Dětský karneval v Karviné se proměnil ve volební propagaci ČSSD

  8:28aktualizováno  8:28
Z dětského karnevalu, který pořádal Městský dům kultury v Karviné, se vyklubala předvolební akce ČSSD. Radnice se od skryté propagace distancovala, přiznala se k ní ale jedna z městských organizací. Kulturní dům poté na pokyn radnice zrušil všechny další politické akce ve svých budovách.

Masarykovo náměstí v Karviné. | foto: MF DNES

V Obecním domě Družba rodiče dětí na konci srpna očekávali u karnevalu poněkud jiný průběh, než že na stolech v sále budou ležet letáky ČSSD, děti dostanou oranžové balónky a zástupci strany budou v oranžových tričkách rozdávat propagační materiály.

„Na předvolební akci ČSSD bych ale děti nikdy nevzal,“ rozčiloval se po karnevale jeden z rodičů Karel Houdek. „Pokud jsem už děti v dobré víře na akci dovedl, je pak těžké je z ní odvádět a kazit jim odpoledne, na které jsme se s manželkou sami těšili.“

Organizátorem akce byl Městský dům kultury. Podle Houdka nikde v inzerci lákající na karneval nevyznačil, že se na akci bude podílet jakákoliv politická strana.

„Na akci Ať žije karneval jsme uzavřeli smlouvu o reklamě a propagaci s reklamní agenturou. Získali jsme tak dvanáct tisíc korun a mohli jsme proto akci uspořádat se vstupným zdarma,“ uvedla ředitelka kulturního domu Olga Humplíková.

Karvinská radnice, v čele se zástupci ČSSD, se od akce distancovala. „Vyjádřit se musí pořadatel, a tím je kulturní dům,“ uvedla mluvčí Šárka Swiderová.

Místní buňka strany už však svou účast na akci nepopírá. „Dohodli jsme si sponzoring s kulturním domem. Chybou bylo, že jsme tuto informaci dostatečně předem neavizovali,“ přiznává tajemník Městské organizace ČSSD Petr Mikula.

Je to jen špička ledovce, stěžují si ostatní

Kulturák se údajně chtěl chovat jen ekonomicky. „Příspěvky města nejsou jediným zdrojem příjmu. Na svou činnost musíme získávat prostředky také z jiných zdrojů,“ vysvětlila Humplíková.

Proti chování zástupců ČSSD se ohradily například menší strany ve městě.

„Způsob, jakým vedení radnice využívá prostředků města k vlastní propagaci, je nehorázný,“ uvedla lídryně karvinských Pirátů Zuzana Klusová.

Podle ní je zmíněný karneval jen špičkou ledovce. „Vládnoucí sociální demokracie má až do termínu voleb zabrané náměstí. Pokud si tam tedy chce udělat akci kdokoliv z politických oponentů, má smůlu,“ zmínila Klusová.

Přestože se kulturní dům ohrazuje proti tomu, že by v případu karnevalu šlo o porušení zákona nebo jiného předpisu, s podobnými akcemi zcela končí.

„Od zřizovatele jsem dostala na můj podnět odpověď, že nadále nemáme reklamu a propagaci politických stran umožňovat,“ dodala Humplíková.

Zrušení všech nahlášených politických akcí v budovách kulturního domu je podle ostatních stran naprosto nepřiměřenou reakcí.

„Je to absurdní. Přece v případě karnevalu a dalších kritizovaných akcí šlo o to, že u něj nebylo avizováno, že jde o předvolební akci strany. Když se to lidem dopředu oznámí, tak nevidím žádný problém,“ dodala Zuzana Klusová.

Díky novému nařízení tak například zrušil kulturní dům v Karviné pronájem kina Centrum občanskému sdružení Občané Karviné proti těžbě uhlí pod městem a hnutí Změna pro Karvinou.

Ty chtěly svým příznivcům zdarma promítat film Pojedeme k moři. S rušením akcí musí počítat i další strany.

Skrytá propagace stran se v Karviné řešila už v minulosti. Při posledních volbách do parlamentu se například ozval zastupitel Antonín Petráš, kterému vadilo, že se propagační předměty ČSSD rozdávaly na koncertech pro seniory v karvinském kulturním domě nebo před fotbalovými zápasy místního klubu.

Autor:

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Usmlouvaná pokuta bez dokladu. Polský řidič natočil podivné praktiky na D1

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Polský řidič, který byl na konci ledna pokutován na dálnici D1 v Ostravě, si stěžuje na podivné praktiky policisty. Ten...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Opavská Isotra zprovoznila novou lakovnu, hodlá navýšit výrobu

Opavská společnost Isotra ve středu otevřela nový provoz za 170 milionů korun.

Lakovnu za 170 milionů korun, při jejíž stavbě odvezlo jen vykopanou zeminu více než dva tisíce tatrovek, ve středu...

Kontroly komínů mají podle úřadů chabý dopad, do domů se dostanou zřídka

Ilustrační snímek

Úřady v Moravskoslezském kraji mohou už dva roky kontrolovat domácí topeniště. Za účinný nástroj v boji proti...

Nové kamery dohlédnou v Opavě i na fotbalové fanoušky

Opavští fanoušci ženou své oblíbence v utkání proti Spartě.

Vytíženou okružní křižovatku u obchodního centra, okolí nočního podniku i místo průchodu fanoušků při fotbalových...

Najdete na iDNES.cz