Šťastný konec má rodinné drama, při kterém mohly zemřít tři malé děti na otravu kysličníkem uhelnatým z domácí karmy. Všechny už jsou mimo nebezpečí a těší se domů.
„Tři děti i s jejich maminkou jsme hospitalizovali v neděli večer na jednotce intenzivní péče. V úterý je zřejmě propustíme,“ sdělila v pondělí mluvčí Městské nemocnice Ostrava Magda Otáhalová.
Dva chlapci a jedna dívka ve věku čtyři, pět a osm let se přiotrávili po úniku jedovatého oxidu uhelnatého z plynového kotle v rodinném domku v Libhošti u Nového Jičína. Dvě děti byly v bezvědomí, ale rodiče je včas dostali ven. „Při zásahu záchranářů se probraly a reagovaly. Jejich stav byl ale stále vážný, proto je sanitky odvezly do Městské nemocnice v Ostravě, kde je jediná hyperbarická komora v Moravskoslezském kraji,“ uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.
Přetlaková komora jedovatý plyn vytěsní z krve
„Kysličník uhelnatý se mnohem lépe než kyslík váže na hemoglobin v červených krvinkách a brání okysličování organismu, takže člověk se dál dusí, i když už dýchá čerstvý vzduch. V přetlakové komoře se daří plyn z krve vytěsnit a nahradit ho kyslíkem,“ popsal Humpl.
Komoru navštívily všechny tři děti. Vdechovaly téměř stoprocentní kyslík (koncentrace pětinásobně vyšší než ve vzduchu) při tlaku téměř trojnásobně vyšším, než je tlak atmosférický. Speciální kyslíková terapie pomáhá nejen při otravách, ale znají ji i lidé s řadou dalších potíží, jako jsou třeba těžké infekce, odumírající tkáň, nehojící se vředy, náhlá hluchota nebo popáleniny.
Otrava plynem z domácích kamen s tak vážnými následky je první v Moravskoslezském kraji v této topné sezoně. Odborníci jsou si ale jistí, že bohužel ne poslední.
„Od podzimu do jara míváme průměrně patnáct výjezdů k intoxikaci oxidem uhelnatým. Nejčastěji kvůli úniku plynu z kotlů v koupelně. Ale plynem se lidé mohou otrávit ve všech částech domu. Výjimkou není ani otrava zplodinami hoření z krbových kamen,“ líčí Lukáš Humpl.
Servis spotřebičů nemá pravidla
Ostravská hyperbarická komora loni pomáhala 38 pacientům přiotráveným plynem z domácích kotlů či kouřem z kamen, z toho bylo 7 dětí, 16 žen a 18 mužů. „Letos bylo zatím v komoře třicet takových pacientů, ale z toho už deset dětí,“ říká Magda Otáhalová.
Opakované případy otrav štvou lékaře, policisty, hasiče, kominíky i další odborníky, kteří upozorňují na rizika a informují o prevenci. „Plyn je dobrý sluha, ale zlý pán. Sotva začala topná sezona, objevily se první otravy oxidem uhelnatým. Jen pražští záchranáři zasahovali od začátku listopadu u dvou hromadných otrav od koupelnových karem,“ říká Petr Dušek za Společenstvo kominíků.
Kominíci zdůrazňují nutnost pravidelného čištění komínů i kontrol kouřovodů. Nutný je ale také servis samotných spotřebičů. „Je zarážející, že tuto problematiku u nás dosud neřeší žádný právní předpis,“ podivuje se soudní znalec Zbigniew Adamus.
Varovnou kampaň spustila už loni také Česká asociace hasičských důstojníků (ČAHD). Tiskne letáky, publikace a zveřejňuje informace, které si lidé mohou stáhnout z internetových stránek cahd.cz. Do kampaně se zapojili i moravskoslezští hasiči.
„Na úterý 9. prosince společně připravujeme celostátní odbornou konferenci zaměřenou právě na účinky nebezpečných plynů. Nazvali jsme ji Tiché nebezpečí v našem okolí - Zařízení pro autonomní detekci požárů a plynů. Uskuteční se v nové aule Vysoké školy báňské - Technické univerzity pro stovku zájemců,“ říká mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.