Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Deník Ukrajinky: Běžte pěšky, řekl řidič autobusu mé sestře. Probrečela večer

  16:10
Anna Rybak je mladá Ukrajinka z města Dnipro. Se dvěma malými syny uprchla před válkou. Společně s dalšími ženami a dětmi našla po strastiplné cestě zázemí v Ostravě. iDNES.cz vydává její deník. V desátém dílu se například zabývá problémy, se kterými se tady potýkají.

Přítelkyně Anny Rybak Elena, která žije v Polance, uspořádala pro svoji dcerku Lesju oslavu narozenin. Annin syn Nazar ji kvůli nemoci zmeškal, ostatní oslavenkyni dali dárek a blahopřání. | foto: Anna Rybak

Další týden je pryč... A stalo se pár zajímavých událostí, které mě překvapily a se kterými jsem se dosud nesetkala. Psala jsem, že nyní žijeme se sestrou a našimi čtyřmi dětmi v bytě.

Rozhodli jsme se koupit televizi, aby děti mohly sledovat kreslené filmy v češtině a my jsme mohly poslouchat české zprávy, abychom se ponořily do jazykového prostředí a lépe porozuměly jednotlivým slovům.

Vybraly jsme tu nejobyčejnější televizi, kterou jsem pak objednala v jednom internetovém obchodu s doručením domů. Plánované datum dodání bylo 27. dubna. Zajímavé je, že do dnešního dne nám nebylo nic doručeno.

Pro mě tato situace rozhodně není kritická ani nijak životně důležitá, ale velmi zvláštní. Na Ukrajině je na trhu velká konkurence a obchody dělají vše pro to, aby o zákazníky nepřišly, a pokud dojde k prodlevě, vždy upozorní a omluví se, případně nabídnou alternativu.

Tady mi nikdo nevolá a nevaruje, a když zavolám, abych si upřesnila podrobnosti, řeknou, že se termín posunul, ale pak ani na nový termín nic nedoručí. Zdá se, že jsem si nevybrala nejlepší obchod.

Lékárna měla zavřeno

Většinu týdne jsem strávila doma s dětmi. Onemocněly planými neštovicemi, což také není příjemné. Vzhledem k tomu, že žijeme se čtyřmi dětmi a každé je při vysoké nakažlivosti neštovic nemocné, zní tu téměř celý den dětský pláč.

Jako matka, která své děti miluje a bojí se o ně, si moc přeji, aby nemoc snášely lépe a dříve se uzdravily. Myslím, že každá matka mě pochopí.

Deník Ukrajinky

Přes víkend měli mí synové Nazar i Miron horečku. Vysoká teplota se nedala snížit léky, které nám zbyly. Vyběhla jsem do lékárny, ale ke svému překvapení jsem nenašla žádnou otevřenou. To je další nová zkušenost, že i tak významné instituce mají o víkendech zavřeno.

Měla jsem štěstí, že moje kamarádka Elena, která žije v Polance nad Odrou, potřebné léky měla. Dětem aspoň trochu pomohly. Jen Nazar kvůli nemoci zmeškal narozeniny Eleniny dcerky Lesji.

Elena jí uspořádala dětskou oslavu a my jsme jí dali dárek a blahopřání. Zatímco já jsem doma s dětmi, moje sestra Marina chodí dál do práce.

Ne zrovna nejpříjemnější situace se jim nedávno stala v autobuse. Vracela se spolu se svým synem Glebem z práce, a když nastoupili do autobusu, slyšeli od řidiče: „Jděte pěšky!“

Není jasné, co takovou reakci vyvolalo. Sice nakonec oním autobusem jeli, ale Marina byla celý večer velmi rozrušená a probrečela ho. Má velký strach, že nás v Česku nikdy nepřijmou. Mohu jen hádat, co způsobilo takové chování řidiče...

Chci jen poznamenat, že my, všichni, kteří jsme byli nuceni odejít, jsme velmi vděčni za pomoc vládě České republiky a všem, kterým to není lhostejné. Každý z nás se přitom snaží být co nejužitečnější společnosti a státu, který nám poskytl přístřeší.

Anna Rybak

Narodila jsem se ve městě Záporoží, kde ještě nyní žijí moji rodiče a babička. Před válkou jsme s mou rodinou bydleli v městě Dnipro, kde nyní zůstal můj manžel Danil a mnoho mých přátel.

