Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Kupte si za 158 milionů Ostravicu. Příliš drahé, říká iniciátor petice

  19:23
Majitel zchátralého souboru památkově chráněných budov Ostravica-Textilia v centru Ostravy zahájil jejich dražbu. Jenže požadovanou částku zhruba 158 milionů korun zatím nikdo není ochoten vydat. A iniciátoři petice za záchranu budov jsou přesvědčení, že se nyní žádný kupec nenajde.

Žalostný stav módního domu Ostravica-Textilia v centru Ostravy. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Nejvyšší nabídka? Zatím nebyla učiněna, přečtete si na webu, kde probíhá dražba celku budov bývalé Ostravici-Textilia, jež vlastní Amádeus Real. Domy dál pustnou a iniciátoři petice nepolevují v boji o jejich záchranu.

"Nemyslíme si, že je šance prodat nemovitost za tak přemrštěně vysokou částku," říká Lukáš Černohorský, iniciátor petice za záchranu Ostravici, již na webu podepsalo už přes 6 300 lidí.

Proč je Ostravica tolik ceněná?

Trojice domů patří k architektonickým skvostům města. Blok tvoří bývalý Obchodní dům Textilia od architektky Marie Frommerové, budova bývalé banky od otce a syna Deiningerových a nárožní dům od Felixe Neumanna.
 

Naráží na to, že vlastník celku vzácných a nyní pustnoucích budov, v nichž se kdysi nacházel i oblíbený dům módy, pro aukci nasadil nebývale vysokou vyvolávací cenu: bezmála 158 milionů korun.

Další postup majitele není jasný

Jen pro představu - zhruba stejnou částku má například moravskoslezský krajský úřad vyčleněnu pro všechny své domovy s pečovatelskou službou a podobné organizace na celý rok 2013.

Zatím se ukazuje, že o koupi domů není zájem. Do aukce, která potrvá až do 15. února, se dosud nikdo nezapojil.

Trojice domů, z nichž dva jsou památkově chráněny, tak zatím dál pustne. Podle Lukáše Černohorského by přitom byla možnost je prodat. "To by je ale vlastník, společnost Amádeus Real, musel zkusit prodat za cenu stanovenou podle klíče, který popsal v dopise městu z 12. ledna. Kupující by tak mohl budovy koupit za cenu určenou znalcem navýšenou o případný bonus ve výši deset až patnáct procent z odhadnuté ceny," uvedl zástupce petičního výboru.

Zda ale majitel o tomto způsobu prodeje domů uvažuje, není jasné. K záležitosti Ostravice se totiž zástupci vlastníka vyjadřují jen velmi stroze. "Aukce nyní probíhá. Do jejího ukončení nebudeme další vývoj předjímat," sdělil mluvčí firmy Amádeus Real Jan Piskáček.

 Stav dnes zpustlých domů, pod jejichž podobu se podepsali věhlasní architekti Marie Frommerová, otec a syn Deiningerovi či Felix Neumann, se zatím dál zhoršuje.

Takto vypadal poutač upozorňující na špatný stav Ostravice, který někdo ukradl.
Poutač, který petiční výbor za záchranu Ostravice, umístil na zastávku Nová
Poutač, který iniciátoři petice za záchranu Ostravice, vyvěsili před jednou z

Poutače, které vyvěšují iniciátoři petice za záchranu budov.

To potvrdil i ředitel ostravského pracoviště Národního památkového ústavu Michal Zezula. "Obecně lze říct, že každá budova, která nemá využití, kulturní památky nevyjímaje, je tímto svým stavem ohrožena. Nejinak je tomu u komplexu domů zvaného Ostravica-Textilia," řekl Michal Zezula.

Útvar hlavního architekta města Ostravy (ÚHA) přitom loni v Ostravici provedl kontrolu, aby zjistil, jaký je její skutečný stav. Součástí kontroly byl i stavebně-technický posudek, na jehož základě nyní památkáři vypracovávají opatření k nápravě, jež následně ÚHA nařídí vlastníkovi provést.

S vypracováním návrhu opatření by památkáři měli být hotovi zhruba do měsíce. Lhůta, v jaké musí vlastník nařízená opatření provést, ale není jasně stanovena. Z rámce zákona vyplývá, že by měla být "přiměřená charakteru nařízených opatření". "V případě náročnějších stavebních zásahů se tedy jistě nebude jednat řádově o dny, ale spíše o týdny či měsíce," upřesnil Michal Zezula.

