Dědicovy miliony mířily do neznámé reklamní firmy. Prala peníze?

  8:45aktualizováno  8:45
Ostravská chobotnice bobtná. Policie šetří stále víc zakázek, lidí i firem. Teď má podezření, že obviněný lobbista Martin Dědic legalizoval úplatky přes firmu Propag-Storm. Žádný z oslovených majitelů firem z oboru ji ale nezná. Společnost přitom vydělává stamiliony.

Policie přivádí obviněného podnikatele Martina Dědice na Okresní soud v Ostravě, který rozhodl o jeho vzetí do vazby. (28. března 2014) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Policie, která rozkrývá korupci kolem veřejných zakázek v Ostravě, má čím dál přesnější představu o tom, jak fungovala místní chobotnice. Vyšetřuje stále víc zakázek, lidí i firem.

"V dubnu jsme vyslechli 25 lidí, teď pokračujeme ještě větším blokem výpovědí. Na květen jsme předvolali asi třicet svědků," potvrzuje dozorující státní zástupce Vít Koupil.

Ze zjištění policie pronikají zatím na veřejnost jen střípky. Umí ale vyvolat docela velký rozruch.

V minulých dnech se o tom přesvědčili sociální demokraté (radní města Lumír Palyza a Simona Piperková, hejtman Miroslav Novák), které vyzvali jiní komunální politici k rezignaci.

Jak to vidí policie

Lobbista Martin Dědic ovlivňoval díky úzkým vazbám s některými členy ČSSD zakázky městských společností v Ostravě.

Vítěz tendru platil „výpalné“ Dědicově firmě Business Advisor, u níž si objednal poradenství či kontrolní činnost.

Dědic pak ještě peníze "prohnal" reklamní firmou Propag-Storm.

Stejně jako ředitelé městských společností (Roman Kadlučka a Tomáš Nykel), kteří musí právě v úterý vysvětlit radním města své četné telefonické kontakty s obviněným Martinem Dědicem.

Ostravský podnikatel a lobbista Martin Dědic je od března ve vazbě. Čelí obvinění, že zmanipuloval šest zakázek Dopravního podniku a Městské nemocnice Ostrava.

"Od vítězů tendrů za to přijal přes 30 milionů korun na úplatcích," říká Koupil s tím, že policie mu obstavila majetek v hodnotě přes 20 milionů korun na případné krytí výnosů z trestné činnosti.

Kvůli stejným zakázkám policie obvinila celkem osm lidí a čtyři firmy. Všichni v čele s Dědicem odmítají, že by dávali nebo přijímali úplatky.

Tvrdí, že peníze, které od tří obviněných firem (Pragoimex, Vostav Morava a Martek Medical) plynuly do Business Advisor (čtvrté obviněné firmy ovládané Dědicem), byly smluvní odměny za poradenství a kontrolní činnost.

To je ale podle Koupila jen zástěrka. A ne jediná. Policie se teď snaží prokázat, jakým způsobem Dědic "špinavé peníze pral". Pozornost zaměřuje především na ostravskou reklamní a marketingovou společnost Propag-Storm, kam putovala velká část tržeb obviněné firmy Business Advisor.

"Existuje podezření, že prostřednictvím nákupu předražené reklamy firma Business Advisor legalizovala výnos z trestné činnosti," potvrdil žalobce Vít Koupil.

Ostravský podnikatel a lobbista Martin Dědic.

Ostravský podnikatel a lobbista Martin Dědic, kterého zadržela protikorupční policie.

Dodal, že policie nyní prověřuje, zda vůbec a jaké reklamní služby obviněná firma za své peníze získala. "Ale zatím nebyl nikdo další obviněn," upozornil Koupil.

Firma Propag-Storm je novým překvapením v kauze Dědic. Minimálně pro řadu lidí z reklamní branže. Je totiž téměř neznámá, přesto vydělává stamiliony. Například v roce 2010 činily její roční tržby téměř půl miliardy korun.

"To se mi nezdá možné. Podnikám v oboru 20 let. Kdyby tu fungovala tak úspěšná firma, věděl bych to," říká udiveně majitel ostravské agentury Silver B. C. Jindřich Vaněk.

Překvapení byli i jiní lidé z oblasti marketingu a public relation v Ostravě. Divili se, že firma je tak úspěšná, když o ní nikdy neslyšeli a na jejím webu není zveřejněný žádný klient.

Společnost Propag-Storm navíc nikdy neinzerovala. Zajímavé je i to, že u jejího zrodu před sedmi lety stála, tak jako u zrodu Dědicovy firmy Business Advisor, společnost Ready-Made, která se specializuje na zakládání firem.

A jen v roce 2012 poslala Business Advisor firmě Propag-Storm přes 14 milionů korun, což je 86,6 procenta z výdajů uhrazených fakturou.

Na archivní fotografii jsou společně v Barceloně (zleva) bývalý hejtman...

Společně v Barceloně (zleva) hejtman Miroslav Novák, podnikatel Oldřich Lahoda a Martin Dědic (úplně vpravo).

Jediná členka představenstva společnosti Propag-Storm Lenka Oborná podezření z praní špinavých peněz odmítá: "Jsem podezřením konsternovaná. Poškozuje mě to v podnikání i osobním životě."

Pro spolupráci s Business Advisor i stamilionové tržby má vysvětlení. Nechce zacházet do podrobností, protože jako svědka v kauze Dědic ji policie po výslechu zavázala mlčenlivostí, ale chce se obhájit.

"Nejsme PR agenturou a nezabýváme se inzercí ani nehledáme další klienty, protože máme dost svých. Nakupujeme a prodáváme reklamní plochy, především při sportovních zápasech. Náš obrat je možná pro někoho zarážející, ale v tomto byznysu není neobvyklý," říká Oborná s tím, že o kauze Dědic ví jen krátce.

"Business Advisor je jedním z mnoha klientů. S jejich podnikáním nemáme nic společného a do jejich vnitřních struktur nevidíme. Ani neprodáváme předražené služby," dodala.

Podle policie měl Dědic v Ostravě velký vliv a mohl ovlivňovat veřejné zakázky díky napojení na řadu politiků.

V jeho poradenské firmě Business Advisor dřív pracovala i manželka hejtmana Martina Nováková či Adam Rykala.

"Měl jsem tam jen krátkou brigádu ještě jako student v roce 2010. Nemohl jsem nic ovlivnit tehdy a ani dnes nejsem v orgánech města," říká současný poslanec a šéf ostravské ČSSD Rykala.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Další z rubriky

Manželé přepadali kurýry. Žena je zabavila, muž přiběhl s páčidlem

Zajištěné peníze a stravenky z lupu.

Policie na Novojičínsku dopadla manžele, kteří přepadávali řidiče zásilkových služeb. Plán byl jednoduchý: objednali si...

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Zájem o obědy pro chudé stále roste. Najedí se tisíce dětí

oběd, škola, jídelna (ilustrační snímek)

Na obědy chudým dětem do Moravskoslezského kraje míří miliony. Podpora pro školáky, jejichž rodiny na stravné samy...

Najdete na iDNES.cz