Koalice ČSSD a KSČM prosadila, že se 7 z 8 nemocnic zřizovaných Moravskoslezským krajem sloučí do jediného zdravotnického zařízení - Moravskoslezské krajské nemocnice. (Ilustrační snímek)

Koalice ČSSD a KSČM prosadila, že se 7 z 8 nemocnic zřizovaných Moravskoslezským krajem sloučí do jediného zdravotnického zařízení - Moravskoslezské krajské nemocnice. (Ilustrační snímek) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

ČSSD a KSČM prosadily sloučení moravskoslezských krajských nemocnic

  • 6
Tak bouřlivou atmosféru už jednací sál krajského zastupitelstva dlouho nezažil. Řešilo se tu totiž klíčové rozhodnutí, které ovlivní budoucnost zdravotnictví v regionu - sloučení většiny krajských nemocnic do jediné příspěvkové organizace. Koalice ČSSD a KSČM tento krok nakonec schválila.

Sedm z osmi nemocnic, jejichž zřizovatelem je Moravskoslezský kraj, se tak k 1. červenci sloučí do jedné příspěvkové organizace. Záměr získal podporu většiny krajských zastupitelů, ale pouze z koaličních stran ČSSD a KSČM. Opoziční strany ODS i KDU-ČSL byly ostře proti.

"Vznikne Moravskoslezská krajská nemocnice s jedním ředitelstvím a sedmi územními nemocnicemi. Sloučení se nedotkne Bílovecké nemocnice, která má jinou právní formu než ostatní naše nemocnice - je akciovou společností," upřesnil náměstek hejtmana Karel Konečný (KSČM), když zastupitelům předkládal a zdůvodňoval záměr spojení nemocnic.

Zatímco podle hejtmana Jaroslava Palase (ČSSD) by měla jedna velká příspěvková organizace fungovat mnohem efektivněji než samostatné nemocnice, opozice si myslí pravý opak a netají, že představa velkého molochu ji děsí.

"Vracíme se o dvacet let zpátky ke Krajskému ústavu národního zdraví. Nová společnost dostane navíc do vínku kumulovanou ztrátu ve výši téměř jedné miliardy korun. Kdo takový zadlužený moloch uřídí tak, aby ztráty nenarůstaly ještě víc?" ptal se například občanský demokrat Ivan Týle.

Zdravotní výbor byl proti, část si to před hlasováním rozmyslela

Opoziční krajští zastupitelé, ale nejsou zdaleka jediní, komu se návrh na slučování nemocnic nezamlouvá. Obavy o další osud nemocnic a strach z toho, že díky chystanému rušení lůžek podstatně zhorší dostupnost zdravotní péče v kraji, přivedla na jednání zastupitelů desítky zdravotníků a dalších obyvatel kraje.

Ti se hrnuli do jednacího sálu už od půl deváté a společně s novináři jich bylo tolik, že nestačily židle. A i když jich pořadatelé několik přidali, další lidé z řad veřejnosti nakonec zaplnili celé předsálí.

Na výsledné hlasování si nakonec museli počkat téměř tři hodiny, jen samotný začátek schůze se totiž posunul asi o tři čtvrtě hodiny. Klub ČSSD si hned ze startu vyžádal přestávku, protože potřeboval přesvědčit spolustraníky ze zdravotního výboru, aby nehlasovali proti.

Předsedkyně zdravotního výboru kraje Alena Krušinová (ČSSD) totiž sdělila, že v pondělí se všech 13 členů shodlo, že záměr nepodpoří. Někteří si to ale v úterý před hlasováním rozmysleli a ani dva návrhy ODS na stažení bodu z programu neprošly.