Polské omezení léků vůbec nepomohlo. Varen v Ostravě naopak přibylo

  17:55aktualizováno  17:55
Dominantní pervitin s marihuanou, daleko za nimi halucinogeny nebo fentanylové náplasti, občas heroin a kokain. Tak podle odborníků vypadá drogová scéna v Ostravě.

Pohled do varny pervitinu v pronajatém bytu v Ostravě. | foto: Policie ČR

Jako kdyby se nic nestalo. Když loni Polsko omezilo prodej léků s obsahem látek vhodných k výrobě pervitinu, všichni doufali, že se opatření příznivě projeví v nabídce této oblíbené drogy.

„Bohužel se očekávání nenaplnilo a omezení v Polsku se nijak neprojevilo,“ povzdychl si Kamil Vašťák, vedoucí ostravského 11. oddělení obecní kriminality, známého pod názvem Toxi tým.

Podle Vašťáka možná ubylo menších převozů těchto léků. „Ale pro mnohé to je výnosný byznys, takže tyto léky i ve velkých baleních stále putují přes hranice,“ konstatoval ostravský kriminalista.

Podle terapeuta centra Renarkon Jana Horáka se kýžené zúžení prodeje některých léků projevilo jen krátkodobě a místně. „Koncoví uživatelé problém vyřešili tím, že docházeli na jiná místa. Ale to trvalo jen chvíli a místa obsadili další prodejci,“ přiblížil.

Fotogalerie

Upozornil však na další následek náročnějšího převozu léků přes hranice. Výrobci nedostatek účinných látek vyřešili i tím, že začali vařit méně kvalitní pervitin. „Droga se více míchá, což však má negativní dopady na zdraví uživatelů.“

Úspěšný Toxi tým

Tři roky po vzniku republikově unikátního ostravského Toxi týmu policisté uvedli, že se daří stále častěji odhalovat výrobce i distributory drog, což potvrzují i čísla.

„Loni jsme odhalili dvacet varen drog a devět pěstíren. Ale letos za sedm měsíců už to je osmnáct varen a pět pěstíren,“ přiblížil zástupce ostravského policejního ředitele Antonín Řezníček.

Policisté například zadrželi 39letého muže, který za zhruba rok vyrobil deset kilogramů pervitinu. Za něj mohl výrobce utržit nejméně šest milionů korun. Při jednom vaření byl schopen připravit až dva a půl kilogramu nejoblíbenější drogy (podrobněji o případu zde).

Policisté také na jednom ostravském sídlišti zajistili dva pěstitele konopí. „Ačkoliv bydleli od sebe tři sta metrů, tak neměli nic společného. Zadržení jsme museli zorganizovat tak, aby jedna akce neohrozila druhou, což se podařilo,“ popsal další člen Toxi týmu Radek Haršany.

Policista: Nevyhrajeme, ale výrobcům musíme škodit

V pronajatých bytech policisté našli nejen desítky rostlin konopí, ale také pěstební stany a další předměty související s výrobou marihuany. Jak řekl terapeut Horák z Renarkonu, zadržení větších výrobců se v nabídce drog projeví krátkodobě, maximálně v řádu měsíců. „Pak uvolněná místa zaplní někdo jiný.“

Také policista Vašťák připustil, že boj s výrobci a dealery drog nelze vyhrát. „Kdo by si to myslel, bude zklamán. Ale určitě jim chceme co nejvíce škodit, což se daří,“ poukázal. Na Ostravsku mezi uživateli jednoznačně vévodí pervitin, neklesá ani popularita marihuany, a to zejména u mladších spotřebitelů.

„Ve velmi malé míře se vyskytuje heroin, to spíše fentanylové náplasti a subutex se subuxonem. Samozřejmě se objevuje extáze a psychedelika, ale to spíše u experimentálního užívání, nikoliv dlouhodobého,“ vypočítal Horák z Renarkonu.

Autor:
  • Nejčtenější

Rodina se otrávila z hub nasbíraných na zahradě. Pozor u bedel, radí mykolog

V ostravských nemocnicích skončili v pondělí tři členové rodiny, kteří snědli houby nasbírané na zahradě. Takové...

Podnikatelé z Ostravy oklamali systém EET, stát okradli o miliony

Zástupci dvou ostravských firem podle policie obešli systém EET, když za pomoci IT specialistů upravili své pokladní...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

S údaji pro EET zřejmě manipuloval řetězec s vínem a destiláty, firma mlčí

Firmou, která podle policie oklamala systém EET, když z upravených pokladních systémů posílala zkreslené údaje o...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

V industriálních Vítkovicích vznikne státní muzeum. Zachrání vysoké pece

Unikátní industriální areál v Dolní oblasti Vítkovice, který je kulturní památkou a láká přes 1,6 milionu lidí ročně,...

Obec na Novojičínsku získala opuštěný sloup. Nikdo jiný památku nechtěl

Mnoho památek chátrá jen proto, že není jasný jejich vlastník. Legislativně je totiž hodně složité, jak zajistit nutnou...

Přestavba centra Kopřivnice se odkládá, nabídky firem jsou moc drahé

Podle původních plánů se mělo začít letos v létě, nejdříve to ale bude až v příštím roce. Start dlouho připravované...

Z ruiny skvost. Zámek Kunín získal na Pražském hradě prestižní ocenění

Obnova zámku v Kuníně na Novojičínsku se dostala mezi nejvýjimečnější počiny při záchraně památek od sametové revoluce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz