VIDEO: Zvlněná cyklostezka v Ostravě ohrožuje cyklisty, narušily ji kořeny

  9:36aktualizováno  9:36
Ostrava nemá jen zvlněnou dálnici, obdobné problémy jsou i na cyklostezkách. Na té okolo Ostravice se objevilo hned několik nebezpečných prasklin a vyboulenin. S reklamací město neuspělo. Zhotovitel vady neuznal. Kdy bude stezka opravená, není jasné.

Náraz předního kola, rána do řídítek, po které může cyklista spadnout a zranit se. Tak vypadá jen před několika roky otevřený úsek cyklostezky mezi centrem Ostravy a Hrabovou, kde se objevily praskliny tvořící i několik centimetrů vysoké boule. Pro automobily v podstatě žádný problém, pro cyklisty nebezpečná záležitost.

„Doslova mě to vykoplo ze sedla, měl jsem co dělat, abych se udržel na kole,“ popisuje svou zkušenost jeden z cyklistů, kteří se na cyklostezce dostali do problémů kvůli prasklinám.

Ty jsou nejhorší na několikakilometrovém úseku mezi jezem na Ostravici v Ostravě-Kunčicích a místem, kde cyklostezka podjíždí pod mostem Frýdlantské dráhy.

Největší „skoky“ čekají na cyklisty jen pár desítek metrů za jezem v Kunčicích, praskliny jsou ale na několika místech přes celou šířku cyklostezky.

„Je jich tady více. Problémy jsem s nimi ještě neměla, ale to jenom proto, že si při jízdě dávám pozor, tady je to nutné,“ přidala svou zkušenost cyklistka jedoucí v pondělí po stezce. Cyklostezka byla dokončena před třemi roky, praskliny na ní jsou už delší dobu.

Magistrát o problémech ví, nejnebezpečnější praskliny jsou „označeny“ sprejem, dá se jim tak lépe vyhnout. Barva už ale není tak viditelná jako dříve.

Opravy v rámci záruky od dodavatele se ale město zřejmě nedočká. „V květnu roku 2017 byly u zhotovitele reklamovány vady – praskliny v živičném povrchu. Zhotovitel vadu neuznal,“ řekla Andrea Vojkovská, tisková mluvčí ostravského magistrátu.

„Při následné prohlídce bylo konstatováno, že práce byly provedeny v souladu s projektovou dokumentací, skladba i kvalita provedení odpovídá projektu.“

Opravu nejspíš zaplatí město

Hlavní podíl na narušení povrchu cyklostezky mají podle města stromy. „Vady v živičném povrchu jsou způsobeny prorůstáním okolní vegetace do konstrukce vozovky, jde o kořenový systém okolních stromů, byť v některých místech jsou tyto stromy i vizuálně vzdáleny od komunikace,“ vysvětlila Andrea Vojkovská.

Opravu zřejmě zaplatí město ze svých peněz. „O dalším postupu při řešení opravy jednáme se zhotovitelem,“ dodala mluvčí.

„Vzhledem k tomu, že oprava vyžaduje komplexní řešení, při kterém by byla uzavřena velká část cyklostezky, bylo přikročeno v tuto chvíli k dočasnému řešení – označení poškozených míst.“

Praskliny a nebezpečné zvlnění nejsou jediným problémem cyklostezky okolo Ostravice, dalším je nebezpečné místo při podjíždění mostu Frýdlantské dráhy mezi nádražím Ostrava střed a Ostrava-Kunčice, kdy na trase krátce za sebou následují dvě nebezpečné nepřehledné ostré zatáčky.

V tomto případě už nejde o problém zhotovitele, ale spíše samotného projektu.

„Přesné statistiky nemáme, ale ke zraněným cyklistům jsme tam vyjížděli několikrát,“ potvrdil zkušenosti s nebezpečným úsekem cyklostezky mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Pracovníky třídírny papíru na Ostravsku vyděsila mrtvola, přijela na pásu

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídící lince na...

Policie žádá veřejnost o pomoc při identifikaci mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku....

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Za „pokutu“ polskému řidiči policistu propustili, navíc byl obviněn

Nové přístroje policistů

Na dálnici u Ostravy zastavil polské auto, řidiči tvrdil, že překročil rychlost a handloval s výší pokuty. Když si vzal...

Ostrava je proti plánům na novou spalovnu, vadí jí emise i nárůst dopravy

Spalovna z Pustiměře na Vyškovsku nezlikvidovala včas zdravotnický odpad,...

Plán postavit novou spalovnu nebezpečných odpadů v Ostravě budí vášně. Firma Suez chce rozšířit současný provoz, proti...

Taková hozená „Nohavica“ se musí zvednout, říká muzikant a bavič Krhut

Jiří Krhut byl původně angličtinář. Dnes se zcela věnuje showbyznysu

Bývalý učitel angličtiny, dnes bavič, skladatel a univerzální muzikant Jiří Krhut vyprodává Nohavicovu Heligonku. Ne,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz