Kupte si za 158 milionů Ostravicu. Příliš drahé, říká iniciátor petice

  19:23aktualizováno  19:23
Majitel zchátralého souboru památkově chráněných budov Ostravica-Textilia v centru Ostravy zahájil jejich dražbu. Jenže požadovanou částku zhruba 158 milionů korun zatím nikdo není ochoten vydat. A iniciátoři petice za záchranu budov jsou přesvědčení, že se nyní žádný kupec nenajde.

Žalostný stav módního domu Ostravica-Textilia v centru Ostravy. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Nejvyšší nabídka? Zatím nebyla učiněna, přečtete si na webu, kde probíhá dražba celku budov bývalé Ostravici-Textilia, jež vlastní Amádeus Real. Domy dál pustnou a iniciátoři petice nepolevují v boji o jejich záchranu.

"Nemyslíme si, že je šance prodat nemovitost za tak přemrštěně vysokou částku," říká Lukáš Černohorský, iniciátor petice za záchranu Ostravici, již na webu podepsalo už přes 6 300 lidí.

Proč je Ostravica tolik ceněná?

Trojice domů patří k architektonickým skvostům města. Blok tvoří bývalý Obchodní dům Textilia od architektky Marie Frommerové, budova bývalé banky od otce a syna Deiningerových a nárožní dům od Felixe Neumanna.
 

Naráží na to, že vlastník celku vzácných a nyní pustnoucích budov, v nichž se kdysi nacházel i oblíbený dům módy, pro aukci nasadil nebývale vysokou vyvolávací cenu: bezmála 158 milionů korun.

Další postup majitele není jasný

Jen pro představu - zhruba stejnou částku má například moravskoslezský krajský úřad vyčleněnu pro všechny své domovy s pečovatelskou službou a podobné organizace na celý rok 2013.

Zatím se ukazuje, že o koupi domů není zájem. Do aukce, která potrvá až do 15. února, se dosud nikdo nezapojil.

Trojice domů, z nichž dva jsou památkově chráněny, tak zatím dál pustne. Podle Lukáše Černohorského by přitom byla možnost je prodat. "To by je ale vlastník, společnost Amádeus Real, musel zkusit prodat za cenu stanovenou podle klíče, který popsal v dopise městu z 12. ledna. Kupující by tak mohl budovy koupit za cenu určenou znalcem navýšenou o případný bonus ve výši deset až patnáct procent z odhadnuté ceny," uvedl zástupce petičního výboru.

Zda ale majitel o tomto způsobu prodeje domů uvažuje, není jasné. K záležitosti Ostravice se totiž zástupci vlastníka vyjadřují jen velmi stroze. "Aukce nyní probíhá. Do jejího ukončení nebudeme další vývoj předjímat," sdělil mluvčí firmy Amádeus Real Jan Piskáček.

 Stav dnes zpustlých domů, pod jejichž podobu se podepsali věhlasní architekti Marie Frommerová, otec a syn Deiningerovi či Felix Neumann, se zatím dál zhoršuje.

Takto vypadal poutač upozorňující na špatný stav Ostravice, který někdo ukradl.
Poutač, který petiční výbor za záchranu Ostravice, umístil na zastávku Nová
Poutač, který iniciátoři petice za záchranu Ostravice, vyvěsili před jednou z

Poutače, které vyvěšují iniciátoři petice za záchranu budov.

To potvrdil i ředitel ostravského pracoviště Národního památkového ústavu Michal Zezula. "Obecně lze říct, že každá budova, která nemá využití, kulturní památky nevyjímaje, je tímto svým stavem ohrožena. Nejinak je tomu u komplexu domů zvaného Ostravica-Textilia," řekl Michal Zezula.

Útvar hlavního architekta města Ostravy (ÚHA) přitom loni v Ostravici provedl kontrolu, aby zjistil, jaký je její skutečný stav. Součástí kontroly byl i stavebně-technický posudek, na jehož základě nyní památkáři vypracovávají opatření k nápravě, jež následně ÚHA nařídí vlastníkovi provést.

