Spory v ostravské ČSSD nekončí. Stranu opouští Palyza i další zastupitelé

  12:55aktualizováno  12:55
Letité boje v ostravské ČSSD pokračují. Stranu náhle opouští skupina zastupitelů města v čele s bývalým náměstkem primátora Lumírem Palyzou.
(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Lumír Palyza, Kamil Bednář a Václav Štolba. To jsou tři ostravští zastupitelé za ČSSD, kteří oznámili své straně, že ukončují členství. A zřejmě jich bude víc.

V kuloárech padají jména dalších dvou zastupitelů i jiných známých straníků, například starostky Slezské Ostravy Barbory Jelonkové.

„Je to od nich podpásovka. Mohli počkat do konce volebního období,“ míní člen okresního výkonného výboru ČSSD Jiří Srba. Podle něj odcházejí hlavně lidé, které do zastupitelstva města přivedl Lumír Palyza, a to hlavně proto, že už nevidí šanci získat tak vysoké funkce, jaké měli dosud nebo dříve.

Kdo nezaplatí příspěvky, tomu zanikne členství

Další důvod, nebo možná záminka pro odchod jsou peníze, které část odcházejících dluží ČSSD.

„Řada významných členů nezaplatila do konce roku členské příspěvky v plné výši. Proto jsme je pozvali na úterní jednání okresního výboru s tím, že jim umožníme doplatit, co dluží, jinak jim podle stanov zaniká členství,“ líčí předsedkyně ostravské ČSSD Jana Vajdíková.

Po rezignaci části členů ale netuší, kdo dnes na jednání výboru přijde. MF DNES se snažila zkontaktovat všechny zastupitele za ČSSD, kteří stranu skutečně či údajně opouštějí. Většina ale mlčí. Starostka Slezské Ostravy sice promluvila, ale velmi stručně. „V této chvíli mám vše zaplaceno, straně nic nedlužím,“ řekla Barbora Jelonková s tím, že nic jiného komentovat nebude.

Funkcionáři platí tisícové částky

Neřekla ani to, zda zůstává ve straně. Zmínila jen, že pozvánku na výbor nedostala: „Přišly mi omylem dva dopisy pro paní Feikovou.“

Podle Vajdíkové odešly oběma ženám dva dopisy. „Poprvé se stala chyba. Druhé dopisy ale byly správné, odesílala jsem je osobně. Dnes mě však krajská tajemnice strany informovala, že i paní Jelonková už písemně oznámila, že ve straně končí,“ upřesnila Vajdíková.

Peníze, které ČSSD vymáhá po některých lidech, nejsou základní členské příspěvky ve výši stokorun. Jde o tisícové částky od funkcionářů, kteří podle dohody odvádějí do kasy ČSSD jednu dvanáctinu ze všech svých odměn za volené funkce včetně dozorčích rad. Někdo tak platí třeba 50 tisíc ročně.

„Když byl Palyza předsedou ostravské ČSSD, trval na tom, ať lidé platí tyhle částky do konce června, přitom podle stanov stačilo do konce roku. Byli jsme kvůli tomu ve sporu. Teď se mu ale platit nechce a raději odchází,“ míní Srba.

Mandátů se zřejmě nevzdají

Ztráta tří až pěti členů zkomplikuje situaci ostravskému klubu zastupitelů ČSSD. Palyza je předsedou.

„Zastupitelstvo bude příští středu. Dříve se sejde náš klub, který má zatím 12 členů. Uvidíme, kdo ve straně zůstane, a podle toho budeme muset volit nové vedení,“ říká místopředseda ostravského klubu zastupitelů za ČSSD Ivo Hařovský.

„Ty, kteří stranu opustí, vyzvu, aby se vzdali zastupitelských mandátů,“ dodal Hařovský. Jeho výzvu ale zřejmě nikdo nevyslyší. Vyplývá to například z reakce Václava Štolby, který jako jediný ze zastupitelů komunikoval, přestože je v cizině. Straně nedluží ani korunu.

Štolba: Nesouhlasím s praktikami stávajícího ČSSD Ostrava

„Zastupitelský slib splním beze zbytku,“ napsal v e-mailu s tím, že o kandidátce v podzimních volbách zatím neuvažuje a ostatní je předmětem jednání a dalších dnů.

Svůj odchod ze strany po šestnácti letech odůvodnil tím, že dlouhodobě nesouhlasí s praktikami a vedením stávajícího ČSSD Ostrava.

Štolba kandidoval na předsedu organizace proti Janě Vajdíkové. Ale přesto, že Palyza s krajským šéfem strany Miroslavem Novákem její volbu zpochybnili, členové jí dali své hlasy opakovaně. Štolbovi, Palyzovi i dalším však nejde tolik o předsedkyni Vajdíkovou jako spíš o místopředsedu Adama Rykalu, se kterým jsou v rozepřích už dlouho.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Další z rubriky

Nalezenou pumu si odvezl pyrotechnik. Evakuovaní lidé se mohli vrátit domů

Dělníci našli při výkopu nevybuchlou munici. (Ilustrační snímek)

Dělníci při výkopových pracích v Bohuslavicích na Opavsku našli leteckou pumu o váze sto kilogramů. Policie v okruhu...

Rys potravou neplýtvá, tvrdí ochranáři. Bojují i s dalšími mýty

Mladou tříletou šelmu zachytila fotopast v lesích horského sedla Pindula mezi...

Rys neplýtvá potravou, jak často tvrdí myslivci, a s vlky by mohli hospodářům pomoci pastevečtí psi. I to vyplynulo ze...

Hasiči chtějí dostat protipožární čidla do dřevěných kostelů v kraji

Požár zničil vzácný dřevěný kostel Božího těla v třinecké místní části Guty (2....

Žádný jiný kout Česka se nemůže pyšnit tolika památkově chráněnými dřevěnými kostely jako Moravskoslezský kraj. Jenže...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz