ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Covid plní nemocnice v Ostravě a okolí. Ostatní pacienti musí čekat

  • 27
Čtvrtina z asi dvou tisíc hospitalizovaných s covidem v Česku leží v Moravskoslezském kraji. Kvůli tomu teď musí jiní lidé čekat na operaci či rehabilitaci.

Epidemie koronaviru v kraji stále sílí. Jen za pondělí přibylo 1 265 a za úterý dalších 707 nakažených. Celkem je jich teď téměř dvanáct tisíc.

Dopady epidemie pociťují nejen zdravotníci, nakažení či jejich blízcí v karanténě, ale i lidé, kteří čekají na plánované operace v zařízeních, kde je nával pacientů s covidem. Mnozí přijdou o smluvený termín.

V 17 zdravotnických zařízeních na území kraje ve středu ležela zhruba čtvrtina z 2 058 pacientů s covidem hospitalizovaných v Česku, tedy téměř pět set. Nejvíce ve třech ostravských nemocnicích a ve Frýdku-Místku. A právě tam už zdravotníci museli začít omezovat plánované operace i jinou odkladnou péči.

„Pečujeme o 65 pacientů s covidem, z toho je pět ve vážném stavu napojených na plicní ventilátor. Kvůli množství covidových pacientů už jsme pro ně museli uvolnit plicní oddělení i jedno oddělení následné péče. A teď musíme omezit plánované operace a další odkladnou péči,“ uvedl ředitel frýdeckomístecké nemocnice Tomáš Stejskal.

Personál nemocnice začíná telefonovat pacientům ortopedického, urologického, chirurgického i ORL oddělení a sděluje jim, že od pondělí 8. listopadu nemocnice ruší domluvené termíny odkladných zákroků, jako je třeba výměna kloubu, operace kýly či žlučníku.

Stejskal předpokládá, že počty hospitalizovaných s covidem budou narůstat ještě nejméně dva týdny. Pak by se situace snad mohla zlepšit. „Ale protože jisté není nic, nemůžeme lidem zatím slibovat nové termíny,“ dodal.

Stejně jsou na tom ostravské nemocnice

„Jako první začalo odvolávat plánované operace naše ortopedické oddělení. Na jedné z jejich stanic vznikne v sobotu další covidová jednotka s deseti lůžky. Od pátku však omezíme odkladnou péči u všech našich operačních i neoperačních oborů,“ sdělil ředitel Městské nemocnice Ostrava Petr Uhlig.

Tamní zdravotníci se ve středu starali o 79 pacientů s covidem, z toho 29 leželo v radvanické léčebně dlouhodobě nemocných, která je organizační součástí zdravotnického zařízení. Přímo v nemocnici leželo 45 lidí na standardních pokojích a pět na stanici intenzivní péče, z toho čtyři připojení na ventilátor.

„Protože naše pětilůžková stanice pro intenzivní péči o covidové pacienty je plná, připravili jsme pro další tři lidi ve vážném stavu metabolickou JIP. Další lůžka budeme uvolňovat podle potřeby. Postupně navýšíme i kapacitu stávajících covidových stanic. Zatím nám k tomu chyběl personál,“ dodal Uhlig.

Covidem onemocněla i část personálu

Stanice pečující o covidové pacienty vyžadují větší počet zdravotníků než běžné stanice. Proto jim musí pomáhat i kolegové z jiných oddělení. Jenže tak jako v celé společnosti i mezi zdravotníky se zvyšuje nemocnost včetně infekcí. Jen v ostravské městské nemocnici má covid 32 z asi 1 950 zaměstnanců.

Odkladnou péči omezuje i Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice, kde leží dvacet pacientů s covidem. „Na následující tři týdny zrušila asi 50 plánovaných chirurgických zákroků a omezila odkladné rehabilitace,“ řekl mluvčí Agelu Adam Knesl.

Fakultní nemocnice Ostrava měla ve středu 129 pacientů s covidem, ale 60 z nich v LDN v Klokočově. Péči zatím omezit nemusela. Tak jako jiné nemocnice čeká na další vývoj.

Současná situace začíná připomínat tu loňskou. Nemocnice byly přeplněné pacienty s covidem: 

21. října 2020