Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Deník Ukrajinky: Řešíme zdravotní obtíže dětí a těší nás wi-fi

  16:40
Anna Rybak je mladá Ukrajinka z města Dnipro. Se dvěma malými syny uprchla před válkou. Společně s dalšími ženami a dětmi našla po strastiplné cestě zázemí u přátel v ostravské Polance nad Odrou. iDNES.cz vydává její deník, třetí díl popisuje začátky v České republice.
Snídaně uprchlých ukrajinských žen a dětí v pensionu v Polance nad Odrou. (25....

Snídaně uprchlých ukrajinských žen a dětí v pensionu v Polance nad Odrou. (25. března 2022) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

K mé velké lítosti se zdravotně nelepšil ani jeden z mých synů. Určitě to bylo vlivem dlouhé a náročné cesty a aklimatizací. Nazar i Miron měli stále horečku, v noci opět stoupala ke čtyřiceti stupňům. Každým dnem se stav obou jen zhoršoval. Jana se nabídla, že půjdeme k místní dětské lékařce, která ošetřuje i její děti.

Byla to naše první návštěva u lékaře v ordinaci. To bylo v polovině března. Samozřejmě neznalost jazyka pro mě byla těžká, ale Jana, která nás doprovázela, nám hodně pomohla.

Autorka Deníku Ukrajinky Anna Rybak se svým synem při přípravě snídaně. (25. března 2022)

Musím říci, že kvalifikace českých lékařů je na velice vysoké úrovni a paní doktorka sama byla velmi přátelská a profesionální.

Mironovi diagnostikovala bronchitidu, Nazarovi zápal plic. Dostali jsme recepty a šli do lékárny koupit vše potřebné. Děti se nyní cítí lépe, za což jsem paní doktorce a Janě velmi vděčná.

Deník Ukrajinky

Začali jsme i přemýšlet o umístění dětí do škol a školek, abychom mohli já i ostatní děvčata začít pracovat. Zaregistrovali jsme se tedy na stránce detiukrajiny.cz, bohužel se nám do dnešního dne nikdo neozval, budeme tedy muset zajít do školky osobně, nevím však, jak se budeme domlouvat. 

Někdy je velmi těžké se domluvit i přesto, že používáme překladač. Vyřízení školy pro Polinu, která má třináct let, bylo snazší díky osobnímu kontaktu ze strany Janiných rodičů. Polina nastoupila do školy hned záhy po příjezdu a již nyní má mnoho nových českých, ale i pár ukrajinských kamarádů.

Pračka moc chybí

Manžel Jany Vitalij se zároveň spojil s atletickým klubem SSK Vítkovice, kde Polinu přijali, aby mohla pokračovat v tréninku svého milovaného pětiboje. Kdo ví, třeba jednou bude reprezentovat Českou republiku.

Samostatnou a velmi důležitou dobrou akcí bylo, že nám vedení Polanky nad Odrou připojilo wi-fi. Nyní můžeme komunikovat s rodiči a manžely, kteří zůstali na Ukrajině. Moc nám chybí... 

Útulnost a pohodlí bydlení nám samozřejmě hodně pomáhají vydržet, ale také si uvědomit, že jsme daleko od sebe a válka nám neumožňuje žít plnohodnotný život.

Jediné, co v ubytování nemáme, je pračka. Nevím, jak často doma perete prádlo, ale jako matka dvou dětí vám říkám, že je to hodně častý proces. Takže pokud máte děti, chápete, kolik věcí potřebujete vyprat. A teď si představte, že s námi přijelo osm takových dětí. 

Víte, ještě doma na Ukrajině můj syn Nazar před spaním poslouchal pohádku Táta, máma, babička, 8 dětí a náklaďák. Nemyslela jsem si, že někdy poznám, co je to rodina s až 8 malými dětmi. 

Takže abych vyprala prádlo, sbírám obrovské tašky a jdu navštívit Janu. Nikdy mě neomrzí poděkovat těmto úžasným lidem. Jejich účast na našich životech je obrovská, nebýt jich, rozhodně bychom neuspěli...

Minulý víkend se stala příjemná událost, přijeli k nám naši přátelé z Polska, Oleg a Nasťa. Potkali jsme se v roce 2012 na Ukrajině, kdy jsme všichni společně pracovali v telekomunikační společnosti. Oleg pokřtil našeho nejmladšího syna Mirona. V roce 2019 se přestěhovali z Kyjeva do Polska. Oleg pracuje pro IT společnost, zatímco Nasťa zůstává doma se svou malou dcerou Káťou.

Anna Rybak

Narodila jsem se ve městě Záporoží, kde ještě nyní žijí moji rodiče a babička. Před válkou jsme s mou rodinou bydleli ve městě Dnipro, kde nyní zůstal můj manžel Danil a mnoho mých přátel

Mám dva milované syny Nazara 4 roky a Mirona 2 roky. Vystudovala jsem marketing na Berdyansk University of Management and Business. Před válkou jsem pracovala pro Vodafone Ukrajina.

Při svém dvoudenním výletu si pronajali byt kousek od nás a přijeli na návštěvu. Oleg ukázal video od očitých svědků z Kyjeva, kde dopadla raketa na sousední dům a teď nevědí, co se stalo s jejich bytem v Kyjevě...