Módní dům Ostravica jako noční parádnice.
A stejné schodiště v dobách, kdy byl módní dům v provozu. Děsivý rozdíl.

Pohled do minulosti nákupního cetra Ostravica -Textilia.

Iniciátoři petice zatím nepolevují v boji za záchranu domů. Lukáš Černohorský v těchto dnech rozšířil trestní oznámení kvůli krádežím transparentů upozorňujících na tristní stav budov. Plachty s nápisy jako Dárek Ostravici??? Demolici!!! totiž nedlouho po vyvěšení do blízkosti historických domů, případně i na jiná místa centra Ostravy, někdo ukradl. A nejen je, ale například i petiční archy s podpisy. Krádež přitom zástupci petičního výboru označují za porušení petičního práva (podrobnosti o transparentech zde).

Polevit ve snahách o poukazování na špatný stav domů ale nechtějí ani nyní. "Transparenty plánujeme vyvěšovat i dál, pokud se nám povede najít dostatečně vhodná místa," řekl Lukáš Černohorský.

Vše směřuje k soudní při

Příběh bývalé Ostravici-Textilia vygradoval loni na jaře. Tehdy Amádeus Real vypověděl městu kupní smlouvu na pozemky sousedící s Ostravicou, kde chtěl postavit nové obchodní centrum navazující na historický komplex domů.

Naštvalo ho, že mu centrální ostravský obvod odmítl vydat povolení k umístění stavby, neboť žádal doplnit některé informace k novému projektu a zajímal se i o to, co vlastník udělal pro záchranu historických budov.

Po sporech obvod nakonec souhlas s umístěním stavby vydal, firma ale přesto dál trvá na výpovědi z kupní smlouvy. Loni v prosinci přitom vlastník sdělil, že po městě požaduje odškodné 1,58 miliardy korun jako odškodné za zmaření projektu (více zde).

Vedení města peníze odmítlo vydat a celou záležitost předalo centrálnímu obvodu, který by měl figurovat i u případného soudu. Zástupci obvodu nyní čekají, až jim z magistrátu pošlou všechny písemnosti a informace, jež budou potřebovat nejen pro případný soudní spor, ale i pro další jednání s vlastníkem.

Kdysi chlouba Ostravy, v současnosti stále více ruiny. To je soubor budov Ostravica-Textilia.

Kdysi chlouba Ostravy, v současnosti stále více ruiny. To je soubor budov Ostravica-Textilia.

  • Nejčtenější

Obrovský dárek místo stromku zakryl kašnu, emoce budí na náměstí i sítích

Snad žádná vánoční výzdoba města nevzbudila tolik rozdílných emocí jako obří dárkový balík, který dočasně skryl kašnu...

Soud schválil dohodu o doživotí pro žháře z Bohumína. Zavinil smrt 11 lidí

Doživotí bez hlavního líčení. V naprosto mimořádném jednání Krajský soud v Ostravě schválil dohodu státního zástupce s...

Perla Ostravy ožívá, začíná obnova módního domu Ostravica

Po bývalých městských jatkách, kde už finišuje přestavba na centrum moderního umění, čeká vzkříšení i další památkově...

První prohřešek, druhý, třetí a čtvrtý. Řidič v Opavě udivil i strážníky

Velmi rychle se navršila různá provinění třicetiletému řidiči z Brněnska, který se vypravil do Opavy. Jakmile v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pád ze schodů po skoku štěněte. Mikulášek si poranil hlavu a zlomil nohu

Stačilo pár dnů a plány se zcela sesypaly. Nejdřív MMA zápasník Václav Mikulášek těžce kousal, že kvůli pandemické...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Domů z intenzivní péče se zatím nevrátil nikdo, hlásí lékaři z Ostravy

Na závěry je brzy, ale protiepidemická opatření se zřejmě začínají projevovat. Kraj už tak možná překonal vrchol této...

Ve Frýdku-Místku bude méně kolon, sjezdy u Polárky jsou otevřené

Řidičům ve Frýdku-Místku a Českém Těšíně se na začátku prosince výrazně uleví. Končí totiž dvě stavby, které...

Soud schválil dohodu o doživotí pro žháře z Bohumína. Zavinil smrt 11 lidí

Doživotí bez hlavního líčení. V naprosto mimořádném jednání Krajský soud v Ostravě schválil dohodu státního zástupce s...

Unikátní protikuřáckou laboratoří v Ostravě provede virtuální profesor

Expozice s interaktivní laboratoří Svět bez kouře je do 19. prosince k vidění v ostravské městské části Hrabůvka....

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...