Tento návrh vlády předpokládá spoluúčast obcí a měst na ozdravném balíčku prostřednictvím snížení podílů na celostátním výběru sdílených daní. „V návaznosti na tuto změnu se sníží podíl města ze sdílených daní o přibližně 400 milionů korun,“ uvedl primátor Ostravy Jan Dohnal.
Výpadek chce radnice kompenzovat například navýšením daně z nemovitosti podnikatelům v zónách těžkého průmyslu. „V praxi to znamená, že parcely v těchto zónách plošně zatížíme koeficientem, který bude 1,7násobkem současné výše daně, což by mělo doplnit rozpočet města až o sto milionů korun,“ upřesnil Dohnal.
Námitky opozice, která navrhovala zatížit vyšším koeficientem daně i znečišťovatele ovzduší mimo zóny těžkého průmyslu, jakými jsou například koksovny, zastupitelstvo neodsouhlasilo.
Bydlení v Jihlavě podraží, město zvýšilo daň z nemovitosti až na pětinásobek |
„Pokud bychom začali vyzobávat mezi ostravskými podniky ty, které více či méně znečišťují ovzduší a měly by nebo neměly platit víc, ztratili bychom jistotu, že se nedostaneme do režimu diskriminace vůči té které firmě,“ argumentoval primátor.
Dalších úspor chce radnice dosáhnout omezením daňových úlev u takzvané polohové renty, kterou využívali obyvatelé pěti ostravských obvodů, a to Moravské Ostravy a Přívozu, Nové Vsi, Hrabové, a části Svinova a Ostravy-Jih.
Současně s tím plánuje radnice dvouprocentní snížení provozního rozpočtu, což je podle Dohnala zhruba částka, která by měla zbývající část výpadku kompenzovat.
Ministr financí Zbyněk Stanjura oznamuje plánované zvýšení daní
11. května 2023 |