Cyril s Metodějem jsou zpátky na Radhošti. A skrývají poselství

  9:36aktualizováno  9:36
Radhošť bez Cyrila a Metoděje. Tak bájný beskydský vrchol vypadal posledních sedm týdnů. Bylo třeba obnovit jeden z bloků, na němž sousoší stojí, vytvořit nový betonový základ a zpevnit i sochu, ať do ní nezatéká. Ale od pondělí už je vrcholek opět kompletní. Členové Matice Radhošťské navíc do sousoší vložili schránku s dokumenty.

A je zpátky. Cyril a Metoděj se po sedmi týdnech vrátili na vrcholek Radhoště. (26. srpna 2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Z mraků vystoupila skupina mužů v krojích. Jeden nesl kovovou schránku. Šli k vrcholu Radhoště. Kazeta s mincemi, pohledy i zprávou pro potomky záhy zmizela v sousoší Cyrila a Metoděje. Na jak dlouho? Navěky.

"To nám darovali Frenštátští. A to je ze Zašové. A tohle? Z Dolní Bečvy," mával rukou Oldřich Paulus, jeden z členů Matice Radhošťské. Na stole před ním ležely pamětní medaile, mince, pohledy, ale třeba i list nazvaný Zpráva pro potomky.

Co skrývá bedýnka

  • Do nerezové krabičky uložili členové Matice Radhošťské dokumenty, které jim poskytly obce Prostřední Bečva, Dolní Bečva, Zašová, Trojanovice a také města Rožnov pod Radhoštěm a Frenštát pod Radhoštěm.
  • Kovová bedýnka, která své místo nalezla v sousoší svatých Cyrila a Metoděje na Radhošti, obsahuje pamětní medaile, pohlednice, mince, ale třeba i dobový tisk, kopii plakátu zvoucího na slovanskou pouť v roce 1931 a listinu nazvanou Zpráva pro potomky. Ta obsahuje informace o vzniku bedýnky a opravě sousoší.

Všechny věci v pondělí zástupci Matice v Dolní Bečvě schovali do kovové schránky. Novodobý příběh bedýnky se začal odvíjet letos 8. července. Tehdy pracovníci kamenické dílny Libora Švardaly z Horní Bečvy začali opravovat podstavec sousoší Cyrila a Metoděje na Radhošti.

A uvnitř nalezli plechovou, zčásti však zrezivělou schránku. Co bude uvnitř? Třeba dopis sepsaný autorem sochy Albínem Poláškem, doufali členové Matice Radhošťské, když 18. července tajemnou škatuli otvírali.

Čekalo je však zklamání. Uvnitř byla Kniha o památném Radhošti a plakát zvoucí na slovanskou pouť. Oba dokumenty z roku 1931 už existují v muzejních sbírkách.

Cyril s Metodějem se vezli na korbě vystlané matracemi

I tyto dokumenty členové Matice Radhošťské zařadili mezi materiály určené pro schránku novou. Ta podmínkám v soše odolá lépe než předchozí kazeta. "Je vyrobená z nerezu," vysvětlil její tvůrce - syn Oldřicha Pauluse Daniel, zatímco zinkem zajišťoval víko kovové bedýnky.

A dál? Šup s ní do bazénu. "Musíme vyzkoušet, jestli těsní," vysvětloval Oldřich Paulus a záhy už od vody hlásil: "Drží to. Žádnou bublinku nevidím." Pak už zbývalo ve schránce vytvořit vakuum.

Z garáže až ke kapli

Asi za půl hodiny před kaplí na Radhošti už stáli připravení pracovníci kamenické dílny Libora Švardaly. Bronzové osmisetkilové sousoší světců držel nad podstavcem jeřáb.

"Sousoší jsme uskladnili v dílně v Olomouci. Na Radhošť jsme je vezli na korbě vystlané matracemi," vysvětlil kamenosochař Švardala a upřesnil, co vše dávali do pořádku: zpevnili prasklý žulový blok, ale i sochu, která na něm stojí. Byla v ní totiž už drobná trhlina, kterou se dovnitř dostávala vlhkost.´

A členové Matice Radhošťské, která o kapli i sousoší pečuje, přitom ještě sami vyrobili nový betonový základ pro sochu.

Mši svatou bude sloužit kardinál Duka

Celá obnova je stála asi sto čtyřicet tisíc korun, z nichž padesát tisíc uhradila obec Životice na Novojičínsku. Její příspěvek byl mimo jiné formou poděkování za finanční pomoc, kterou jí během povodní z roku 2009 poskytly Trojanovice, kde působí Matice Radhošťská.

"Tak jak se domluvíme? Kdy vyzkoušíme, jestli ta bedýnka těsní - za padesát, za sto let?" ptal se s úsměvem Libor Švardala předsedy Matice Radhošťské Drahomíra Strnadla, zatímco box vkládal do sousoší. "Na to vám neodpovím," reagoval Strnadel.

Jedno datum však uvedl: příští sobotu 7. září. Tehdy bude na Radhošti mši svatou sloužit kardinál Dominik Duka. "Tady je pozvánka. Tu když ukážete na vrátnici v nebi, jdete bez kontroly," usmíval se Drahomír Strnadel a vkládal přítomným do rukou kartičku.

A Radhošť se už zase halil do mraků. V té výšce to vypadalo trochu jako v nebi.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Stát rozprodává pěchotní sruby, jeden opavský je k mání za čtvrt milionu

Některých jiných bunkrů z druhé světové války se chytli nadšenci. Zástupci...

Ministerstvo obrany se zbavuje předválečného opevnění. Aktuálně je na seznamu objektů k prodeji například pěchotní srub...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz