Dovolená musí počkat. Pracovnice Slezské tvorby v létě vyrábí Vánoce

  14:53aktualizováno  14:53
Že by na Vánoce mohl v srpnu myslet jen šílenec? Ne tak docela. Padesátka zaměstnanců Slezské tvorby jimi právě teď žije naplno. Ručně vyrábějí vánoční koule, špice a zvonky, aby se včas dostaly do obchodů v Americe, Kanadě, Austrálii, Holandsku i u nás. Dovolenou si v létě berou jen výjimečně.

Výroba vánočních baněk v Slezské tvorbě v Opavě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V opavské Slezské tvorbě vyrábějí výhradně ženy. Všechno dělají ručně, kus po kusu. Každá baňka je tak originálem, který ale na první pohled musí vypadat přesně tak, jako ty ostatní. Za rok se jich v Opavě vyrobí milion.

Cesta od skleněného tělíčka až k baňce

Vánoční ozdoby se foukají ze skleněných trubic, takzvaných odtažků neboli tělíček. Kolik jich každá zaměstnankyně za směnu vyfoukne, záleží na velikosti baněk. Šesticentimetrových nafouká 1 200, koulí s průměrem deset centimetrů nafouká 600 za směnu. Když fouká špice, zvládne jich za směnu 250.

Průhledné skleněné ozdoby pak putují k obrovské kádi s horkou vodou. Naplní se roztokem pravého stříbra a ponoří do horké vody.

Stříbro se usadí na vnitřních stěnách ozdob. Dalším krokem je máčení v barvách. Je 400 odstínů barev, jen červená má patnáct různých odstínů. A také pět hlavních typů barev - lesklé, matné, metalíza, porcelánový povrch (baňka vypadá jako talíř) a mrazolek (efekt zamrzlého okna). Následuje malování a zdobení. Různě tlustými štětci na ozdoby malířky nanášejí barvy.

Nebo také lepidlo, to pak baňku posypou třpytkami, které na ní vytvoří žádoucí motiv. Dekoruje se i pytlíkem s ustřiženým rožkem, podobně jako se zdobí perníčky. Existují tisíce motivů. Hotovým ozdobám se pak uřeže skleněná manipulační stopka a do otvoru se vloží takzvaná záponka, za kterou se ozdoby věší na stromeček.

Výroba vánočních baněk v Slezské tvorbě v Opavě.

Ke stolku s hořákem sedá Ludmila Slivková dvaadvacet let. "Foukat vánoční ozdoby jsem se vyučila a hned potom začala pracovat tady," popisuje brunetka, zatímco nad plamenem nahřívá skleněnou trubici. Když do ní foukne, objeví se na jejím konci pravidelná koule.

"Tady těch o průměru osm centimetrů za směnu udělám šedesát až sedmdesát tuctů. Pokaždé se musí fouknout trochu jinak. Je to o tloušťce skla a každá trubice je jiná," popisuje Slivková.

V místnosti pracují tři ženy najednou. U plamene, jímž nahřívají sklo, sedí jen v tričku a kraťasech. Při jejich práci záleží na milimetrech, musí vědět, kdy je sklo dobře prohřáté, a fouknout ve správný moment.

Vánocům bude vládnout červená, zlatá, stříbrná a bílá

Všechny jejich výrobky se pak sejdou v rukou Jiřiny Tiché. Dříve také foukala, teď už šest let ozdoby v gumové zástěře a rukavicích na rukou zevnitř speciálním roztokem stříbří. Stihne i více než tři a půl tisíce kousků za směnu. Jen několik stovek se jí vyhne, ty zůstávají průhledné a jdou rovnou na zdobení.

Výroba vánočních baněk v Slezské tvorbě v Opavě.

Pak přicházejí na řadu barvy. Baňky se hromadně namočí do velkých plechovek s barvou a schnou ve speciálním tunelu. Letos barvám vládne klasická červená, zlatá, stříbrná a bílá.

"Tyto barvy ovládnou Vánoce u nás. Například v Americe letos bodují průhledné a bílé ozdoby. Do Holandska připravujeme šedohnědé ozdoby v kombinaci s bílou a ozdoby s porcelánovým efektem. Ty jsou bílé se speciálním povrchem jako talíř. Kombinujeme je s červeným posypem," prozrazuje letošní trendy Jaroslav Veverka, který výrobě baněk v Opavě šéfuje.

