Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Očkovací centra v Moravskoslezském kraji chtěla zavírat, teď mají napilno

  9:09
Ačkoli je v Moravskoslezském kraji početná skupina odpíračů očkování proti covidu a zájem o vakcíny klesl tak, že některá očkovací centra ukončila činnost a další se k tomu chystala, teď se situace mění. Sílící vlna koronavirové epidemie i nová opatření, zejména konec proplácení testů od listopadu, přiměly řadu lidí změnit názor.

ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka

„Očkujeme jako diví,“ hlásil v pátek odpoledne primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel, který vakcínu včetně třetí, posilující dávky, doporučuje jako nezastupitelnou v boji proti šíření nebezpečného koronaviru (viz box na konci článku).

Stejnou zkušenost se zvyšujícím se zájmem o očkování potvrzují také další nemocnice v kraji.

Například do očkovacího centra ve frýdecko-místecké nemocnici přicházelo v poslední době průměrně sto lidí denně. „V pátek jsme ale naočkovali 450 zájemců,“ uvedla mluvčí nemocnice Jana Březinová.

A více lidí se opět hrne i do největšího očkovacího centra v Moravskoslezském kraji, na ostravskou Černou louku, i do blízkého nákupního centra na Nové Karolině.

V obou místech očkují zdravotníci Fakultní nemocnice Ostrava. Ti původně oznámili, že kvůli poklesu zájemců ukončí očkovací centrum pro neregistrované na Nové Karolině činnost už na konci srpna. Poté ale jeho činnost prodlužovali s tím, že na konci října zavřou obě svá očkovací místa v centru Ostravy. Ale ani to už dnes neplatí.

„Zájem opět roste, takže obě očkovací centra pojedou tak dlouho, dokud to bude potřeba,“ uvedla mluvčí fakultní nemocnice Petra Petlachová.
Podotkla, že zatímco začátkem října přicházelo na Karolinu průměrně 63 neregistrovaných zájemců o jednorázovou vakcínu, už ve čtvrtek jich tam přišlo 251, v pátek 345 a zájem byl i o víkendu.

Na Černou louku, kam chodí zájemci o první, druhou i třetí dávku vakcíny, jich ve čtvrtek přišlo 727, což je více než v posledních týdnech, a v pátek téměř 900. O víkendech je toto centrum od poloviny září uzavřené. V případě potřeby ho ale nemocnice znovu otevře.

Na oddělení JIP a ARO leží neočkovaní

„V týdnu od 16. do 22. 10. bylo v kraji naočkováno 11 754 lidí, což je více než dvojnásobek proti předešlému týdnu,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.
Někoho k tomu přiměla nechuť platit za testy, jiné sílící epidemie. V kraji denně přibývá až 600 lidí nakažených koronavirem. Nemocniční péči už jich potřebuje asi 150.

Jen ve fakultní nemocnici v pátek leželo 36 pacientů s covidem včetně dvou dětí. „Čtyři dospělí byli na JIP a jeden na ARO, nikdo není očkovaný,“ řekla Petlachová. Dodala ale, že deset lidí na standardním oddělení očkováno je, osm z nich jsou senioři s dalšími nemocemi. 

Lékaři: Covid sílí, pomůže jen očkování

 Za týden přibyly v Moravskoslezském kraji tři tisíce nakažených a v nemocnicích už leží asi 150 lidí. Odborníci na infekční nemoci i další zdravotníci proto vyzývají k očkování. Sami už si chodí pro posilující vakcíny proti nemoci covid-19.

Většina z nich se přitom neohlíží na to, kolik mají protilátek z předešlých očkování. Vycházejí totiž ze svých zkušeností i z výsledků studií, které dokazují, že množství protilátek po čase klesá a u některých lidí imunita zcela vyvane.

„Ve Slezské nemocnici občas měříme protilátky samoplátcům a před časem jsme otestovali i část zaměstnanců. Jako zástupce věkové kategorie nad 60 let jsem také odevzdal vzorek krve a paradoxně se ukázalo, že já i další lékařka jsme měli více protilátek než mladší kolegové. Ale to nic neznamená. Víme, že protilátky časem klesají všem a že je to jen jedna složka imunity, proto jsem se znovu neměřil a šel na třetí dávku,“ popsal primář infekčního oddělení opavské nemocnice Petr Kümpel.

V boji proti šíření koronaviru je podle něj stále nezastupitelné očkování. Zdůraznil, že odpírači si neuvědomují, jakým rizikem jsou pro ostatní včetně svých blízkých. Někteří toho litují, až když je pozdě. „Téměř denně vidíme rodinná dramata v praxi. Léčili jsme například pár seniorů ve věku kolem 90 let. Nakazili je neočkovaní blízcí příbuzní,“ zmínil primář.

„Bohužel ve stáří, kdy mají lidé více nemocí, je covid pro organismus velkou zátěží. Muž zemřel. Jeho žena stále leží na jednotce intenzivní péče. Doufáme, že přežije,“ uvedl odborník na infekční nemoci.