S vypracováním návrhu opatření by památkáři měli být hotovi zhruba do měsíce. Lhůta, v jaké musí vlastník nařízená opatření provést, ale není jasně stanovena. Z rámce zákona vyplývá, že by měla být "přiměřená charakteru nařízených opatření". "V případě náročnějších stavebních zásahů se tedy jistě nebude jednat řádově o dny, ale spíše o týdny či měsíce," upřesnil Michal Zezula.

Módní dům Ostravica jako noční parádnice.
A stejné schodiště v dobách, kdy byl módní dům v provozu. Děsivý rozdíl.

Pohled do minulosti nákupního cetra Ostravica -Textilia.

Iniciátoři petice zatím nepolevují v boji za záchranu domů. Lukáš Černohorský v těchto dnech rozšířil trestní oznámení kvůli krádežím transparentů upozorňujících na tristní stav budov. Plachty s nápisy jako Dárek Ostravici??? Demolici!!! totiž nedlouho po vyvěšení do blízkosti historických domů, případně i na jiná místa centra Ostravy, někdo ukradl. A nejen je, ale například i petiční archy s podpisy. Krádež přitom zástupci petičního výboru označují za porušení petičního práva (podrobnosti o transparentech zde).

Polevit ve snahách o poukazování na špatný stav domů ale nechtějí ani nyní. "Transparenty plánujeme vyvěšovat i dál, pokud se nám povede najít dostatečně vhodná místa," řekl Lukáš Černohorský.

Vše směřuje k soudní při

Příběh bývalé Ostravici-Textilia vygradoval loni na jaře. Tehdy Amádeus Real vypověděl městu kupní smlouvu na pozemky sousedící s Ostravicou, kde chtěl postavit nové obchodní centrum navazující na historický komplex domů.

Naštvalo ho, že mu centrální ostravský obvod odmítl vydat povolení k umístění stavby, neboť žádal doplnit některé informace k novému projektu a zajímal se i o to, co vlastník udělal pro záchranu historických budov.

Po sporech obvod nakonec souhlas s umístěním stavby vydal, firma ale přesto dál trvá na výpovědi z kupní smlouvy. Loni v prosinci přitom vlastník sdělil, že po městě požaduje odškodné 1,58 miliardy korun jako odškodné za zmaření projektu (více zde).

Vedení města peníze odmítlo vydat a celou záležitost předalo centrálnímu obvodu, který by měl figurovat i u případného soudu. Zástupci obvodu nyní čekají, až jim z magistrátu pošlou všechny písemnosti a informace, jež budou potřebovat nejen pro případný soudní spor, ale i pro další jednání s vlastníkem.

Kdysi chlouba Ostravy, v současnosti stále více ruiny. To je soubor budov Ostravica-Textilia.

Kdysi chlouba Ostravy, v současnosti stále více ruiny. To je soubor budov Ostravica-Textilia.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Pracovníky třídírny papíru na Ostravsku vyděsila mrtvola, přijela na pásu

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídící lince na...

Policie žádá veřejnost o pomoc při identifikaci mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku....

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Před ostravským plesem kdosi v noci rozkradl ceny z tomboly

Tombola na prezidentském plese na Hradě (20. ledna 2017)

Bezmoc jako z legendárního Formanova snímku Hoří, má panenko, zřejmě cítili i organizátoři dětského karnevalu a plesu v...

Povodí Odry kvůli opravě přivaděče přeplní přehradu na Frýdecko-Místecku

Přehrada Žermanice na Frýdecko-Místecku, v pozadí Beskydy.

Hladina přehrady Morávky se zvedne o dva metry, nádrže Žermanice o půl metru nad její maximum a Olešné o třicet...

Ostrava je proti plánům na novou spalovnu, vadí jí emise i nárůst dopravy

Spalovna z Pustiměře na Vyškovsku nezlikvidovala včas zdravotnický odpad,...

Plán postavit novou spalovnu nebezpečných odpadů v Ostravě budí vášně. Firma Suez chce rozšířit současný provoz, proti...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz