ČSSD uspěla ve třech okresních městech Moravskoslezského kraje

  13:33aktualizováno  13:33
Pouze v Bruntále a v Karviné se při srovnání někdejších okresních měst v kraji povedlo vítězným stranám navýšit zisk z minulých komunálních voleb. V ostatních městech vítězové ztráceli. Pevnou pozici si drží ČSSD kromě Karviné ve Frýdku-Místku, uspěla i v Novém Jičíně, ale s velkou ztrátou.

Primátorem Karviné nejspíše zůstane Jan Wolf (ČSSD). Foto z letošního ledna, kdy se stal prvním mužem slezského města. | foto: ČTK

1Bruntál

V Bruntále přišlo k urnám 31,59 procenta voličů a komunální volby ve městě ovládlo sdružení kolem současného starosty Petra Ryse. Sdružení Bruntál 2018 získalo rekordních 32,20 procenta hlasů a deset mandátů ze sedmadvacetičlenného zastupitelstva. 

Současný starosta si polepšil o víc než deset procent, v předchozích volbách Rysova kandidátka získala 21,76 procenta a 8 křesel.

U bruntálských voličů propadli komunisté a sociální demokraté.

KSČM s 10,69 procenta hlasů přišla o dva mandáty a do zastupitelstva zasednou jen tři její kandidáti, dosud jich tam strana měla pět.

ČSSD ve srovnání s výsledky před čtyřmi lety propadla na polovinu, získala 6,15 procenta hlasů a dva mandáty. V roce 2014 měla 11,57 procenta a čtyři mandáty.

Kompletní výsledky voleb v kraji najdete zde

Hnutí ANO je se 14,42 procenta druhou nejúspěšnější stranou v Bruntále a bude mít pět mandátů, tedy stejně jako doposud. SPD byla třetí v pořadí, získala 11,49 procenta hlasů a bude mít tři zastupitele.

Úspěch slaví v Bruntále i ODS. Ačkoliv má s 5,42 procenta jen jeden mandát, je to pro stranu velký návrat. Naposledy tam její zastupitelé působili v období 2006–2010.

Celkem se do bruntálského zastupitelstva dostalo sedm politických stran a sdružení. To je o jedno víc než v předchozím volebním období. Momentálně v Bruntále vládne Petr Rys a lidé z jeho sdružení s ANO, ČSSD a sdružením PROZMĚNU. V tomto seskupení by i za nových podmínek měli dvacet ze sedmadvaceti mandátů. 

„Jednání se už rozběhlo, začali jsme u stávajících koaličních partnerů,“ řekl k dalšímu postupu Petr Rys.

2Karviná

ČSSD v Karviné získala 44 procent hlasů a v koaličních jednáních drží trumfy. Oproti minulému volebnímu období přidali sociální demokraté další mandát, celkem jich v jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu mají devatenáct. Společně s pěti mandáty komunistů by mohla vzniknout staronová koalice s pohodlnou většinou.

Současný primátor Jan Wolf (ČSSD) už před volbami zmínil, že v minulém volebním období velmi dobře fungovala na radnici spolupráce s KSČM. „Určitě si s KSČM sedneme. Chci být seriózní, ta spolupráce byla dobrá,“ řekl Wolf po sečtení hlasů.

Na druhém místě ve volbách skončilo v Karviné hnutí ANO s devíti mandáty, za třetími komunisty pak koalice KDU-ČSL, ODS, TOP 09 a Coexistentia s podporou Soukromníků. Tři mandáty získala SPD, dva karvinští Piráti se Starosty.

3Opava

Strany současné koalice v Opavě ve volbách oslabily. ČSSD přišla o dva mandáty a bude mít pouhé tři zastupitele, KDU-ČSL bude mít dva zastupitele, o jednoho méně než dosud. Změna pro Opavu přichází o jedno místo a v novém zastupitelstvu zasednou její tři zástupci, STAN se do zastupitelstva nedostali vůbec.

Komunální volby ve slezské metropoli vyhrálo hnutí ANO se 22,02 procenta hlasů a ziskem deseti mandátů v devětatřicetičlenném zastupitelstvu. Oproti minulému volebnímu období hnutí ztratilo jeden mandát.

Piráti a Opavané s 11 procenty dosáhli na pět mandátů, úspěšná byla i ODS, která v koalici s TOP 09, Soukromníky a nezávislými kandidáty dosáhla téměř 14 procent a získala šest mandátů. Dosud měla mandáty tři.

Novinkou v opavském zastupitelstvu je SPD, hnutí získalo v Opavě 5,88 procenta a má dva mandáty.

4Frýdek-Místek

Vítězní sociální demokraté přišli o jeden mandát a obsadí jedenáct křesel v zastupitelstvu, jejich dosavadní koaliční partner Naše město FM (NMFM) jen o jedno méně.

Vznik staronové koalice ale omezil požadavek zástupců NMFM na „čistotu“ radních. „Je pro nás vyloučeno zasednout v radě s obžalovanými osobami,“ řekl v neděli ke koaličním jednáním lídr Našeho města Petr Korč. Část zastupitelů ČSSD, včetně primátora Michala Pobuckého, je totiž obviněna a stojí před soudem.

„Je skvělé být na první příčce,“ řekl chvíli po sečtení výsledků voleb primátor Michal Pobucký. 

Velmi rychle se pak politici dokázali dohodnout na spolupráci ve Frýdku-Místku. Dnes dopoledne už bylo jasno. Koaliční smlouvu podepsaly Česká strana sociálně demokratická, hnutí ANO 2011 a KDU-ČSL. Společně tak v zastupitelstvu získaly 23 křesel z celkových 43. 

5Nový Jičín

Plnou polovinu mandátů, šest z dvanácti, ztratili sociální demokraté v Novém Jičíně. I tak ale získali nejvíce, 21 procent hlasů. Stejný počet mandátů získalo i druhé hnutí ANO za 19,64 procenta hlasů.

Jen o mandát méně získala kandidátka SZ s podporou TOP 09, SNK-ED a STAN. O jeden mandát na současné tři se snížil volební zisk ODS, po dvou mandátech získali komunisté, Piráti a SPD. 

„Do konce týdne by mohlo být jasné, jak bude koalice vypadat, určitě nechceme spolupracovat s ODS,“ řekl lídr ČSSD Jaroslav Dvořák.

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Usmlouvaná pokuta bez dokladu. Polský řidič natočil podivné praktiky na D1

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Polský řidič, který byl na konci ledna pokutován na dálnici D1 v Ostravě, si stěžuje na podivné praktiky policisty. Ten...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Kontroly komínů mají podle úřadů chabý dopad, do domů se dostanou zřídka

Ilustrační snímek

Úřady v Moravskoslezském kraji mohou už dva roky kontrolovat domácí topeniště. Za účinný nástroj v boji proti...

Diamo začne čistit vody pod ropnými lagunami v Ostravě

Ropné laguny jsou velkou ekologickou zátěží Ostravy. (14. listopadu 2017)

Do konce dubna by mohly být zpracovány poslední hlinky z ropných lagun společnosti Ostramo. Na tiskové konferenci s...

Ze sídlišť mizí rezavý mobiliář, sušáky už nepoužívají ani děti ke hrám

Staré a neudržované sušáky na prádlo mohou být nebezpečné zejména pro děti....

Staré venkovní sušáky na prádlo a zrezivělé klepáče na koberce postupně mizí ze sídlištních dvorků v Karviné. Tamní...

Najdete na iDNES.cz