Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. června 2022 Ivan

Divočáci ničí zámecký park v Hradci nad Moravicí, magistrát žádá o odstřel

  13:05
Zámecký park v Hradci nad Moravicí na Opavsku, který je národní kulturní památkou, trpí nájezdy divočáků. Opavský magistrát právě řeší žádost o povolení jejich odstřelu i v části parku, jež není součástí honitby. Pro odlov by tam platily speciální podmínky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Lukáš Zeman

„Každý týden se objeví další škody. Jsou rozryté hektary pozemků, zničené trávníky, podhrabané nové výsadby. Když lidé vidí hned za Bílým zámkem stopy po divočácích, bojí se dál do parku,“ popsal situaci kastelán hradeckého zámku Radomír Přibyla.

Problémy registruje pět let. „A stále se to stupňuje. Jako správce parku, který je národní kulturní památkou, musím chránit jeho vzhled. Odlov černé zvěře v parku jsem proto podpořil,“ konstatoval kastelán s tím, že náprava stojí desetitisíce.

Navýšení lovu černé zvěře v oblasti Opavska iniciují zemědělci. Dlouhodobě opavskému magistrátu, který je rozhodujícím orgánem, posílají podněty na nečinnost myslivců. Škody, které jim černá zvěř působí na travních porostech, plodinách i půdě, vyčíslují na statisíce korun.

„Na Opavsku jsou škody po černé zvěři na zemědělských plochách obrovský problém. A za škody, které divočáci z okolních honiteb způsobují v zámeckém parku, navíc nelze žádat náhradu, když park není honebním územím,“ uvedl Jiří Michalisko, zemědělec z Jakartovic, který zastupuje i několik kolegů.

Divočáky vábí hraboši, kukuřice i ponravy

Dodal, že na území jeho čtyřicetihektarové farmy škody čítají až 120 tisíc korun ročně, divočáci poničí asi 15 procent výměry. Na Opavsku za poslední měsíce zemědělci vyčíslili škodu na 400 tisíc korun, argumentují i znaleckými posudky. Provozovatelé honiteb jim podle jejich slov škody nechtějí hradit.

Opavský odbor životního prostředí již před měsícem rozhodl, že mají myslivci v odstřelu kanců zvýšit aktivitu hned v 18 honitbách. „Rozhodnutí v případě zámeckého parku ještě nepadlo, je předmětem správního řízení,“ řekl Jindřich Hrbáč, který má agendu na starosti.

Vstup do zámeckého parku v Hradci nad Moravicí.

Park býval součástí honiteb, jeho část byla vyňata asi před 17 lety. Obnovení lovu by tam podléhalo například omezené denní době, kdy se může střílet, či povinnosti správy zámku označit přístupové cesty informací o odlovu.

O lov v parku zámku by se měla postarat sousední honitba Doubrava, kterou má v pronájmu společnost Opavská lesní. Podle jejího správního náměstka Tomáše Bittnera je nárůst stavu černé zvěře celoevropským problémem a na Opavsku podle něj rozhodně nelze mluvit o extrémním přemnožení.

„Je to především důsledek změn v zemědělském hospodaření, zejména velkoplošného pěstování ekonomicky nejvýhodnějších plodin řepky a kukuřice. Letos k tomu výrazným způsobem přispěla i kalamita hraboše polního, jehož hnízda černá zvěř v zemi vyhledává, a chrousta maďalového, jehož ponravy jsou pro ni pochoutkou,“ uvedl s tím, že divoká prasata si zvykají i na přítomnost lidí.

Odlov komplikuje i turistický ruch

Dodal, že myslivci dělají pro snížení stavů maximum. „Stav ale nelze řešit jen odlovem. Řešením situace je celkový komplex opatření, která by měli udělat zejména zemědělci. Rozčleňovat velké lány, nepěstovat kukuřici a řepku až k hranici s lesem, ale na hranici pole–les pěstovat nižší plodiny, zakládat biopásy, používat pachové nebo elektrické ohradníky,“ nastínil.

Odlov podle něj komplikuje i sílící ruch v lese, kdy turisté, cyklisté či motorkáři zvěř plaší, a ta ke krmelištím přichází nepravidelně během celé noci.

Opavský magistrát mluví o postupném nárůstu. „Pokud bychom ve stavech černé zvěře hledali trend, jde o postupný nárůst, ale nijak extrémní,“ popsal Hrbáč.

Za rok 2017 se v kraji odlovilo nejvíc divočáků za deset let, celkem 10 644 kusů, zhruba o třetinu více než v roce 2008. Loni odlov klesl na 6 217 kusů.

„Významněji se černá zvěř vyskytuje v oblastech s rozsáhlými zemědělskými celky. Vytvářejí jí vhodné podmínky pro život a komplikují odlov,“ dodala mluvčí kraje Miroslava Chlebounová.

  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Boom prodejů bytů končí, teď stojí zájemci fronty na pronájmy

Výraznou proměnu zažívá trh s nemovitostmi v regionu. Zatímco ještě loni byl obrovský zájem o koupi bytů či domů a...

Kamion jel přetížený o desítky tun, do týdne ho chytili znovu a dostal řetěz

Dvakrát za necelý týden zastavili policisté v Ostravě stejný kamion přetížený o desítky tun. Protože jeho řidič po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Deník Ukrajinky: Líbí se mi přístup k dětem v českých jeslích i ve školce

Anna Rybak je mladá Ukrajinka z města Dnipro. Se svými malými syny uprchla před válkou. Společně s dalšími ženami a...

Poručit větru a dešti už jednou chtěli, říká o plánech politiků šéf železáren

Premium Část europoslanců tlačí na rychlé a drastické omezení emisí oxidu uhličitého. Jejich plány jsou podle Jana Czudka,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie ve Frýdku-Místku vyšetřuje vraždu miminka, stíhá patnáctiletou dívku

Kriminalisté obvinili z vraždy patnáctiletou dívku, která podle dostupných informací minulý týden ve Frýdku-Místku...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Boom prodejů bytů končí, teď stojí zájemci fronty na pronájmy

Výraznou proměnu zažívá trh s nemovitostmi v regionu. Zatímco ještě loni byl obrovský zájem o koupi bytů či domů a...

S poslední částí dálnice zmizí od Nového Jičína dvě pumpy i sjezd od Rybího

Budoucí podobu chybějícího úseku dálnice D48 mezi Novým Jičínem a Rybím představilo veřejnosti Ředitelství silnic a...

Festival Slunovrat otevře lidem řadu unikátních opavských památek

Na světové i tuzemské hudební hvězdy, ale i nové neokoukané tváře, filmy, divadlo či besedy se spisovateli láká...

Ostravská galerie v létě láká na interaktivní exponáty i umění pro děti

Hned třemi výstavami naráz zahájila letní sezonu Galerie výtvarného umění v Ostravě. Návštěvníci se mohou těšit jak na...

Agáta Hanychová chodí s Jaromírem Soukupem

Bývalá modelka a moderátorka Agáta Hanychová (37) má po nedávném rozchodu se slovenským lékařem Andrejem Nikovem nový...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

RECENZE: Koncert Guns N’Roses táhl ke dnu falešně kňourající Axl

Jít na koncert kapely Guns N’Roses je jako sázka do loterie. Na instrumentální výkony se můžete spolehnout, ale co se...