kdyby se nenašlo řešení v rámci firmy, tak akcionář, Prisko, může rozhodnout o další kompenzaci pro ty rodiny,“ řekl premiér novinářům. 

Autoři: ,

Nejčtenější

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Postřelili muže, líčí lidé z Frýdku-Místku. Policie potvrdila násilný čin

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje násilný čin ve Frýdku-Místku. Podle místních tam byl ve čtvrtek večer postřelen muž. Policisté zatím...

Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům. Ti zatím mlčí

Sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou, která má za úkol odvézt ze skladu...

Česká města, do kterých Poláci navezli na sedm set tisíc litrů nebezpečných chemikálií, požadují, aby stát odpad vrátil...

Ostrava - Liberec 0:1, naději na Evropu trefil v závěru Kamso Mara

Ostravský záložník Robert Hrubý (vlevo) a liberecký stoper Kamso Mara, který...

Konečně vystřelili na bránu, konečně dali gól. Liberečtí fotbalisté v nadstavbové části Fortuna ligy ve skupině o titul...

Vraha soudí za další smrtelný útok. S mrtvolou žil pět týdnů v bytě

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti, v němž je obžalovaný...

Další z rubriky

Vraha soudí za další smrtelný útok. S mrtvolou žil pět týdnů v bytě

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti, v němž je obžalovaný...

Důchodkyni smetlo na přechodu v Ostravě auto, střet nepřežila

Osobní auto porazilo starší ženu a malého chlapce na přechodu pro chodce.

Pětasedmdesátiletou ženu smetlo v sobotu po poledni auto, když v Ostravě-Zábřehu přecházela po přechodu. „Při střetu...

Návštěvnost Jeseníků i Beskyd každý rok strmě roste. I díky elektrokolům

Pohled na obnovenou Bezručovu chatu na beskydské Lysé hoře (5. září 2015)

Turistů v chráněných krajinných oblastech Moravskoslezského kraje nebývale rychle přibývá. Unikátní přírodou projdou...

Najdete na iDNES.cz