Důl Darkov

Důl Darkov | foto: Petr Wojnar, 5plus2.cz

V Dole Darkov se koronavirem nakazilo 17 horníků, vir má i pět členů rodin

  • 5
V Dole Darkov na Karvinsku se šíří onemocnění covid-19. Hygienici oznámili, že do neděle evidují 17 nemocných horníků, virem se nakazilo i pět jejich rodinných příslušníků. Zaměstnance podniku proto čeká nejspíš plošné testování na přítomnost nového typu koronaviru v těle.

„V neděli dopoledne jsme evidovali v rámci Dolu Darkov celkem 17 nemocných horníků a pět členů jejich rodin,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice  Ostrava Pavla Svrčinová. 

Koronavirus v Česku

Koncert Miro Žbirky v areálu Vinohradské nemocnice v Praze. Zpěvák vystoupil...
Koncert Miro Žbirky v areálu Vinohradské nemocnice v Praze. Zpěvák vystoupil...
V Česku probíhá studie zjišťující reaktivitu na onemocnění covid-19 mezi...

Hygienici situaci v dole intenzivně monitorují. „O dalším vývoji budeme rozhodovat. Pravděpodobně tam nařídíme plošné testování,“ uvedla Svrčinová. 

Nemoc se mezi pracovníky šíří v posledních dnech. V sobotu večer tam bylo 16 nemocných horníků a jeden člen rodiny. V pátek bylo 11 nemocných horníků, o den dříve osm.

Ředitelka krajské hygieny Svrčinová uvedla, že v Dole Darkov byla nařízena protiepidemická opatření, jako je ohnisková a průběžná dezinfekce ploch a povrchů v hygienických zařízeních, v šatnách a výdejně potravinových balíčků. 

Zaměstnanci musí používat ochranné prostředky - rukavice, ochranu očí, respirátory FFP2 bez výdechového ventilu. Musí si dezinfikovat ruce vždy při vstupu do podniku a pak průběžně. Při vstupu do závodu se zjišťuje aktuální zdravotní stav pracovníků včetně měření teploty.

Kvůli pandemii nového typu koronaviru zavedla společnost OKD už v březnu zpřísněná opatření. Platí tam například povinnost nosit nepřetržitě na obličeji ochranné prostředky, zaměstnanci si je mohou sundat jen při jídle nebo při mytí.

V Moravskoslezském kraji přibylo od pátečního do sobotního večera 12 případů nákazy koronavirem. Šest z nich tehdy mělo souvislost s dolem. Celkem tak od počátku epidemie v kraji onemocnělo 1 176 lidí. Z nemoci se vyléčilo 774 lidí, což jsou proti pátečnímu večeru další tři vyléčení. Počet úmrtí souvisejících s koronavirem za poslední den nestoupl, je jich 39. Aktuální čísla hygienici zveřejní v neděli večer.

,