Čtvrtek 25. února 2021, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 25. února 2021 Liliana

Po deseti letech končí ostravský Cooltour. Pandemie je jen jednou z příčin

  8:38
Bez čtyř měsíců deset let patřilo k ostravské kultuře neodmyslitelně i kulturní centrum Cooltour fungující nejen jako kavárna, kino, divadlo, výstavní prostor či tančírna. Jeho zakladatelé oznámili, že Cooltour definitivně končí.

Po téměř deseti letech končí ostravské kulturní centrum Cooltour. Jeho šéf Andrej Harmečko se bude věnovat jiným projektům. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Podle ředitele a zakladatele centra Andreje Harmečka je pandemie koronaviru jen jedním z důvodů. Vzdal také boj s únavou a pracovním vyhořením.

Oznámili jste, že Cooltour definitivně končí. Co vás k tomu vedlo? Koronavirus?
Problémy okolo pandemie koronaviru byly jedním z důvodů, proč končíme, ale ne tím hlavním. Z mého úhlu pohledu se na tom rozhodnutí podílel zhruba z dvaceti procent.

Jaké byly ty další důvody?
Soukromě čekám, že letošní rok bude, co se dopadů pandemie týče, ještě horší než ten minulý. Když jsem slyšel ministra Blatného, že negativní koronavirový test bude možná jednou z podmínek pro vstup na kulturní akci, tak mi bylo jasné, že nás čeká těžká doba. Nedokážu si představit, jak by se na akci, kam chodí i tisíce lidí, testovalo, případně jak by se to prověřovalo. Obávám se, že kulturu čeká velký boj.

Hrály svou roli i osobní důvody?
Jedním z nich byl i fakt, že v kultuře dáváte často více srdce než peněz. A časem vyhoříte. Dá se tak fungovat dál, ale už je to jen prostá existence, nebuduje se nic dalšího. A tady je podle mě fér ustoupit a nechat prostor dalším, třeba i proto, aby si dosáhli na granty, které jinak získáváte vy, a podobně.

Rozhodoval jste o konci sám, nebo jste se shodli s kolegy?
Bylo to hlavně moje rozhodnutí, byl jsem asi unavený nejvíc.

Kam jste se za těch deset let existence posunuli?
Do Cooltouru jsme vstupovali, v porovnání s dneškem, v podstatě nepolíbení. Předtím jsme organizovali Shakespearovské slavnosti, město kandidovalo na titul Evropské město kultury. My jsme se přitom jezdili učit do zahraničí, kde jsme zjistili, že v Evropě to funguje trochu jinak než u nás. Lidé se tam zajímají o své město, o své okolí, diskutují. I to je kultura, ne jen jít do sálu, kde je divadlo.

Co bylo rozhodujícím okamžikem pro založení Cooltouru?
Řekli jsme si, že nemůžeme nechat vyhořet tu energii, která tady po kandidatuře na Evropské město kultury byla. Tehdy jsme si mysleli, že budeme mít v podstatě klasický kulturák, do kterého přineseme vlastní nápady. První dva roky to tak fungovalo, ale pak jsme zjistili, že nás lidi, kteří jsou talentovaní, až tak vlastně nepotřebují, že si umí poradit sami. A my jsme nechtěli být jen platformou pro amatérská divadla. Chtěli jsme mít větší přesah. Museli jsme se profesionalizovat.

Co to v praxi znamenalo?
Začali jsme více pracovat na dramaturgii, zaměřili jsme se například na taneční či cirkusovou platformu, chtěli jsme posílit komunikaci s městem, chtěli jsme suplovat některé jeho funkce, které by měli mít v rukou spíše občané než management. Vydávali jsme publikace, jak by město mělo vypadat, vydali jsme cizojazyčného průvodce v angličtině, bylo toho více.

Jak tyto aktivity sledovalo město?
S magistrátem máme pozitivní zkušenost. Pomáhali nám, brali nás jako partnera. Komunikace s městem probíhala dobře.

Jak se za tu dobu změnilo město?
V posledních osmi letech se Ostrava hodně proměnila. Je tady silná skupina lidí, která žije městským životem, který je více než jen večerní cestou do hospody nebo o víkendu na chatu, ale starají se, aby tu toho bylo víc. Nelze ale smazat padesát let minulého režimu najednou. V tomto jsem ale optimistickým.

Co naopak Ostravě stále schází?
Město by se mohlo na nezávislou scénu více zaměřit. Lidé tady přinášejí poměrně velké hodnoty za poměrně málo peněz. Ale nevidím do priorit a finančních toků města, co všechno může, kam až může, kam až chce.

Nemohl vést Cooltour někdo místo vás?
Přemýšlel jsem i o předání žezla, ta otázka byla na stole celý rok, ale to není tak jednoduché, to nemůže dělat nikdo cizí, kdo by s tím vším nebyl dlouhodobě spojen. Navíc to je hlavně každodenní boj o finance, vymýšlení, jak to dělat, abychom na konci byli alespoň na nule.

Kolik peněz jste pro provoz potřebovali?
Náklady na provoz byly přibližně 400 tisíc korun měsíčně. Sehnat takové peníze není jednoduché.