Očkování doporučuje všem včetně dětí nad 12 let. S třetí dávkou by neměli otálet lidé nad 60 let a také mladší s chronickými nemocemi.

„Posilující vakcínu zřejmě nebudou potřebovat jen lidé, kteří jsou naočkovaní a zároveň před či po vakcinaci prodělali covid. Ti mají trvalejší ochranu. Covid působí jako posilující dávka vakcíny. Tito lidé mají nastartovanou imunitu očkováním a jejich obranyschopnost se při nákaze ještě posílí,“ vylíčil.

Ke stejným závěrům došla po vlastní zkušenosti s měřením protilátek i primářka oddělení laboratorní diagnostiky ve frýdecko-místecké nemocnici Kateřina Valošková.

„Od jara testujeme protilátky některým zdravotníkům a vidíme, jak se jejich množství mění v čase. Je to silně individuální. Ale mohu potvrdit, že lidé, kteří jsou očkovaní a po covidu, mají i po měsících mnohem více protilátek. Jejich hodnota se drží či klesá pomaleji než u lidí, kterým se protilátky vytvořily jen po očkování. Nicméně nikomu z našeho malého souboru testovaných zatím nevymizely úplně,“ řekla.

Sama lékařka covid neprodělala. Po druhé dávce očkování měla velmi vysokou hladinu protilátek, ale po osmi měsících jí výrazně klesla. „Bez váhání jsem proto šla na třetí dávku. Ještě jsem se znovu neměřila, ale očekávám, že hladina protilátek opět vyletí,“ popsala primářka.

Odborníci přitom netvrdí, že vakcína chrání stoprocentně a že očkovaní se nemohou nakazit. „I naše dvě mladé naočkované laborantky se před dvěma týdny nakazily. Ale nemoc měla jen lehký průběh, vyléčily se doma,“ dodala Valošková.

Význam očkování v boji proti covidu potvrzují i výsledky studie Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě. Ústav nechal před měsícem odebrat vzorky krve a anamnézu 165 klientům tří domovů pro seniory. Všichni měli nad 65 let a uplynulo osm měsíců od jejich očkování.

„Ukázalo se, že 97 procent z nich má měřitelné protilátky. Více než polovina klientů měla tak vysoké hodnoty, že nebýt věku, mohli by darovat rekonvalescentní plazmu,“ nastínil ředitel ústavu Eduard Ježo.

Podotkl, že dělali i další testy, například na N protein, který prokazuje prodělaný covid. „Nákazu jsme potvrdili 40 procentům seniorů, kteří o ní věděli, i 18 procentům, kteří netušili, že prodělali bezpříznakový covid. Ti všichni jsou před nákazou chráněni nejlépe a nemusí mít nutně třetí dávku vakcíny,“ dodal.

  • Nejčtenější

Obrovský dárek místo stromku zakryl kašnu, emoce budí na náměstí i sítích

Snad žádná vánoční výzdoba města nevzbudila tolik rozdílných emocí jako obří dárkový balík, který dočasně skryl kašnu...

Soud schválil dohodu o doživotí pro žháře z Bohumína. Zavinil smrt 11 lidí

Doživotí bez hlavního líčení. V naprosto mimořádném jednání Krajský soud v Ostravě schválil dohodu státního zástupce s...

Perla Ostravy ožívá, začíná obnova módního domu Ostravica

Po bývalých městských jatkách, kde už finišuje přestavba na centrum moderního umění, čeká vzkříšení i další památkově...

První prohřešek, druhý, třetí a čtvrtý. Řidič v Opavě udivil i strážníky

Velmi rychle se navršila různá provinění třicetiletému řidiči z Brněnska, který se vypravil do Opavy. Jakmile v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pád ze schodů po skoku štěněte. Mikulášek si poranil hlavu a zlomil nohu

Stačilo pár dnů a plány se zcela sesypaly. Nejdřív MMA zápasník Václav Mikulášek těžce kousal, že kvůli pandemické...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Recidivista se zákazy řízení neplatil za tankování a ujížděl policistům

Policisté z Karviné naháněli ujíždějícího řidiče. Muž tankoval bez placení, měnil registrační značky a soud mu již...

V Ostravě chybí kvůli nemoci pětina řidičů MHD, některé spoje nejezdí

Zatímco v listopadu si Dopravní podnik Ostrava (DPO) najal za nemocné řidiče trolejbusů externisty od jiného dopravce i...

Obrovský dárek místo stromku zakryl kašnu, emoce budí na náměstí i sítích

Snad žádná vánoční výzdoba města nevzbudila tolik rozdílných emocí jako obří dárkový balík, který dočasně skryl kašnu...

Nemocnice Krnov přestala přijímat nakažené covidem-19 v těžkém stavu

Některé nemocnice v kraji jsou už tak zahlcené pacienty nakaženými koronavirem, že jim chybí i lůžka v takzvaných...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...