Také ve vedlejších rolích budou k vidění herci spojení s ostravským divadlem, ať už se jedná o Jitku Smutnou, Vladimíra Poláka, Michala Čapku, nebo jeho bratra Filipa, a na plátně se rovněž objeví ostravská hudební ikona Věra Špinarová.
„Nová česká komedie Ostravak Ostravski navazuje na nejlepší tituly z této oblasti naší filmové tvorby. Byla volně vytvořena dle námětu legendárního blogera a jeho sedmi knižních bestsellerů s názvem Deniky Ostravaka,“ vysvětluje Vojtěch Marek z produkční společnosti Bohemia Motion Pictures.
Hlavním postavou filmové novinky je Jarek Ostravski, podle tvůrců původně horník jako každý jiný. Když ale v dole bouchne jedna ze štol a on zachrání spoustu svých kamarádů ze závalu, stane se hrdinou a rázem se mu život obrátí naruby.
„Vedením firmy je povýšen z dolu do kanceláře, aby se staral o horníky, dostane se do zorného úhlu médií, rodiny, přátel, ale především se znásobí jeho kredit u žen. Kdo by ale mohl tušit, jak to celé bylo vlastně doopravdy,“ přibližuje děj snímku Vojtěch Marek.
Film se natáčel na řadě míst v Ostravě a okolí. Například v Dole Žofie v Orlové-Porubě, který je známý také jako Fučík 5, se natáčely záběry z prostředí šachty. Kromě originálních prostor a zařízení posloužilo filmovému štábu i původní hornické oblečení a vybavení.
Herci sjeli do podzemí
Zdejší zaměstnanci pak zajistili obsluhu těžních zařízení a dohlíželi na bezpečnost. Herci včetně představitele hlavního hrdiny Igora Chmely si kromě jiného vyzkoušeli i jízdu těžní klecí do podzemí.
„Naši pracovníci jsou zkušení a ovládají jak hornické povolání, tak bezpečnostní záležitosti, takže přítomnost štábu nám nezpůsobila žádné problémy,“ uvedl Josef Havelka, ředitel odštěpného závodu Odra státního podniku Diamo.
„Areál Dolu Žofie splnil naše požadavky a očekávání. Zaměstnanci nám poskytli velmi dobré zázemí i cenné rady,“ pochvaluje si režisér filmu David Kočár, který má za sebou zatím úspěšné krátkometrážní drama z konce války Loučka 1945 a spolurežii rozporuplně přijatého akčního historického snímku pro televizi The Lost Legion.
Iniciátorem filmové verze Ostravaka je pak Vladislav Kučík, absolvent filmové a televizní fakulty AMU a autor řady scenáristických projektů. Mimo jiné se podílel na pohádce Jak se princ učil řemeslu nebo na zdařilé adaptaci komediální detektivky podle Karla Čapka Případy pana Janíka.