Hasiči zasahovali v Diagnostickém ústavu v Ostravě u úniku neředěné dezinfekce. (27.4.2021) | foto: HZS MSK

V ústavu pro mládež se vylila silná dezinfekce, tři lidé se nadýchali výparů

  • 2
Do Diagnostického ústavu pro mládež v Ostravě-Kunčičkách vyjížděli dopoledne hasiči. V jedné z kanceláří se totiž vylil neředěný dezinfekční přípravek Persteril. Silných výparů se nadýchali tři lidé.

Přípravek obsahující kyselinu peroxyoctovou, peroxid vodíku a kyselinu octovou vytekl z porušené pětilitrové plastové nádoby. Podle zasahujících hasičů byl nevhodně skladován v běžné kanceláři ústavu.

Na místo vyjely tři jednotky hasičů, mezi nimi i specialisté na chemické havárie. 

Z budovy hasiči evakuovali devět lidí. Ošetření potřebovali tři dospělí, kteří se nadýchali výparů. Jeden z nich navíc podle informací hasičů utrpěl poranění ruky. „Šlo o nějaké drobné poleptání. Ale všichni jsou v pořádku,“ ubezpečil zástupce ředitele Diagnostického ústavu v Ostravě Radim Novobilský. 

Mládež vyvázla bez újmy, v době havárie se totiž nacházela v jiném traktu budovy.

Hasiči v dýchacích přístrojích za pomoci teplé vody a čisticího přípravku vytřeli kancelář a důkladně vyvětrali.

„Poškozený obal od dezinfekce, použitou teplou vodu a hadry, speciální rukavice a další použité pomůcky odvezli hasiči v chemickém automobilu na ekologickou likvidaci do firmy OZO,“ uvedl krajský mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Se zaměstnanci Diagnostického ústavu pak ještě zasahující hasiči vyhledali vhodnou skladovací místnost, kam přenesli všechny zbylé plastové nádoby s chemikáliemi. „A také poučili zaměstnance, jak s nimi správně zacházet,“ dodal Kůdela.