Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. června 2020 Jarmil

Dozorci upozorňující na šikanu jdou k policii. Kontroly nic nezjistily

  7:37aktualizováno  7:37
Šikana? Výmysl. To je výsledek kontrol, které v ostravské vazební věznici prověřovaly možné nestandardní praktiky vedení vůči dozorcům. Ti však průběh kontrol zpochybňují a trvají na tom, že šikaně čelili. Zároveň však odcházejí k policii.
V ostravské vazební věznici se údajně děly nepravosti. Kontroly nic nezjistily, dozorci odcházejí. (ilustrační snímek)

V ostravské vazební věznici se údajně děly nepravosti. Kontroly nic nezjistily, dozorci odcházejí. (ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

"Je to pro nás vysvobození," říká jeden z dvojice dozorců, kteří před časem upozornili na údajnou šikanu, již vůči nim a některým kolegům směřovali nadřízení v ostravské vazební věznici.

Proč dozorci kritizují šéfy

  • Poté, co loni na podzim poukázali na to, že jim nejsou propláceny všechny odpracované hodiny, začali údajně dozorci ostravské vazební věznice zažívat šikanu ze strany nadřízených.
  • Tlak ze strany šéfů utužil i vznik nové odborové organizace, již zaměstnanci založili. Dozorcům prý bylo vyhrožováno, pracovali ve velmi vypjaté atmosféře. * Kvůli nestandardním praktikám na vedení prostřednictvím odborů podali i trestní oznámení.
  • Státní zástupce však zatím nepojal podezření z trestného činu. Ve věznici nařídil kontrolu ze strany Generálního ředitelství Vězeňské služby. Její výsledky však žádné nestandardní chování šéfů vůči podřízeným neprokázaly.

Oba muži nedávno dostali šanci změnit působiště. Využili ji. A od 1. července tak nastoupí ke státní policii. "Jsme za tu novou šanci moc vděční. Chceme dokázat, že umíme pracovat a nejsou s námi žádné problémy. Už jsme si říkali, že nás nikdo nebude chtít s pošpiněným jménem, které nám vytvořil ředitel a další nadřízení ve věznici," říká dozorce, se kterým mluvila MF DNES. Nepřál si zveřejnit jméno, redakce je však zná.

Jak podle něj zmíněná šikana vypadala? Třeba tak, že jemu a jeho kolegům nadřízení vyhrožovali válkou, kterou nemůžou vyhrát, zastrašovali je i kvůli malichernostem jako nezapnutému hornímu knoflíčku u košile či třeba přeřadili jednoho z dozorců na nižší post.

To vše údajně následovalo poté, co loni na podzim dozorci poukázali na to, že jim nejsou propláceny všechny odpracované hodiny a následně založili i novou buňku odborů.

Ředitel zvažuje právní kroky

Kauza údajné šikany, kvůli které dozorci podali na šéfy i trestní oznámení, přitom stále dělí dozorce vazební věznice a jejich nadřízené, ale třeba i odboráře z Unie bezpečnostních sborů a zástupce Generálního ředitelství Vězeňské služby (GŘVS).

Zatímco dozorci totiž trvají na tom, že se stali terčem nestandardních praktik šéfů, zástupci vedení věznice, ale třeba i GŘVS či Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) jakékoli potíže odmítli. Nyní svá vyjádření opírají i o dvojici kontrol, které ve věznici provedli na základě žádosti státního zástupce, jenž případ dozoruje.

"Ani v jedné z kontrol se uvedená obvinění nepotvrdila," sdělily shodně mluvčí ostravské vazební věznice Marie Bílková a mluvčí GŘVS Gabriela Pohlová.

Ředitel vazební věznice Roman Záhorský podle nich zvažuje v souvislosti s nařčením právní kroky na ochranu osobnosti. "Vedení Vězeňské služby kategoricky odmítá uvedená obvinění i postup, který dotčení zaměstnanci zvolili," sdělily mluvčí.

Když přijela kontrola, dostal jsem volno, říká dozorce

A obě také vyvrátily další z nařčení zmíněných v trestním oznámení na vedení ostravské vazební věznice, totiž podezření z toho, že šéfové věznice překročili své pravomoci, když ve výběrovém řízení na provozovatele vězeňské kantýny vybrali uchazečku, která byla v minulosti trestána. A provoz kantýny v její režii uťali až poté, co kriminální minulost ženy vyšla najevo.