S koronavirem se to asi ještě zhoršilo.
Poslední rok byl nejhorší za posledních deset let. Ale ve srovnání s jinými organizátory jsme na tom byli lépe. Máme totiž celoroční aktivity, nejsme odkázaní na jednu akci. Měli jsme i štěstí. Něco jsme stihli dodělat do března, pak zase v létě, až do října. Dokončili jsme Move fest a v pondělí byl lockdown. Spousta věcí nám vyšla, měli jsme štěstí.

Jak jste vlastně byli financováni?
Z jedné třetiny jsme byli vždy financováni z veřejných zdrojů, dvě třetiny jsme si museli vydělat sami. Obrat se v posledních letech pohyboval okolo 10 milionů korun, z toho přibližně 3,5 milionu bylo z veřejných zdrojů. Když to srovnám se situací v západní Evropě, je tam pokrytí z veřejných zdrojů vyšší.

Nakolik se na penězích, které jste museli sehnat sami, podíleli třeba soukromí sponzoři?
Podíl sponzoringu byl velmi malý. Většinou jde o to, že firmy chtějí zařídit některé benefity svým zaměstnancům. A pro ty je zajímavější koncert známé kapely než těch, které jsme představovali my. Ten problém financování je daný i geograficky. Ostrava je sice třetí největší město v republice, ale z pohledu světa je republika jen jedno velké město. Velké firmy mají centrály v Praze, Ostrava jim nic neříká.

Jak se to dá změnit?
Chybí nám roky prosperity a demokracie, aby tu vyrostly firmy, které si uvědomují, že je dobré vracet část toho, co vydělají, do místa, kde to vydělávají. Aby i ty firmy kultivovaly prostředí, ze kterého mají zaměstnance. Hodně se tu pracuje, ale benefity jdou zatím jinam.

Proč tomu tak je?
Nemáme tu velkou ostravskou firmu, která by řekla: ‚Já jsem patriot, já sem ty peníze dám.‘ Kdysi tak možná fungovalo OKD. Ale to vidím jako občan, nemusím chápat různé souvislosti.

Může se to někdy změnit?
Aby místo, kde žijete, vzkvétalo, potřebujete kvalitní komerční sféru, která umí vracet, co tu vydělá, dobrou státní správu a angažované obyvatelstvo.

Na kolika procentech toho Ostrava dnes je?
Jsme spíše na začátku, ale i ten začátek je úspěch. I tak je Ostrava známá hlavně kulturou. Pražáci se nedívají na Ostravu jako na místo, kde jsou vysoké školy, kde je možnost práce. Ví ale, že je tu Dolní oblast, že zdejší divadla pravidelně vyhrávají ceny Thálie. V tom je Ostrava vidět. A k tomu samozřejmě Baník. A básnické podhoubí. Je toho dost, v čem je Ostrava úspěšná. Kultura je nejlepší ostravské PR.

Co teď bude s týmem, který v Cooltouru pracoval?
Postupně se rozpouštěl. Zůstali jsme tři poslední, doděláváme některé věci.

Které?
Stále organizujeme Letní Shakespearovské slavnosti, spolupracuji na konverzi Domu Ostravica, z něhož by mělo vzniknout kreativní centrum, a podobně. Vše je otevřené. Ale nebojím se o sebe, spíše mám strach, že nebudu vědět, kam dřív skočit.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Souložící pár rušil sousedku, jako důkaz předložila strážníkům zvukový záznam

Na sousedy rušící noční klid si před pár dny stěžovala strážníkům obyvatelka bytového domu z Krnova. Obtěžovalo ji...

Turista se hrudníkem napíchl na klacek ve sněhu, zřejmě jel po zadku

Vážné zranění utrpěl v neděli odpoledne v Beskydech sedmnáctiletý mladík. Jak uvedla horská služba, zkracoval si cestu...

Covid zabíjí i mladší ročníky, hlásí nemocnice v Moravskoslezském kraji

Ačkoli podle aktuálního počtu nakažených koronavirem je na tom sever Moravy a Slezsko stále lépe než jiné kraje,...

Výbuch v Ostravě těžce popálil muže, v domě se podle svědků vařily drogy

V Ostravě - Hrabůvce v noci hořelo v pětipatrovém domě. Požár vypukl před třetí hodinou v prvním poschodí po výbuchu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Černá kostka v Ostravě získala územní rozhodnutí, čeká na stavební povolení

Pomaleji, ale stále vpřed. Tak lze stručně popsat vývoj příprav stavby nové Moravskoslezské vědecké knihovny naproti...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Rozloučení v úzkém kruhu hornickém. Z Darkova vyjel poslední vozík s uhlím

Drsný je poslední únorový týden pro horníky i těžební společnost OKD. Během několika dnů skončí těžba na dvou dolech....

Nechceme dál stát na okraji zájmu, říkají starostové z Bruntálska a Opavska

Je těžší si tam najít práci, mnohde ubývá podnikatelů, problémem je horší dopravní dostupnost i odliv mladých....

Výbuch v Ostravě těžce popálil muže, v domě se podle svědků vařily drogy

V Ostravě - Hrabůvce v noci hořelo v pětipatrovém domě. Požár vypukl před třetí hodinou v prvním poschodí po výbuchu....

Souložící pár rušil sousedku, jako důkaz předložila strážníkům zvukový záznam

Na sousedy rušící noční klid si před pár dny stěžovala strážníkům obyvatelka bytového domu z Krnova. Obtěžovalo ji...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...