Obžalovaný Martin Dědic v jednací síni Krajského soudu v Ostravě. (5. prosince...

Obžalovaný Martin Dědic v jednací síni Krajského soudu v Ostravě. (5. prosince 2016) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Soudce poslal do vazby sedm lidí z vedlejší větve případu Dědic

  • 1
Okresní soud v Ostravě poslal v úterý do vazby sedm z 23 lidí obviněných ve vedlejší větvi korupčního případu obžalovaného lobbisty Martina Dědice. Policie je viní z krácení daní se škodou okolo 360 milionů korun.

Ve vazbě skončili Lenka Oborná, Hana Kačenová, Milan Vinkler, Vlastislav Přeček, Josef Lazarovský, Rostislav Krejčí a Bronislav Mikyska.

Národní centrála proti organizovanému zločinu spustila zátah proti lidem z reklamních agentur v Praze a Frýdku-Místku v neděli. Den předtím, než na lavici obžalovaných u Krajského soudu v Ostravě poprvé usedl Martin Dědic, dalších sedm lidí a také zástupci čtyř firem. Všichni jsou obžalovaní z několika zločinů včetně podplácení. Podle žalobce zmanipulovali šest veřejných zakázek dopravního podniku a Městské nemocnice Ostrava (o soudu zde).

Podle žalobce ovlivňoval výběrová řízení a za to bral úplatky od vítězů právě Martin Dědic, který to odmítá. Policie si ale posvítila i na jeho firmu Business Advisor a zjistila, že většinu příjmů posílala neznámé reklamní agentuře Propag-Storm.

Lidé z reklamní branže v Moravskoslezském kraji agenturu neznali, šokovalo je, že v letech 2008 až 2010 měla roční obrat kolem 500 milionů a v roce 2011 téměř 300 milionů korun.

Kdybych to věděl, nespolupracoval bych s ní, tvrdí Dědic

Firmu, za kterou stály Lenka Oborná a Hana Kačenová, policie podezřívala, že je to pračka peněz od Dědice i dalších klientů.

„Kdybych to věděl, nespolupracoval bych s ní,“ tvrdí dnes Dědic. „Firma mi byla doporučena jako úspěšná. Investoval jsem do reklamy, abych rozšířit své poradenství na ministerstva i do Bruselu,“ říká.

Žalobce v kauze Dědic Vít Koupil však už loni obvinil Obornou i Kačenovou z daňových podvodů. A také Dědice a zástupce Business Advisor Břetislava Pavelka. Jenže nadřízený orgán v lednu obvinění zrušil.

„Obě z toho máme samozřejmě velkou radost. Od začátku jsme věřily, že to tak dopadne, protože nikdo nechápal způsob, jakým policie postavila naše obvinění,“ reagovala tehdy s úlevou Oborná.

Od neděle je ale znovu obviněná a navíc za mřížemi. Nejdříve v zadržovací cele, nyní ve vazbě. Stejně jako její partnerka Kačenová a pět mužů z Prahy.

Agentury podle obžaloby nadhodnocovaly své služby

„Soudce dostal sedm návrhů na uvalení vazby a vyhověl ve všech případech. Všichni zadržení jsou obvinění z krácení daní, za což jim hrozí trest odnětí svobody až na 10 let,“ uvedl mluvčí Okresního soudu v Ostravě Lukáš Delong.

Poznamenal, že vzhledem k počtu vazebně stíhaných ve stejné kauze a zájmu na tom, aby se vzájemně neovlivňovali, je eskorta zřejmě rozvezla do různých vazebních věznic.

Ačkoli policie ani žalobce zatím nechtějí sdělovat ke kauze podrobnosti, jména obviněných i řetězce propojených firem, které zastupovali, jsou v obžalobě Dědice. Tam je také popsáno, jak putovalo téměř 2,7 miliardy mezi reklamními firmami, jež obvykle existovaly jen krátce, nadhodnocovaly své služby a většinu získaných peněz vybíraly v hotovosti.

„Ivo Hradecký, jednatel společnosti DMAX, uvedl, že kromě výběrů hotovosti ve společnosti nic nedělal. Vše zajišťoval Milan Vinkler,“ stojí například v obžalobě. I další svědci popisují, že činnost některých firem v řetězci řídil a přístup k účtům měl Vinkler.

Podnikatel: Takovou pračku peněz jsem využil před lety

Jeden z ostravských podnikatelů popsal MF DNES, jak řetězec „reklamních agentur“ mohl fungovat.

„Stejné pračky peněz tu byly už před dvaceti lety. Jednou jsem využil jejich služeb, abych si snížil základ daně z příjmu, která tehdy byla 28 procent. Poslal jsem reklamní firmě na účet půl milionu a ona mi vrátila 450 tisíc v hotovosti. Zbytek si nechala za to, že mi v cizině postavila levný reklamní banner na jedné akci. Ale vystavila doklady na služby v hodnotě půl milionu,“ líčí muž, jenž nechce zveřejnit jméno.

Podotkl, že reklamní firma po čase skončila v konkurzu. „Na nás pak vlítl finanční úřad, transakci neuznal, takže jsem nakonec musel daně doplatit do haléře,“ říká.

Podle něj mohl být hlavou stíhané skupiny 66letý Vlastislav Přeček nebo 56letý Milan Vinkler - toho znají podnikatelé, policisté i vězni.

„V době kuponové privatizace založil s Petrem Kellnerem fondy PPF. Později se rozešli. Před dvěma lety skončil Vinkler ve vězení za padělání dokladů a ozbrojování. Venku je od února na podmínku,“ líčí muž.