Je opravdu strašné, když to, co jste postavili, co bylo skutečným místem pohodlí a bezpečí, se v jeden okamžik může proměnit v ruiny. Naše země trpí a každý den si přejeme, ať už to skončí….

Pláč při vzpomínání

Přivezli nám z Polska věci, léky a velkou podporu. Vzpomínali jsme na ty časy, kdy jsme se sešli, hráli si, povídali si a jak je to teď na míle daleko... 

Pokaždé, když jsme mluvili o mém muži, neudržela jsem slzy, moc nám chybí. Olegovi a Nastě děkuji za pomoc a psychickou podporu, která je v těchto dnech potřeba.

Ráno dalšího dne jsme měli zajímavou aktivitu. Já, Lena, Dáša a Anya, mé kamarádky, s nimiž jsem do Česka přijela, jsme měly brigádu kolem jednoho domu - ořezávaly jsme keře a odvážely větve na skládku. 

Abych byla upřímná, nejsem moc dobrá v práci rukama na zahradě, ale majitel nás pochválil a řekl, že jsme vše udělaly velmi rychle a efektivně - nyní pro něj bude snazší zušlechtit dvůr a věnovat se zahradnímu designu. Ukazuje se, že i tak drsné časy jako nyní, poskytují příležitost získat nové dovednosti, takže jsme teď, i když jen trochu laicky, zahradnice.

Nejistá budoucnost...

Následující den začal telefonátem od Vitalije, manžela Jany. Řekl, že ráno přijede jeho známá Hana s ukrajinskou ženou, která také uprchla do ČR, s její rodinou - byla možnost se setkat, popovídat si a sdílet zkušenosti z bydlení v České republice a vzájemně si tak pomoci. 

Deník Ukrajinky

Projekt portálu iDNES.cz, který dává prostor ženám prchajícím před válkou. Své příběhy popisují v pravidelných denících. Odráží jejich cestu za svobodou, hledání střechy nad hlavou i jejich každodenní život v Česku.

A tak jsem poznala Marinu, která se svými dvěma dětmi, matkou, sestrou a jejími třemi dětmi pochází z Kyjeva. Jejich příběh je velmi podobný tomu našemu, sirény, výbuchy, nocování v úkrytu a všeobecný, vše pohlcující strach... Je strašné, když děti začnou podle zvuku určovat, jak daleko od nich padají bomby a z jakého typu zbraně jsou asi vystřeleny.

Mému muži Danilovi se také moc stýská, ale neposedí. Od té doby, co naše rodiny odešly do České republiky, se společně s Anyiným manželem Leshou snaží zajistit naše město Dnipro a pomoci lidem, kteří přišli o domov. 

Ve všední dny pracuje v hlavním zaměstnání, řídí jedno z oddělení v telekomunikační firmě, po večerech a víkendech vybavuje kontrolní stanoviště na ochranu města, pomáhá při výrobě protitankových ježků a pomáhá dobrovolníkům. 

Město Mariupol na jihu naší země je téměř úplně zničené, děti odtud potřebují jídlo a oblečení, mnoho z nich zůstalo bez rodičů... Společně s Leshou zorganizovali sbírku věcí a pomáhají i dětem z Mariupolu. Jeden den večer jsme s manželem spolu mluvili a přemýšleli o budoucnosti. To je však velmi těžké, zvláště když stále probíhá válka na Ukrajině a vy nevíte, co bude dál a každé ráno jen doufáte, že uslyšíte znovu manželův hlas.

Autor:
  • Nejčtenější

Influencerku zasypal muž obscénními zprávami, žena viní učitele z Ostravska

Ožehavý problém řeší škola z Ostravska. Jeden z jejích zaměstnanců totiž podle učitelky a influencerky Štěpánky Cimlové...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

Dívka se ve škole pohádala se spolužačkami, pak na ně vytáhla nůž. Dvě pořezala

Ve středu krátce před polednem se na Základní škole Petrin v Bruntále odehrál mezi třemi děvčaty incident, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rodiče prosí o pomoc s pátráním po muži podezřelém ze zneužívání malých chlapců

Policie pátrá po šedesátiletém Janu Kozenském z Ústeckého kraje, který je podezřelý ze zneužívání malých chlapců. S...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Seniorovi nešly do bitcoinmatu vložit peníze. Restartujte ho, radili podvodníci

Nebývalou důvěřivost vůči podvodníkům a zároveň i tvrdohlavost ve snaze jim vyhovět projevil muž z Novojičínska. Toho...

Neobvyklé suvenýry. Lidé pašovali z dovolené tablety na erekci i anabolika

Napilno měli o prázdninách celníci na ostravském Letišti Leoše Janáčka. V zavazadlech cestujících či v poštovních...

Dívka se ve škole pohádala se spolužačkami, pak na ně vytáhla nůž. Dvě pořezala

Ve středu krátce před polednem se na Základní škole Petrin v Bruntále odehrál mezi třemi děvčaty incident, který...

Influencerku zasypal muž obscénními zprávami, žena viní učitele z Ostravska

Ožehavý problém řeší škola z Ostravska. Jeden z jejích zaměstnanců totiž podle učitelky a influencerky Štěpánky Cimlové...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Těchto pět věcí řidiči v Česku ignorují nebo je neumějí. Děláte je také?

Každý řidič má nějaký zlozvyk. Někdo špatně pracuje se spojkovým pedálem, jiný málo sleduje zpětná zrcátka, další se...