Do původní práce, nebo ještě na kandidátku? Poslanci řeší budoucnost

  10:20aktualizováno  10:20
Poté, co prezident podepíše rozpuštění Sněmovny, skončí poslanci ve funkci. Co dál? Někteří z Moravskoslezského kraje netají, že ve vrcholné politice chtějí skončit, jiní napnou síly v předvolební kampani.

Jana Drastichová (Věci veřejné) by v Poslanecké sněmovně ráda zůstala, rozhodnou však voliči. | foto: Petr Topičpro iDNES.cz

"Čistit hlavu? Na to teď není čas, za dva měsíce máme volby." Tak Jana Drastichová reaguje na dotaz, jak tráví tyhle dny.

Co dříve dělali poslanci z kraje

Lubomír Zaorálek poslanec

Alfréd Michalík poslanec

Václav Klučka poslanec

Ladislav Velebný poslanec

Adam Rykala ekonom

Ladislav Šincl poslanec

Břetislav Petr poslanec

Pavel Drobil právník

Jaroslava Wenigerová poradkyně

Igor Svoják ředitel

Zbyněk Stanjura primátor

Jaroslav Krupka poslanec

Kateřina Konečná poslankyně

Milada Halíková poslankyně

Miroslav Opálka poslanec

Kristýna Kočí konzultantka

Jiří Rusnok provozní ekonom

Jana Drastichová učitelka

Pavol Lukša starosta

Ludmila Bubeníková starostka

Renáta Witoszová fyzioterapeutka

Dana Váhalová podnikatelka

Dosud stále ještě poslankyně za Věci veřejné má o blízké budoucnosti docela jasno, i když vše v rukou nemá. Její osud ovlivní voliči. "Před nedávnem jsme měli krajskou radu Věcí veřejných a usnesli jsme se na tom, že do voleb chceme jít a v kraji postavíme kandidátku, kterou bych podle předběžné dohody měla vést já," líčí Jana Drastichová a upřesňuje, že krajské plány musí ještě schválit ústředí strany.

"Musím ale počítat i s variantou B," připomíná poslankyně, "tedy že volební úspěch nepřijde. V tom případě nemám problém vrátit se na své původní místo."

Poslancům se drží původní pozice

Jak přitom Jana Drastichová upozorňuje, poslanci, kteří byli před zvolením v zaměstnaneckém pracovním poměru na dobu neurčitou, se podle zákona musí v případě rozpuštění Sněmovny den poté vrátit k původní práci.

Poslankyně tedy zamíří zpět do školství. Před zvolením učila na druhém stupni jedné z orlovských základních škol češtinu a hudební výchovu. "Předpokládám, že organizace školního roku už je přichystaná, takže jim do toho zřejmě vnesu tak trochu zmatek, ale nějak se domluvíme."

Slušný plat, odměny za práci v klubech, paušály na reprezentaci, na dopravu nebo třeba úhrady výdajů za ubytování v Praze, o to pro příště část poslanců přijde.

Zástupci všech stran sice nyní deklarují, že si ve volbách - více či méně - věří, poměrně jisté ale je, že některým z nich reálně hrozí značný úbytek křesel. Týká se to třeba ODS. Dosud moravskoslezské občanské demokraty ve Sněmovně zastupovalo pět poslanců.

ODS chce v Moravskoslezském kraji obhájit dosavadní pozice

Kolik to ale bude od podzimu? To si zatím straníci nedovolují tipovat. "Snahou je jako vždy minimálně obhájit předešlý volební výsledek (v kraji v roce 2010 strana získala 17,5 procenta hlasů, pozn. red.)," říká sice krajský šéf ODS Zbyněk Stanjura, jak on, tak například poslankyně Jaroslava Wenigerová však připouštějí, že strana je ve vážné situaci.

Jaroslava Wenigerová říká, že pokud bude nasazena na kandidátku, bude to vnímat jako pomoc straně. "Samozřejmě pokud se do Sněmovny nedostanu, budu se věnovat jiným aktivitám jako vzdělávání zdravotně postižených dětí. Rozhodně nebudu sedět doma," ujišťuje Jaroslava Wenigerová.

Podobně přemýšlí například i sociální demokrat Alfréd Michalík. Ten už v tuto chvíli ví, že nanovo do Sněmovny nezamíří. Na krajské kandidátce totiž není, což zástupci strany zdůvodňují tím, že už je v důchodovém věku.

"Každopádně se nechystám na to, že bych seděl doma na židli jako starý důchodce. Pokud mi bude sloužit zdraví, chtěl bych se zapojovat do aktivního života v Bohumíně, v okrese nebo v kraji," plánuje si Alfréd Michalík.

Ve stranách to vře, bojuje se o pozice na kandidátce

Oproti tomu Ludmila Bubeníková, která se do Sněmovny ve volbách 2010 dostala jako bezpartijní na kandidátce TOP 09, uvažuje o tom, že bude kandidovat znovu. "Zda se to podaří, nebo ne, to je jiná věc," podotýká politička, která je zároveň starostkou Velké Polomi na Opavsku.

Zatímco někteří jiní poslanci jako třeba Jiří Rusnok z LIDEM poukazují na to, že jim vadí časté mezistranické půtky a zákulisní boje a i kvůli tomu upouštějí od dalšího setrvání ve Sněmovně, Ludmila Bubeníková míní, že jí tyhle šarvátky sice vadí, ale že to zároveň k politice patří. "Všichni říkají, že je to stejné na celém světě, a tak je třeba se s tím smířit."

  • Nejčtenější

Zmizelého traktoristu po dvou dnech pátrání našli v lese, byl v šoku

Policisté našli traktoristu, který se ztratil v úterý večer na Novojičínsku. Muže objevili ráno v lese, nedaleko od...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Šestnáctiletou dívku, která zmizela při vycházce se synem, našli v Ostravě

Šestnáctiletá matka, která se v neděli nevrátila do dětského domova z vycházky se svým ročním synem, se po třech dnech...

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Lidé našli večer na svahu převrácený traktor, po traktoristovi se pátrá

Rojnice policistů prohledávají od úterního večera lesy mezi obcemi Mořkov a Hostašovice na Novojičínsku. Lidé tam totiž...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Zmizelého traktoristu po dvou dnech pátrání našli v lese, byl v šoku

Policisté našli traktoristu, který se ztratil v úterý večer na Novojičínsku. Muže objevili ráno v lese, nedaleko od...

Ostrava váhala, nakonec ale finančně podpoří sdílená kola i v příštím roce

Přesto, či právě proto, že sdílená kola slaví v Ostravě úspěch – lidé na nich letos ujedou půl milionu kilometrů, radní...

Soutěž návrhů na velký parkovací dům v Ostravě vyhráli místní architekti

Nový parkovací dům pro 679 aut postaví Ostrava v proluce naproti kulturnímu domu a budoucí koncertní síni za zhruba 350...

Šestnáctiletou dívku, která zmizela při vycházce se synem, našli v Ostravě

Šestnáctiletá matka, která se v neděli nevrátila do dětského domova z vycházky se svým ročním synem, se po třech dnech...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz