VIDEO: Jáma, kopec i bahno. Domácí traktory na Opavsku nic nezastavilo

  10:13aktualizováno  10:13
Zlaté české ručičky. To muselo v sobotu napadnout každého návštěvníka Traktoriády ve Větřkovicích na Opavsku při pohledu na nejrůznější stroje domácí výroby. Malé traktůrky i těžkotonážní kolosy zvládaly nástrahy záludné bahnité trati.

Převodovka ze žigulíku, řízení z trabantu, zadní náprava z moskviče a spojka ze Škody 1203. Ale jede to. Přes každou překážku. „Říkáme mu Pleskač,“ zasmál se Pavel Klapetek, majitel malotraktoru a spoluorganizátor Traktoriády ve Větřkovicích na Opavsku.

V obci nedaleko Vítkova začali pořádat klání traktorů domácí výroby před sedmi roky a účast „závodních“ strojů se stále zvyšuje. „Začínali jsme na třinácti traktorech, nyní jich soutěží už takřka čtyřicet z celé republiky,“ řekl Klapetek. Také diváků přibývá, v sobotu se přišlo podívat 1 500 lidí, tedy dvojnásobek všeho větřkovického obyvatelstva.

Eva Burdová z Březové-Leskovce byla jedinou ženou mezi mužskými jezdci....

Eva Burdová z Březové-Leskovce byla jedinou ženou mezi mužskými jezdci. Rozhodně se mezi nimi neztratila. (23. srpna 2014)

Podmínka pro účast byla jednoduchá. Traktor musel být sestaven svépomocí, tedy v garáži, stodole nebo domácí dílně, stroj zakoupený od oficiálního výrobce by neprošel technickou přejímkou.

Malotraktory pak soutěžily například ve slalomu, trialu, tedy terénním okruhu, nebo v přejezdu vodního příkopu. A v soutěžním poli se neztratila ani jediná žena: Eva Burdová ze sousední Březové-Leskovce.

„Že je to sport jen pro chlapy? Ano, ale já jsem divoká baba,“ smála se 35letá žena, která traktor používá nejčastěji k dovozu sena a slámy pro koně.

Jedemééé...

Ale za volantem traktoru s motorem ze starého škodováckého Spartaku, který vytvořili bratranec s otcem, si počínala nadmíru zdatně. „Traktůrku říkám Frézička. Jízda je parádní, i když jsem měla v očích smrt. Pomohli fantastičtí diváci, bylo hezké, jak mi fandili.“

Jezdci netrpěli rivalitou. Právě naopak. Navzájem se povzbuzovali a divili se mnohým konstrukčním nápadům soupeřů. „Tvůrce domácího traktoru musí být muž mnoha profesí. Konstruktér, řemeslník, svářeč, soustružník, obráběč, zámečník, řidič... a mohl bych pokračovat,“ líčil další z organizátorů Pavel Kubesa.

Pořadatelský tým s názvem Tazi-Team se rekrutuje i z bývalých rodeokrosových jezdců. „Navíc ve Větřkovicích se kdysi jezdil svazarmovský autokros, soutěžilo v závodech do vrchu, takže to má tady hodně lidí v srdci,“ dodal Klapetek. „Baví to nás, baví lidi, není důvod končit. Tak zase příští rok,“ slíbil.

Autor:

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Další z rubriky

Verze „tunel“ padla, našlo se řešení ucpané Místecké v Ostravě

Ilustrační snímek

Zúžení Místecké ulice u někdejší haly Tatran v Cingrově ulici, které je úsekem pravidelných dopravních problémů a...

Barman prohrál herně sto padesát tisíc na automatech, opil se a zmizel

Ilustrační snímek

Když se žena v jedné z ostravských heren ani po půlhodině nedohledala obsluhy, zavolala na policii. Hlídka brzy...

Spolu s ostravskou Černou loukou se promění i nábřeží Ostravice

Podle architektonicko-urbanistické studie by mělo takto vypadat nábřeží řeky...

Plánovaná výstavba dvou nových budov Ostravské univerzity pro sportovní a umělecké obory s sebou přinese už v roce 2021...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz