Těžební společnost uskuteční také dohodnutý sociální program, v jehož rámci bude odcházejícím zaměstnancům vyplacen až jedenáctinásobek průměrného měsíčního výdělku. Informovala o tom mluvčí OKD Barbora Černá Dvořáková.
„Tímto usnesením vláda potvrdila, že můžeme realizovat vše, co jsme chtěli uskutečnit vlastními silami a z vlastních prostředků: vypořádat po ukončení hornické činnosti zaměstnanecké záležitosti a uklidit po sobě. Veškeré potřebné finance ve výši 4,7 miliardy korun již máme na účtu, od státu nebudeme potřebovat ani korunu,“ uvedl generální ředitel OKD Roman Sikora.
OKD má studii vlivů těžby uhlí do roku 2025, o jednání byl minimální zájem![]() |
Potřebné peněžní prostředky OKD nashromáždila ze zisků v letech 2021 až 2023. Podle Černé se předpokládá, že náklady na technickou likvidaci dolu dosáhnou 3,3 miliardy korun a na sociální program půjde 1,4 miliardy.
Uhlí se v Dole ČSM těží ve dvou lokalitách, Sever a Jih. OKD předpokládá, že tam těžbu ukončí na přelomu let 2025 a 2026. Pak bude přibližně tři roky provádět technickou likvidaci dolu a připravuje se také na případné další podnikání ve výrobě uhelných směsí a v zelené energii.
OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. V minulých letech ale firma těžbu ve většině dolů ukončila, protože se dlouhodobě nevyplácela. Těží už jen v Dole ČSM. OKD zaměstnává přibližně 3300 lidí. Vlastníkem firmy je prostřednictvím společnosti Prisko stát.
„To, že OKD po ukončení těžby nezanikne, je dobrou zprávou pro naše zaměstnance, kteří zde budou chtít pracovat i po ukončení těžby. Pro technickou likvidaci a plánované podnikatelské aktivity budeme nadále potřebovat několik set pracovníků,“ uzavřel Sikora.
14. února 2024 |