Trendy v barvení baněk udává veletrh

Trendy každoročně udává březnový mezinárodní veletrh ve Frankfurtu, kde se sjíždějí návrháři z celého světa. Čeští výrobci vánočních ozdob se každý rok sjíždějí také do Jablonce nad Nisou.

"Obecně nám trendy udává móda v konfekci a domácích textiliích. Dnes se výzdoba stromku ladí s celou místností. Se závěsy, ubrusy, mašlemi, koberci. A módní je mít na stromku více barev, tón v tónu," prozrazuje Veverka.

Výroba vánočních baněk v Slezské tvorbě v Opavě. Na snímku pracovnice firmy při
Výroba vánočních baněk v Slezské tvorbě v Opavě
Výroba vánočních baněk v Slezské tvorbě v Opavě.

Výroba vánočních baněk v Slezské tvorbě v Opavě. Na snímku vlevo pracovnice firmy Jiřina Tichá při stříbření.

 Z dekorů letos v Opavě dominují přírodní motivy. Stromy, trávy, peříčka. Malířky je na baňky nanášejí malými štětci nebo sáčkem s ustřiženým rožkem. Umí tisíce vzorů. Každý rok jim přibudou stovky nových. Malířky je mají podrobně vysvětlené na kartách, které mají na stolcích.

Naučit se nový vzor trvá i celý den

"Když je nový vzor složitý, trvá i celou šichtu, než se jej naučím. První bedna bývá nejhorší," líčí Ludmila Veselá. Právě na ozdoby v pravidelných ornamentech nanesla lepidlo. Teď velkým štětcem na koulích roztírá třpytky a ty na ornamentech z lepidla ulpívají. Baňky zdobí už čtyřicet let. Naučit se to není vůbec jednoduché.

Výroba vánočních baněk v Slezské tvorbě v Opavě.
Výroba vánočních baněk v Slezské tvorbě v Opavě.
Výroba vánočních baněk v Slezské tvorbě v Opavě.

"Malovat na kouli je mnohem těžší než na rovnou plochu. Složité ornamenty je potřeba rovnoměrně rozvrstvit. Začátečníci se to učí i tři měsíce a i když to zvládnou, další měsíce nemají takový výkon, jako zkušené malířky," vysvětluje Jaroslav Veverka, jak dlouho zapracování malířky trvá.

Většina zaměstnankyň ve Slezské tvorbě, která letos oslaví šedesáté výročí existence, pracuje léta. Firma má i stálé brigádníky.

Lidé se k ručně dělaným baňkám české výroby podle Jaroslava Veverky postupně vracejí. "Kvůli zájmu jsme zřídili i e-shop, protože nemáme prodejní místa všude v republice," říká. Pětaosmdesát procent krabic s průhlednými okénky však z Opavy míří do zahraničí.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Pracovníky třídírny papíru na Ostravsku vyděsila mrtvola, přijela na pásu

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídící lince na...

Policie žádá veřejnost o pomoc při identifikaci mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku....

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Psí útulek město nedostaví. Kvůli sousedící střelnici by jej nezkolaudovali

Pozemek, kde měl stát psí útulek, sousedí s areálem střelnice VOP.

Zhruba dva miliony bude stát novojičínskou radnici stavba zvířecího útulku, který však nebude nikdy dokončen. Město...

Bahno i křoviska zmizí. Ostrava upraví proluku u centrálního náměstí

Proluka v centru Ostravy už nemá hyzdit. Naopak se má stát místem odpočinku,...

V zimě kluziště, v létě hřiště na plážový volejbal, jinak většinou bláto, štěrk a husté křoviny. Tak vypadá plocha...

Ostrava je proti plánům na novou spalovnu, vadí jí emise i nárůst dopravy

Spalovna z Pustiměře na Vyškovsku nezlikvidovala včas zdravotnický odpad,...

Plán postavit novou spalovnu nebezpečných odpadů v Ostravě budí vášně. Firma Suez chce rozšířit současný provoz, proti...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Údržbář - elektro, TZB - správa nemovitostí, Praha, až 32 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 32 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz