Dny evropského dědictví v Moravskoslezském kraji ukážou zámek i štoly

  9:14aktualizováno  9:14
Jindy veřejnosti uzavřený zámek v Bílovci nebo dvanáct metrů hlubokou pivovarskou studnu ve Štramberku budou moci o víkendu vidět díky Dnům evropského dědictví návštěvníci historických i technických památek v Moravskoslezském kraji.

Lidé mohou přijei i do Štramberku, kde kromě tradičních památek mohou sledovat i výbuchy ve speciálních štolách. | foto: VVUÚ Zkušebna protivýbuchových ochran

Zcela zadarmo nebo se slevou. I takové jsou výhody Dnů evropského dědictví, které o tomto víkendu otevřou i brány jindy zcela nedostupných památek i v Moravskoslezském kraji.

Kam zajít

Zámek Bílovec - zdarma
Dolní oblast Vítkovic - sleva 20 %
Hornické muzeum -20 %
Svět techniky - sleva 20 %
Příbor, kostel sv. Kříže - zdarma
Štramberk, muzeum - zdarma
Karvinská radnice - zdarma
Fulnek, chrám Nejsvětější Trojice - zdarma
Zdroj: www.shscms.cz

"Pohled na Bruntál nabídne už v pátek 13. září výjimečně zpřístupněná věž farního kostela Nanebevzetí Panny Marie v centru města," přiblížil chystanou nabídku pro návštěvníky Bruntálu tamní mluvčí Jiří Ondrášek.

"Na sobotu 14. září jsou přichystány komentované prohlídky filiálního kostela Neposkvrněného Početí Panny Marie ve Starém Městě a ve stejný den se uskuteční třetí procházka po památkách a historii Bruntálu s průvodcem Klubu Za starý Bruntál, v neděli 15. září se návštěvníkům otevře další významná kulturní památka - bašta bývalého městského opevnění v Partyzánské ulici," dodal mluvčí.

Ne každý den se dostanou milovníci historie například do útrob farního kostela Narození Panny Marie v Příboře. Ten bude spolu s kostelem sv. Kříže otevřen návštěvníkům v sobotu od devíti do šestnácti hodin, kostel sv. Kříže pak ještě o hodinu déle.

Dny evropského dědictví - seznam otevřených památek

Návštěvu obou sakrálních staveb budou moci turisté doplnit i prohlídkou místního muzea v piaristickém klášteře, kde je v rámci Dnů vstup zdarma.

Zdarma mohou lidé navštívit i památky v nedalekém Štramberku, kde se nebude v sobotu i v neděli platit ani na hradě Trúba, ani v tamním muzeu, ani v Muzeu Zdeňka Buriana. Dojmy ze všech tří památek pak mohou zájemci doplnit i o pohled do jindy nepřístupné dvanáctimetrové studny někdejšího městského pivovaru nebo bezplatným vstupem do zvonice kostela sv. Bartoloměje.

V pokusných štolách na Horečce pak budou v sobotu - každou lichou hodinu od devíti ráno - probíhat ukázky výbušnosti některých látek, jako je například cukr, mouka nebo dřevný prach.

"V sobotu 14. 9. od 10 do 17 za běžné vstupné budou návštěvníci moci kromě zámecké prohlídky projít panskou oratoří do kostela Povýšení svatého Kříže a užít si také prohlídky vzácných středověkých fresek s výkladem. V sobotu bude zadarmo přístupný kostel svatého Marka, v neděli 15. 9. pak oba zmíněné kostely, které jsou jinak běžně nepřístupné," popsala rozsah Dnů evropského dědictví v Karviné tamní mluvčí Šárka Swiderová.

S dvacetiprocentní slevou mohou o víkendu počítat také návštěvníci Dolní oblasti Vítkovic, tamního Světa techniky a hornického muzea na Landeku.

Nejčtenější

Vláda Komety končí, Liberec je ve finále. Plzeň sérii srovnala

Hokejisté brněnské Komety smutní po vyřazení v semifinále extraligového play...

Brněnská Kometa třetí titul v řadě nezíská. Na domácím ledě prohrála 1:3 a na zápasy celkově 2:4 s Libercem, který je...

Plzeň - Ostrava 2:1, video nepomohlo, vítězný gól neměl kvůli ofsajdu platit

Roman Hubník z Plzně (vpravo) předstihl Dameho Diopa z Baníku Ostrava a...

Byla to bitva se spoustou šancí na obou stranách. Výhru 2:1 nad Ostravou vystřelil Plzni ve 28. kole fotbalové Fortuna...

Sudí u videa neviděl v Plzni ofsajd. Nešlo to přesně poznat, tvrdí

Fotbalisté Plzně se radují z gólu v utkání s Baníkem Ostrava.

Hrošovský centruje na Řezníka, který má v době přihrávky hlavu a možná i ramena za posledním bránícím hráčem. Ofsajd....

Žháři ve Vítkově útočili před deseti lety, Natálka musela na sto operací

Dvouletá Natálka na popáleninovém oddělení FN Ostrava-Poruba. (14. srpna 2009)

Stačí vyslovit jméno Natálka a mnohým se vybaví holčička, která málem zemřela po útoku žhářů ve Vítkově na Opavsku....

Třinec ovládl první finále, v Liberci udržel těsné vedení až do konce

Třinecký Martin Růžička oslavuje se spoluhráči gól v síti Liberce.

Třinečtí hokejisté vstoupili do finále Tipsport extraligy vítězně. Ocelářům stačily k triumfu v Liberci dva...

Další z rubriky

Zloději odvezli desítky kanálových krytů volně složených na ulici

Kryty kanálů dělníci při opravě silnice nahromadili na jedno místo. Toho někdo...

Pět tun železa v podobě desítek kusů kanálových rámů a roštů si odvezli neznámí pachatelé z opravované silnice v...

Muž v Ostravě zabil ženu nožem a tupým nástrojem, pak se zabarikádoval

Ilustrační snímek

Ostravští policisté vyšetřují od pátku vraždu. Podezřelého, který se zabarikádoval v bytě, zadržela zásahová jednotka....

Na Ostravsku přibývá obyvatel, které přes den i v noci obtěžuje hluk

INFOGRAFIKA: Hluk ve městech

Polovina Ostravanů nemá v noci klid. Ze spaní je ruší zvuky o síle běžného hovoru či zapnuté televize. Aktuální hluková...

Najdete na iDNES.cz