Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. září 2020 Den české státnosti

Krajští zastupitelé po demonstraci odložili verdikt o nemocnici v Orlové

  9:50aktualizováno  12:32
Zhruba 150 demonstrantů dopoledne protestovalo proti záměru kraje na optimalizační plán krajských nemocnic, který počítá s výraznou redukcí nemocnice v Orlové. Zastupitelstvo pak rozhodlo, že s definitivním verdiktem počká na reorganizační plán, který má ředitel krajských nemocnic na Karvinsku zpracovat do konce února.

„Nesouhlasíme s optimalizačním plánem, protože to bude znamenat konec nemocnice v našem městě. Musíme bojovat, protože to má smysl,“ konstatoval starosta Orlové Miroslav Chlubna, který po zastupitelském hlasování neskrýval dílčí spokojenost.

„Podařilo se odvrátit akutní nebezpečí. Je to ale jen jedna vyhraná bitva ve válce za zachování naší nemocnice,“ komentoval starosta výsledek a dodal, že co nejdříve se chystá za hejtmanem, aby se dohodli na dalším postupu.

Zastupitelstvo také rozhodlo, že v problému nebudou mít konečné rozhodnutí krajští radní, ale zastupitelé. „S tím také souhlasíme, protože jde o velmi zásadní rozhodnutí pro celý kraj,“ dodal Chlubna.

Fotogalerie

Lidé měli na dopolední demonstraci velké množství transparentů, například Geboše do koše (narážka na náměstka hejtmana pro zdravotnictví Martina Gebauera, pozn. red.), Nechceme tunelování nemocnic nebo V Orlové jsou voliči, ne volové.

Náměstek: Populace stárne, chceme více lůžek následné péče

Jak orlovská, tak karvinská nemocnice spadají pod správu kraje a mají jednotný management. Vedení kraje už několik měsíců deklaruje, že je nutné řešit ztrátovost nemocnic. Právě stěhováním celých lékařských týmů z Orlové do Karviné to chce učinit. V orlovské nemocnice by se pak více zaměřili na léčbu dlouhodobě nemocných. 

„A to ze tří důvodů. Jednak kvůli stárnutí populace, kdy v současnosti chybí stovky lůžek následné péče, kterých by v Orlové na základě optimalizace přibylo. Dále pociťujeme nedostatek lékařů. Zdravotnický personál v nemocnicích funguje na hraně fyzického i psychického vyčerpání, takto by se posílil. A v neposlední řadě musíme nějak řešit ztrátovost nemocnic. Optimalizace by měla ušetřit desítky milionů ročně,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Zástupci Orlové s chystaným krokem kraje nesouhlasí, chtějí nemocnici takovou, jaká je v současnosti, tedy i s akutní péčí. Vadí jim, že by za ní obyvatelé města museli jezdit do Karviné, případně Havířova. 

Podle kritiků optimalizace je personální situace v Orlové stabilizovaná, lékařské týmy zde velmi dobře fungují a jejich nucený přesun považují za zachraňování karvinské nemocnice na úkor té orlovské. Navíc velká část zdravotních sester i lékařů z orlovské nemocnice se již přes své zástupce vyjádřila, že na stěhování do Karviné nepřistoupí. 

Autoři: ,

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...