"Jestliže toto pan ředitel zazdil, tak porušil vnitřní předpis Generálního ředitelství Vězeňské služby a měl by za to dostat kázeňský trest," myslí si Aleš Lehký, první místopředseda odborářské Unie bezpečnostních sborů ministerstva vnitra.

Mluvčí GŘVS a ostravské vazební věznice však i v tomto případně odpovídají shodně. "Vazební věznice Ostrava se při zadávání a realizaci veřejných zakázek řídila platnými právními normami a předpisy," uvádějí mluvčí s tím, že zmíněný konkurz prověřovala jak GIBS, tak i audit GŘVS.

Odboráři, ale i dozorci, kteří údajně byli vystaveni šikaně, kritizují způsob, jakým nadřízené orgány v ostravské vazební věznici prověřovaly, zda se tu nestandardní praktiky vůči "bachařům" děly, či nikoli.

"Poté, co zástupce Generálního ředitelství Vězeňské služby přijel na kontrolu, mi oznámili, že následující den mám volno. A to samé platilo i pro kolegu, který spolu se mnou na šikanu poukazoval. Zástupce ředitelství se pak soustředil mimo jiné na rozhovor s jedním z lidí, na které bylo podáno trestní oznámení. To je přece nestandardní," míní dozorce.

Státní zástupce s výslechy zatím nepočítá

Jeho názor však vyvracejí zástupci orgánů, které údajné problémy ve věznici prověřovaly. Průběh kontrol byl podle nich zcela v pořádku.

Zatímco dvojice zaměstnanců, která na údajnou šikanu upozornila, z věznice odchází, další dozorci, kteří prý rovněž pocítili nestandardní praktiky šéfů, zůstávají. "Obávám se, že jsou v ohrožení, že se jim to v budoucnu vrátí," míní Aleš Lehký s tím, že se jedná o zhruba patnáct lidí.

Podle něj by je měl vyslechnout státní zástupce. Ten však říká, že k tomu nyní není důvod. "Teď je to tvrzení proti tvrzení. Na jedné straně je názor pana advokáta Buřiče, který coby zástupce zaměstnanců podal trestní oznámení na vedení ostravské vazební věznice. Na druhé straně je pohled ředitele, který jakékoli pochybení odmítl," říká státní zástupce Alois Dlouhý s tím, že by k výslechu svědků mohl přistoupit, pokud by ho výsledky kontroly provedené ve věznici přiměly změnit dosavadní postoj a pojmout v záležitosti podezření z trestného činu. Zatím toto podezření nemá.

  • Nejčtenější

Maturanti z Orlové získali výjimku hygieny, zkoušku složí v oddělené budově

Z dolu Darkov se nákaza rozšiřuje mezi obyvatele regionu a vzniklé ohnisko ovlivňuje i další instituce, například...

Jágr přemýšlí o budoucnosti. Půjde s Třincem po prvním titulu?

Pár dní před vypuknutím pandemie koronaviru jeho Kladno sestoupilo z hokejové extraligy, přesto by se v ní mohl během...

Renovovaná Slovenská strela se po šedesáti letech vrátila na koleje

Šedesát let nejel unikátní železniční motorový vůz Slovenská strela po kolejích. Stalo se tak až v pondělí 25. května....

Sázkařský gang znovu v akci? Na dvou zápasech ulpělo podezření

Jen nenapravitelný snílek by čekal, že dlouhá pauza zbaví fotbal nákazy sázkařskými gangy, které ovlivňují výsledky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nedělní déšť nejvíc zasáhne východní cíp Česka, čeká se rozvodnění Olše

Víkendové ochlazení podle meteorologů v neděli doplní déšť na celém území Česka. Nejvíce by mělo pršet v...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Residomo mění majitele, chystá byty pro seniory. S prodeji nepočítá

Bezplatnou zákaznickou linku, aplikace pro mobilní telefony, závazek přestat topit uhlím v jednotlivých topeništích a...

Pro lidi za sto let. Opavské muzeum založilo sbírku doby koronavirové

Epidemie koronaviru už se stala předmětem zájmu muzejníků. V opavském Slezském zemském muzeu vzniká sbírka roušek,...

Vykopávky v centru Ostravy vydaly záušnici, kamna i kus středověké boty

Desítky krabic nálezů a poznání, jak se kdysi žilo v historickém jádru Ostravy, přinesl rozsáhlý archeologický průzkum...

Koupaliště ve Vítkově se letos neotevře, radní se obávají vývoje pandemie

Po celou letní sezonu zůstane letos koupaliště ve Vítkově na Opavsku zavřené. Důvodem jsou opatření kvůli šíření...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?

Najdete na iDNES.cz