Je to o nás bez nás, zní z Ostravy. ČSSD zrušila většinu místních organizací

  17:19aktualizováno  17:19
Vedení ČSSD v pátek odpoledne vyhovělo návrhu předsednictva strany v Moravskoslezském kraji a souhlasilo s odejmutím licencí většině místních organizací. Rozhodnutí považuje předsedkyně ostravské organizace ČSSD Jana Vajdíková za nezákonné, protože podle ní omezuje práva členů strany.

„Právě jsem dostala stručnou informaci, že předsednictvo strany schválilo odejmutí licencí a tedy faktickou likvidaci 17 z celkového počtu 26 místních organizací v Ostravě,“ uvedla předsedkyně ostravské organizace ČSSD Jana Vajdíková.

Rozhodnutí považuje za nezákonné, protože podle ní omezuje práva členů strany, kteří vstoupili do ČSSD, nikoli do jednotlivých organizací, ale pokud chtějí zůstat činnými členy, musí se přihlásit do některé z těch, co zůstanou zachovány.

„Je to jako v roce 1938 – o nás bez nás. Od pondělí jsem se snažila spojit telefonicky s předsedou strany Janem Hamáčkem, ale neúspěšně. I když jsme s odejmutím licencí nesouhlasili, nepřizvali mě, jako předsedkyni okresu, ani nikoho z předsedů organizací, které mají zaniknout,“ líčí Vajdíková. A dodává, že se sejde se všemi předsedy, jichž se problém týká, a společně zváží, zda a jak se budou proti rozhodnutí bránit.

V Ostravě je nyní přes 400 členů ČSSD, v organizacích, jimž hrozí zánik, je jich téměř 300. Někteří se mají hlásit do organizací, kde je momentálně jeden až pět členů, ale jsou ve vzdálených lokalitách, kam by dojíždění trvalo desítky minut.

„Vím, že řada lidí to chce vzdát a do jiných organizací se nehlásit. Nikdo z nás nevidí smysl v tom, aby lidé ze Lhotky dojížděli do Plesné nebo z Moravské Ostravy do Kunčiček, kde je jediný člen,“ vysvětluje Vajdíková.

Pokud členové ze zrušených organizací nevstoupí do jiných buněk, zanikne jim členství v ČSSD. Mnoho z nich pracuje v řadách zastupitelů města či městských obvodů. Funkcí se nevzdají, ale patrně tak zaniknou kluby ČSSD.

Vrátí se vyloučený exprimátor Petr Kajnar

Předseda moravskoslezských sociálních demokratů Tomáš Hanzel řekl už v minulých dnech, že odejmutí licencí je cestou jak stranu očistit od lidí, kteří mohou za špatný výsledek v komunálních volbách, mimo jiné tím, že vylučovali ze strany úspěšné starosty či exprimátora Petra Kajnara, a nevyvodili z toho sebereflexi.

ČSSD udělala čistku v Ostravě a vrací se jí Kajnar

Nyní řekl, že pokud se podaří stranu očistit, Petr Kajnar by se do strany vrátil a dokonce by se mohl stát lídrem v krajských volbách. To v pátek odpoledne potvrdili i Lubomír Zaorálek a Jan Hamáček.

„Ano, je to tak. Nejsem seznámen s momentálními poměry v ČSSD, to šlo mimo mě. Ale měl jsem možnost spolupracovat s Czechinvestem a poznat situaci v kraji. Podle mě není plně využit rozvojový potenciál města ani kraje. Mělo by pro mě smysl se na tom v budoucnu podílet. Proto jsem kývnul na nabídku, která přišla od předsedy krajské organizace ČSSD,“ řekl Petr Kajnar.

„Paradox je, že pana Kajnara vyloučila organizace v Porubě, která zůstane zachována. Naopak já jsem takovou praxi kritizovala a společně s dalšími lidmi, kteří teď mají skončit, jsme byli proti tomu,“ komentovala situaci Jana Vajdíková.

Autor:
  • Nejčtenější

Zmizelého traktoristu po dvou dnech pátrání našli v lese, byl v šoku

Policisté našli traktoristu, který se ztratil v úterý večer na Novojičínsku. Muže objevili ráno v lese, nedaleko od...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Šestnáctiletou dívku, která zmizela při vycházce se synem, našli v Ostravě

Šestnáctiletá matka, která se v neděli nevrátila do dětského domova z vycházky se svým ročním synem, se po třech dnech...

Lidé našli večer na svahu převrácený traktor, po traktoristovi se pátrá

Rojnice policistů prohledávají od úterního večera lesy mezi obcemi Mořkov a Hostašovice na Novojičínsku. Lidé tam totiž...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Ovzduší u ostravské huti střeží další kamery i měřicí vůz

Ostravský obvod Radvanice a Bartovice si hodlá pohlídat emise ostravské huti Liberty Ostrava. Zjišťuje hodnoty prachu i...

Zmizelého traktoristu po dvou dnech pátrání našli v lese, byl v šoku

Policisté našli traktoristu, který se ztratil v úterý večer na Novojičínsku. Muže objevili ráno v lese, nedaleko od...

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Žena, která tvrdila, že se manžel na nůž nabodl sám, dostala osm let vězení

Krajský soud v Ostravě poslal 62letou ženu z Opavy na osm let do vězení. Podle rozsudku loni na Silvestra smrtelně...

Najdete na iDNES.cz