Mám dva milované syny, čtyřletého Nazara a dvouletého Mirona. Vystudovala jsem marketing na Berdyansk University of Management and Business. Před válkou jsem pracovala pro Vodafone Ukrajina.

Máme práci, platíme daně, respektujeme vaši kulturu, studujeme vaši historii a jazyk a myslím, že si takové zacházení nezasloužíme. Věřte, že většinu Ukrajinek v Česku tvoří lidé s vyšším vzděláním, jsou pracovité a poctivé a rozhodně nechtějí nikomu viset na krku…

Mezitím na Ukrajině pokračuje ostřelování měst, tentokrát byla Oděsa a moje milované Dnipro vystaveny raketovému bombardování. V Dnipru zasáhla raketa železniční most.

Most jako symbol

Chci vám vyprávět příběh o této stavbě. Moje město stojí na břehu stejnojmenné majestátní řeky Dněpr, rozkládá se na obou březích a spojuje ho sedm mostů (čtyři velké a tři malé). Zasažený most není jen železniční spojení, po kterém jezdí vlaky, projíždějí tudy i automobilové, tramvajové a trolejbusové spoje a představte si, co by se stalo, kdyby v tu chvíli raketa narazila do mostu, když běžní civilisté jeli tramvají domů z práce...

Díky bohu, že po ostřelování nebyly žádné oběti.Tento most je pro naše město významný. Je to most, který vznikl v roce 1884 díky úsilí Alexandra Pola, otce zakladatele Dnipru. Je to legendární člověk, kterému město vděčí za vše.

Abyste pochopili význam Alexandra Pola pro obyvatele Dnipru – jde o osobu přibližně stejné velikosti jako je pro Čechy například Antonín Dvořák. Není to jen most, je to symbol města, jeho srdce a paměti.

Úderem přesně na tento most Rusové zasáhli požehnanou památku a historické dědictví Dnipru.Vím však jistě, že se jim nepodaří zlomit sílu lidu a vymazat mu paměť. Určitě vyhrajeme. Máme přece svou minulost a máme svou budoucnost, věřím, že bude světlá a úspěšná!

Autor:
  • Nejčtenější

Po srážce pendolina a posunovacího „kocoura“ zemřel strojvedoucí

Ve stanici Bohumín na Karvinsku se v pondělí brzy ráno srazilo pendolino odjíždějící do Prahy s posunovací lokomotivou....

Boom prodejů bytů končí, teď stojí zájemci fronty na pronájmy

Výraznou proměnu zažívá trh s nemovitostmi v regionu. Zatímco ještě loni byl obrovský zájem o koupi bytů či domů a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie ve Frýdku-Místku vyšetřuje vraždu miminka, stíhá patnáctiletou dívku

Kriminalisté obvinili z vraždy patnáctiletou dívku, která podle dostupných informací minulý týden ve Frýdku-Místku...

S poslední částí dálnice zmizí od Nového Jičína dvě pumpy i sjezd od Rybího

Budoucí podobu chybějícího úseku dálnice D48 mezi Novým Jičínem a Rybím představilo veřejnosti Ředitelství silnic a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Europarlament vůči ocelářům z Moravskoslezského kraje přitvrzuje

Evropský parlament potvrdil obavy manažerů ocelářských firem v regionu a navrhl urychlení zavádění opatření ke...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Hospody v kraji mají tržby jako před covidem

Hospodští a restauratéři v regionu na jaře zálibně sledovali, jak se jim zvedá návštěvnost. Zdražení lidi zatím...

V Kopřivnici odhalili havarijní stav plynovodu, technici musí uspíšit opravu

Havarijní stav plynovodu v České ulici v Kopřivnici na Novojičínsku přiměl techniky, aby uspíšili jeho rekonstrukci....

Deník Ukrajinky: Představuji si, jak kluci skočí na tátu a já brečím

Anna Rybak je mladá Ukrajinka z města Dnipro. Se svými malými syny uprchla před válkou. Společně s dalšími ženami a...

Po nehodě pendolina obnovili provoz na trati v Bohumíně, škoda roste

Z Bohumína do polských Chalupek už od úterního večera opět jezdí vlaky. Provoz tam nebyl možný od pondělního rána, kdy...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...